V utorok prišlo viac správ z Ázie, ale veľký vplyv na meny nemali. Z hľadiska makroúdajov bol deň pokojný aj pre eurozónu, ale dolár môže ťažiť z aukcie 3-ročných bondov neskôr počas obchodovania.
Objem poskytnutých úverov v Japonsku zostal na slabej úrovni a znižoval sa ročným tempom o 1,7% rýchlejšie než v januári, zatiaľ čo údaje ministerstva financií o portfóliových tokoch vykazujú vo februári nižší odliv, než sa očakávalo. Toto pravdepodobne vysvetľuje, prečo USDJPY nezareagoval na mierne spevnenie výnosov z amerických dlhopisov.
Maloobchodné tržby (LFL) vo Veľkej Británii podľa údajov Britského maloobchodného konzorcia (BRC) klesali najrýchlejším tempom za posledných 10 mesiacov a naznačujú tak, že britskí spotrebitelia začali po novoročnom míňaní v januári uťahovať si opasky. Tržby klesli o 0,4% rr a úradníci z BRC oznámili, že februárové dáta predstavujú realistickejší obrázok správania sa maloobchodníkov a spotrebiteľov. Presvedčivé to nebolo, ale GBPUSD nijako výrazne nepoklesol.
Podmienky pre podnikanie v Austrálii a dôvera sa na druhej strane aj naďalej zlepšujú. Index podnikateľskej dôvery NAB si pripísal 10 bodov a jeho aktuálna hodnota 14 je najvyššia za takmer rok. Podmienky pre podnikanie sa zlepšili o 4 body z hodnoty – 2 po silnom odraze, ku ktorému došlo v Queenslande po povodniach.
Viceguvernér čínskej centrálnej banky Du údajne vyhlásil, že sa ďalšie zvyšovanie sadzieb rezerv v marci bude odvíjať od inflácie a ďalších ekonomických dát. Dáta za február budú zverejnené neskôr v týždni – obchodné dáta vo štvrtok a ostatné údaje v piatok. Nie je isté, či budú zmeny nasledovať okamžite po zverejnení – ak budú dáta nasvedčovať pohybu, ten nastane skôr o týždeň neskôr.
Kalendár pre Európu je pokojný, dnes čakáme len údaje o švajčiarskej nezamestnanosti, nemeckých podnikových objednávkach a vystúpenia E. Nowotnyho a A. Webera (A. Weber predstaví výročnú správu nemeckej Bundesbank) z ECB. Severoamerická seansa prináša index optimizmu malých podnikov NFIB, IBD / Tipp index ekonomického optimizmu a údaje o začatej výstavbe z Kanady. Všimnite si, že americké ministerstvo financií začína prvú aukciu dlhopisov tento týždeň v celkovej hodnote 66 mld. USD s trojročnými dlhopismi v hodnote 32 mld. USD, čo bola v aukciách minulého mesiaca najmenej obľúbená doba splatnosti.
V prvej polovici včerajšieho európskeho obchodovania holubičí postoj Fedu a jastrabovité názory ECB vytlačili EURUSD opäť nad úroveň 1,40. Dolárový index testoval dlhodobý trend podpory, ktorý pokračuje už od decembra 2009 a zatiaľ to vyzerá, že sa drží. Zníženie ratingu Grécka agentúrou Moody’s zabránilo EUR v ďalšom posilňovaní a nateraz bolo stropom hodnota 1,4036. Ceny ropy klesli z ázijských rekordov, keď členovia OPEC sa poponáhľali s nazvýšením zásob, aby udržali produkciu na úrovniach pred začiatkom nepokojov v Líbyi.
Z USA neprišli žiadne údaje, ktoré by mali nejaký vplyv. Ch Evans a D. Lockhart z Fedu síce zaznamenali očividne lepšie dáta o zamestnanosti z minulého týždňa, ale vzhľadom na to, že vysoké ceny ropy môžu ohroziť globálne oživenie, vidí len málo dôvodov uvoľniť stimulačné opatrenia QE2. R. Fisher sa naopak vyjadril, že by mohol hlasovať za zastavenie nákupov dlhopisov pred koncom júna, ak by to bolo kontraproduktívne. GBP tiež zažilo zvrat šťasteny podobný tomu, ktorým prešlo EUR, aj keď pokles bol o niečo hlbší. GBP netlačila žiadne dáta, ale skutočnosť, že superjastrabému A. Sentancovi skončilo funkčné obdobie vo Výbore pre menovú politiku BoE, určitý vplyv mať mohla. Wall Street sledoval situáciu na Blízkom Východe a ceny ropy a zaznamenal druhý deň poklesu za sebou.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |