USDJPY sa počas ázijskej seansy odrazil nahor a okolo obeda prelomil hranicu 82,0. Dôvodom pre to boli komentáre guvernéra BoJ M. Širakawa (v piatkovom rozhovore pre WSJ), v ktorých uviedol, že súčasná historicky najvyššia úroveň JPY nepredstavuje pre domácu ekonomiku ďalší rizikový faktor.
Pokiaľ ide o makrodáta, indexy nákupných manažérov v spracovateľskom sektore boli v Ázii trochu zmiešané. V Austrálii sa zvýšil zo 46,7 v januári na 51,1 bodov, čo je úroveň zaznamenaná naposledy vlani v septembri. Výkonnosť Číny nebola nijako úchvatná, keď index nákupných manažérov klesol z 52,9 na 52,2 (tretí horší výsledok v rade), ale aj tak skončil mierne nad odhadmi, zatiaľ čo index aktivity v spracovateľskom sektore HSBC vykázal prudké zhoršenie z 54,5 na 51,7 bodov. Miera nezamestnanosti v Japonsku ostáva na 4,9%.
Zo strany RBA sa žiadne prekvapenie nekonalo – základná úroková sadzba (cash target) zostala nezmenená na úrovni 4,75% a málo sa mení aj jej výhľad, či už domáce alebo zahraničné. Centrálna banka uviedla, že svetová ekonomika pokračuje v expanzii, čo v uplynulých mesiacoch viedlo k rastu cien komodít. Očakáva sa však, že ceny potravín v ďalšom priebehu roka opäť klesnú. Silný AUD prispel k obmedzeniu rastu cien verejných služieb, pričom domácnosti pokračujú v oddlžovania a zvyšujú úspory.
Na začiatku európskej seansy nás čaká festival indexov nákupných manažérov, a to zo Švédska, Nórska, Švajčiarska, Nemecka, EÚ a Veľkej Británie, ďalej potom švajčiarske HDP, údaje o švédskom HDP za 4. štvrťrok, zadlženosť spotrebiteľov a peňažná zásoba vo Veľkej Británii a nezamestnanosť v eurozóne. Severoamerická seansa odštartuje rokovaním Bank of Canada o úrokových sadzbách (čo môže byť po včerajších priaznivých údajoch o HDP zaujímavé), v USA potom budú zverejnené údaje z dielne ISM a stavebné výdavky a čaká nás prvá z vystúpenia šéfa Fedu B. Bernankeho v Senáte.
V pondelok bol na programe dňa predaj USD, pretože toky súvisiace s koncom mesiaca stlačili dolárový index na najnižšiu úroveň od začiatku novembra. Veľmi dobre si viedla GBP, aj keď neoficiálne správy z britských maloobchodov neboli nijako impozantná. EUR zamierilo ku kľúčovej rezistencii na úrovni maxím roka 2011, ale nepodarilo sa mu preraziť vyššie. CAD ťažil z nad očakávania dobrého výsledku HDP za december (nárast o 0,5% mm oproti očakávaným 0,3%), vďaka čomu došlo v 4. štvrťrok v ročnom vyjadrení k nárastu o 3,3%. Zápisnica zo zasadnutia švédskej centrálnej banky Riksbank sa niesla úplne v jastrabom duchu – guvernér Ingves vyhlásil, že “že repo sadzba bude s veľkou pravdepodobnosťou zvýšená na každom rokovaní výboru pre menovú politiku, ktoré sa bude tento rok konať”. Kurz USDSEK tak oslabil na najnižšiu úroveň od augusta 2008.
Čo sa týka amerických makrodát, príjmy obyvateľstva vzrástli v januári o 1,0%, ale výdavky za týmto rastom zaostávali (zvýšenie iba o 0,2%), možno v súvislosti so zlým počasím. Chicagský index PMI vzrástol na presvedčivých 71,2 oproti januárovej hodnote 68,8, a zabezpečil tak ďalší rekord, zatiaľ čo NAPM-Milwaukee sa tiež výrazne zlepšil. Rozjednané predaje domov v USA sa tohto momentu nechytili a zaznamenali medzimesačný pokles o 2,8%, ktorý predstavuje výrazný prepad oproti údajom z predchádzajúceho mesiaca. Index výrobnej aktivity dallaského Fedu zostal na solídnych 17,5 bodoch, a vracia sa tak k maximu z minulého apríla. Wall Street reagovala s opatrným optimizmom pri nízkom objeme obchodovania.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |