Ázijská seansa bola nabitá dátami, prvý zásah trhom uštedrila RBNZ. Titulky s údajmi o austrálskej zamestnanosti spôsobili zdesenie, ďalším prekvapením potom boli februárové údaje o čínskej obchodnej bilancii.
Oficiálna sadzba Cash Target banky RBNZ potvrdila radikálne zníženie o 50 bázických bodov na 2,50%, teda ešte o málinko viac, než predpokladali nedávne prieskumy, načo sa NZD rýchlo prepadol o viac ako 60 bodov. Sprievodný komentár však trochu tieto fakty zmiernil: existujúce zásahy do monetárnej politiky bude potrebné zrušiť, akonáhle bude dokončená fáza obnovy, hoci RBNZ priznala, že “už pred zemetrasením bol rast HDP výrazne nižší, ako očakávali prognózy na druhý polrok roku 2010, keďže domácnosti zachovávali obozretnosť a objemy maloobchodných výdavkov aj investície do bývania naďalej klesali “. Po tomto oznámení sa NZD stabilizoval a odrazil od dna.
Titulky s údajmi o zamestnanosti v Austrálii spôsobili zdesenie – vo februári ubudlo 10,1 tis. pracovných miest namiesto očakávaného nárastu o 20 tis. miest, čo vyvolalo rýchly výpredaj AUD. Pri podrobnom pohľade však zaznamenáme mohutný nárast plných pracovných úväzkov o 47,6 tis., čo znamená, že ku všetkým úbytkom došlo v čiastočných pracovných úväzkoch (-57,7 tis.). Z toho vyplýva aj istá šanca na odrazenie páru AUDUSD späť k úrovni 1,01. Miera nezamestnanosti zostáva bezo zmeny na 5,0%.
Údaje o čínskej obchodnej bilancii za február priniesli ďalšie prekvapenie, keď Čína ohlásila prvý schodok obchodnej bilancie od marca 2010. Obchodná bilancia sa z prebytku vo výške 6,45 mld. USD z predchádzajúceho mesiaca prepadla na -7,3 mld. USD. Tento deficit bol spôsobený masívnym poklesom exportu. Všimnite si však, že oslavy nového lunárneho roka tento rok opäť pripadli na február, čo môže dáta vždy poriadne zamiešať. Optimisti budú bezpochyby poukazovať na to, že čínsky dovoz naďalej rástol, hoci pomalším tempom o 19,4% ročne. Spočiatku bola reakcia na tieto údaje len minimálna, ale neskôr dopoludnia už bolo zjavné, že nálada riskovať opadá, pričom hlavný nápor niesli EUR a AUD.
Európska obchodná seansa začína nemeckými údajmi o obchodnej bilancii a bežnom účte platobnej bilancie, po ktorých budú nasledovať indexy spotrebiteľských cien zo Škandinávie. Veľká Británia sa zameria na priemyselnú výrobu / spracovateľský priemysel, zatiaľ čo Bank of England oznámi rozhodnutie svojho Výboru pre menovú politiku (opäť neočakávame žiadnu zmenu, ale možno že viac členov prebehne do tábora jastrabov). Severoamerická seansa má na programe obchodnú bilanciu v Kanade, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a týždenné dôveru spotrebiteľov v USA. Neskôr tiež vystúpi niekoľko členov rady ECB: JM Gonzalez-Paramo, Y. Mersch a A. Weber.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |