Tak a máme to za sebou, kľúčový summit a obrovské očakávania, nová etapa v integrácii, rozhodný krok smerom dopredu a jasný signál trhom o tom, že politici vedia ako a chcú situáciu riešiť. Nečakali sme priveľa? Pravdepodobne áno. Pre politikov sú totiž naďalej sväté len tri veci: ich záujmy (udržať sa vo funkcii, zväčšiť svoj vplyv), záujmy voličov ich krajiny (možnosť predať im lepšie zajtrajšky výmenou za dnešné preferencie) a zbavovanie sa zodpovednosti (ja robím dobro, za zlo môžu tí druhí a hlavne ja neurobím rozhodnutie dnes, pretože by to mohlo dopadnúť zle a preto radšej budem rozprávať a sľubovať. Nech konajú iní).
Ak sa pozrieme touto optikou na posledné stretnutie rodičov a priateľov eurointregrácie (decembrový summit), nemôžu byť priveľmi prekvapujúce. Merkózy išli na summit s konkrétnymi návrhmi o fiškálnej únii, tvrdými pravidlami a sankciami, pretože potrebovali dať signál svojim voličom (hlavne Nemcov už euronadšenie prešlo) o tom, že hája ich záujmy a idú narobiť poriadky. Zástupcovia ostatných štátov samozrejme súhlasia, že sa musíme dohodnúť a urobiť rozhodné kroky (pretože voliči sú vystrašení a potrebujú rozhodných lídrov), avšak kroky nemôžme urobiť dnes, lebo sú to nepopulárne opatrenia a voliči by sa mohli hnevať. Zároveň by voliči mohli byť nahnevaní, že nám tu diktuje nejaké Nemecko. Keď sa začne lámať chlieb, bližšia je košeľa ako eurokabát. Teda národné záujmy sú bližšie ako európske. Nie je možné to vystihnúť lepšie ako to vystihol rakúsky minister financií, ktorý prípadné problémy a vyjadrenia ratingových agentúr o znížení ratingu smeruje na Európu, pretože Rakúska sa to netýka. Tak isto Británii je Európa ľahostajná, nechce prísť o svoje postavenie ako finančného centra. Riešenie? Prijatie len nevyhnutných opatrení, ktorých implementácia prebehne niekedy v budúcnosti. A opäť máme na chvíľu pokoj.
Čo na to trhy? Z pohľadu komodít - zlato atakuje novembrové dná, striebro a meď intradenne v strate takmer 3%, USD na decembrových maximách, na dohľad od úrovne, kam ho poslala synchronizovaná intervencia centrálnych bánk na konci novembra. Čo na to ratingové agentúry? S&P sa vyjadrila, že sa cez summit nič nové neudialo. A teda zatiaľ nemá dôvod meniť výhľad, pričom je možná zmena ratingov niektorých krajín už počas prvého kvartálu 2012. Moodys sa vyjadrila k bankám, že prípadné záruky za banky by boli pozitívny credit event. Neuviedli však, aký dopad by mohli mať ďalšie záväzky štátov pri nezmenených resp. klesajúcich príjmov. Najvýstižnejšie vyjadrujú mienku trhu výnosy dlhopisov.
USD index
Pri analýze hodnoty rizikových aktív by sme nemali zabúdať ani na vývoj meny, v ktorej sú denominované rizikové aktíva. USD index, ako vidíme na grafe si od jesene 2011 vytvoril formáciu symetrického trojuholníka, pričom sa aktuálne blíži k novembrovým maximám. To je zatiaľ skôr býčí setup, ktorý sa po prekonaní úrovne $80 ešte viac posilní. V prípade udržania trendu bude silnejúci USD limitovať rast rizikových aktív. USD index si dnes pripisuje 0.84%,
Kovy
Dnes prebehli éterom správy, že indická rupia klesla na svoje historické minimá voči USD. To je dôležitá správa pre zlato, pretože Indovia kupujú zlato v rupiách a nie v USD. Na grafe môžeme vidieť, že zlato denominované v rupiách (bielou farbou) dosahuje aktuálne nové maximá a to môže obmedzovať nákupy zlata zo strany Indov. India je najväčším nákupcom zlata a a terajší vývoj indickému dopytu nepraje.
Zlato stráca i ďalšiu podporu. V rokoch 2009 a 2010 niekoľko krát prečkalo nárast hodnoty USD, vďaka rastúcim nákupom zo strany fyzických ETF. A tie sú dnes na nových maximách. To je v poriadku. Problémom je len tempo rastu. V roku 2009 narástla držba zlata ETF fondmi o 54.87%, v roku 2010 o 18.60% a tento rok zatiaľ o 7.7%. Špekulatívny dopyt teda zaznamenal výrazný pokles.
Podobným spôsobom klesá o open interest (celkový objem špekulatívnych pozícií, ktoré nie sú uzavreté resp. doručené), ktorý je na najnižšej úrovni od jesene 2009.
Odliv špekulatívneho kapitálu, spomaľujúci dopyt zo strany fyzických ETF fondov a oslabujúca mena jedného z kľúčových nákupcov zlata je negatívnou správou pre zlato. To aktuálne prelamuje novembrové dná na úrovni $1680, nasledovať by mala úroveň $1620, pri ktorom sa nachádza i 200 MA ($1616/17). Toto je veľmi silná suportná úroveň, ktorej prekročenie by mohlo znamenať širší výpredaj do pásma $1500 - $1600. Tu by pravdepodobne mohli začať nakupovať centrálne banky, ktoré naďalej majú záujem o zlato, len im pripadá pridrahé.
Z dnešných správ sa oplatí spomenúť i 20-mesačné maximá čínskych nákupov medi, ku ktorým pripájame i graf spotreby, ktorý naznačuje, spotreba medi v Číne prekonala minuloročné maximá. V októbri dokonca spotrebovala viac ako v novembri doviezla. Čína teda nekupuje na sklad, zaujímavé by však bolo zistiť, načo tú meď používa.
Energie
Dnes všetky komodity padajú, ale relatívne lepšie sa darí rope, hlavne britskej rope Brent. Dôvodom je stále nepokojná situácia na blízkom východe, kde Iránci začínajú cvičiť blokádu transportu ropy z Perzského zálivu. Naopak teplá zima naďalej komplikuje situáciu býkom na zemnom plyne, keďže tento prelomil do nových miním. Naďalej však pokračuje divergencia na MACD, ktorá naznačuje, že dno by už mohlo byť blízko. Odporúčam však pozorné riadenie rizika a sledovanie americkej zimy.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |