Všetky zraky sa upierali k Líbyi a cenám ropy, ktoré boli v noci určujúce pre smerovanie menových párov. Aprílové futures na ropu Brent vystúpili na 119,79 USD, čo je najvyššia úroveň od augusta 2008. EUR sa na začiatku seansy prepadlo nižšie, ale čoskoro našlo oporu a odrazilo sa nahor.
Komentáre A. Webera z ECB o tom, že sadzby v EÚ musia ísť jediným smerom, a to na “sever”, bolo impulzom, aby EUR po prelomení bariéry na úrovni 1,38 dosiahlo maxím seansy. Dolár ako bezpečná mena stále nezaznamenal žiadny dopyt; trh dáva stále prednosť JPY a CHF. GBP utrpel v dôsledku neradostného výsledku prieskumu vykazovaných tržieb CBI (najhorší medzimesačný prepad za päť rokov na najnižšiu úroveň za posledných osem mesiacov) a potom, čo M. Weale z BoE varoval, že pomer štátneho dlhu k HDP by sa v Británii mohol vyšplhať až na 90%. A. Sentance z BoE na druhej strane zachoval svoj superjastrabí postoj, keď uviedol, že pokiaľ sa bude zvyšovanie sadzieb odďaľovať, prestane byť postupné sprísňovanie menovej politiky reálnou možnosťou.
Pokiaľ ide o americké makrodáta, týždenné počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti priniesli ďalšie číslo pod 400 tis. (391 tis.), vďaka čomu sa štvortýždňový pohyblivý priemer dostal na najnižšiu úroveň od júla 2008 a potvrdili optimistickejšie výsledky pri zložke zamestnanosti, ktoré vykazovali nedávne prieskumy hospodárskej aktivity. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby dopadli naopak príšerne. Hlavný údaj vyzeral dobre – nárast o 2,7% oproti očakávaným 2,8% – ale bez dopravy išlo o pokles o 3,6% a bez zbrojárskeho a leteckého priemyslu spadli nové objednávky o značných 6,9% (oproti očakávaným -1, 0%). Predaje nových domov boli tiež slabé, ceny domov v decembri medzimesačne taktiež klesli o 0,3%. Obchodovanie na Wall Street malo zmiešaný priebeh po volatilnej seansy s poklesom v cenách ropy, ktorý pomohol pri uzatváraní pozdvihnúť náladu: index DJIA uzavrel o 0,31% nižšie, S & P o 0,1%, Nasdaq si ale 0,55% pripísal.
Zoznam údajov z Ázie bol celkom krátky, môžeme sa ale uspokojiť s niekoľkými zvesťami. Po prvé je piatok a ako obvykle sa šušká o blížiacom sa zvýšení čínskych úrokových sadzieb. Akcie na šanghajskej burze boli už od začiatku v červených číslach, a to trochu vzalo vietor z plachiet akémukoľvek návratu ochoty riskovať. Do obeda sa ale vrátili do kladných čísel. Dopoludnia sa tiež hovorilo o mimoriadnom zasadnutí RBNZ v súvislosti s pokračujúcimi záchrannými prácami v Christchurch. To NZD rýchlo stlačilo o 20 bodov nadol, pokles bol ale len krátkodobý. Zverejnené makrodáta nepriniesli žiadne prekvapenie – japonský index spotrebiteľských cien je v súlade s očakávaním, to isté pri britskej spotrebiteľskej dôvere (aj keď úrovne sú biedne).
Kalendár európskych dát je o niečo málo rušnejší, prináša švédske pôžičky domácností, peňažnú zásobu M3 v eurozóne, nemecký index spotrebiteľských cien a nórske platy v spracovateľskom sektore. Z Británie čakáme údaje o HDP za 4. štvrťrok, index služieb za december a podnikové investície. Na programe sú aj švajčiarske predstihové ukazovatele. Sledujte vystúpenie E. Nowotnyho z ECB. Americké obchodovania tento týždeň zakončí druhým predbežným údajom o americkom HDP za 4. štvrťrok a indexom spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan. Vystúpi J. Lacker a P. Diamond z Fedu a budú hovoriť o záťažových testoch. Dnes sa tiež konajú voľby v Írsku.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |