Dolárový index nenadviazal na svoje nedávne zisky, aj keď globálna geopolitická situácia naznačuje, že dominantnejšou témou na trhu by mala byť averzia voči riziku. EUR pokračovalo v posilňovaní a dostalo sa až na trojtýždňové maximá, keď jeho hlavným hýbateľom zostáva jastrabovitý sentiment ECB. GBP našlo oporu potom, čo zápisnica zo zasadnutia BoE prezradila, že pre zvýšenie úrokových sadzieb hlasovali traja členovia bankovej rady, oproti dvom na predchádzajúcom zasadnutí, pričom A. Sentance požadoval nárast o 50 bázických bodov. Avšak dôvodom pre hlasovanie proti zvýšeniu sadzieb boli inflačné tlaky. Posilňovanie GBP však zmiernilo uzatváranie krátkych pozícií v EURGBP. Ropa zostáva na pevných pozíciách, ale CAD z toho nedokázal ďalej ťažiť.
Pokiaľ ide o americké makrodáta, predaje existujúcich domov boli lepšie, než sa predpokladalo (medzimesačný nárast o 2,7% oproti očakávaným -1,1%), a nadviazali tak na nedávnu sériu lepších údajov (ktoré však z väčšej časti zomlelo napätie na Blízkom východe). Wall Street bol znova ostražitejší a pre indexy to znamenalo ďalší deň strát: DJIA klesol o 0,88%, S & P o 0,61% a Nasdaq nakoniec o 1,21%. Vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému sa niesli v trochu viac jastrabom tóne. Hlasujúci jastrab Ch. Plosser uviedol, že nevylučuje predčasné ukončenie QE2, “ak sa ekonomika zdvihne”, zatiaľ čo T. Hoenig varoval, že prísľub zachovania nízkych sadzieb po dlhšiu dobu so sebou nesie riziko nových problémov vo finančnom sektore, pričom politici musia mať na zreteli , že menová politika funguje so značným oneskorením a v dôsledku toho teda hrozí prekročeniu a vyvolanie ďalšie krízy.
Ázijská seansa bola pokojná a držala sa v rámci pásma. Trhy sa nemali od čoho odraziť, pretože neboli zverejnené takmer žiadne dáta. Tie, čo uverejnené boli, sa týkali Austrálie a mali väčšinou druhoradý význam. Kapitálové výdavky v súkromnom sektore boli nižšie než očakávania s medzikvartálnym rastom o 1,3% za 4. štvrťroku kvôli 2,8% poklesu výdavkov v stavebníctve. Výnimkou boli stroje a zariadenia, ktoré vzrástli o 6,1%. Smerovanie meny naznačuje miernu chuť na riziko a akciové trhy Číny a Hongkongu sú bezo zmeny alebo v pluse. Jedinou ďalšou správou, ktorá si zaslúži pozornosť, bola tá skutočnosť, že s ústupom dolára sa USDCHF dostal na historické minimum 0,9275, avšak tento pohyb nebol dosť presvedčivý na to, aby počas ázijskej seansy stlačil kurz agresívne nadol.
Počas európskej seansy budú zverejnené konečné údaje o HDP Nemecka za 4. štvrťrok (žiadne zmeny predchádzajúcich hodnôt sa neočakávajú), dôvera spotrebiteľov a výrobcov vo Švédsku, zamestnanosť vo Švajčiarsku a dôvera v ekonomiku eurozóny a takisto spotrebiteľská dôvera. Z Veľkej Británie príde výskum CBI o vykázaných tržbách. V USA je kalendár nabitý – index aktivity chicagského Fedu, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, objednávky tovarov dlhodobej spotreby a index Bloomberg Consumer Comfort (predtým spotrebiteľská dôvera ABC), predaja nových domov a index cien domov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |