Základom technických indikátorov sú vzorce, ktoré pomocou vstupných dát (otvárací, zatvárací, najvyšší, najnižší kurz, zobchodované množstvo) vypočítajú jeden dátový bod. Jeden bod zväčša nemá vysokú vypovedaciu hodnotu. Preto sa vypočítava celá séria bodov za určité obdobie a tieto body sa vynášajú do grafu pre väčšiu prehľadnosť. Indikátory generujú nákupné a predajné signály. Indikátory majú tri základné funkcie a to varovať, predpovedať a potvrdiť. Keďže indikátory sú založené na matematicko-štatistických výpočtoch sú veľmi ľahko spracovateľné počítačovými programami. Toto využilo množstvo softvérových spoločností a na trhu je dostupné veľké množstvo programov (napr. MetaStock). Takmer každý výrobca okrem základných (všeobecne známych) ponúka aj vlastné indikátory. Preto najmä začiatočník stojí pred neľahkou úlohou a to výber vhodných indikátorov a jeho parametrov. Neraz sa dopúšťajú základnej chyby a to sledovanie veľkého množstva indikátorov. Tieto indikátory pritom nemajú dôsledne naštudované a preto ich prvé obchody končia zväčša neúspechom. Medzi základné indikátory patrí Relative Strength Index (RSI) a Moving Average Convergence / Divergence (MACD)
RSI patrí do skupiny momentových oscilátorov. Indikátor meria rýchlosť zmeny ceny cenného papiera. Čím rýchlejšie rastie cena, tým rýchlejšie rastie aj hodnota indikátora. Hodnota indikátora sa pohybuje v intervale 0 až 100. Hodnoty nad 70 indikujú, že cenný papier je „prekúpený“ a mal by v budúcnosti nasledovať pokles ceny. Naopak, ak je hodnota nižšia ako 30 je „prepredaný“ a jeho cena by mala rásť. Indikátor sa neodporúča používať pri dlhotrvajúcom trende, kedy generuje množstvo falošných signálov.
MACD je tzv. oneskorený (lagging) indikátor s prvkami trendového indikátora. Základ indikátora tvoria dva exponenciálne kĺzavé priemery kurzu cenného papiera (EMA). V praxi sa najčastejšie používa 26 a 12 dňový priemer. Ako už z názvu vyplýva indikátor sleduje zbiehavosť a rozbiehavosť kĺzavých priemerov. Tento indikátor podáva najlepšie výsledky, ak sa vytvoril silný trend. Indikátor MACD tvorí rozdiel medzi kĺzavými priemermi:
MACD= EMA(26) - EMA(12)
Tretí kĺzavý priemer (signálová krivka) slúži na jasné zobrazenie nákupných a predajných signálov. V praxi sa najčastejšie používa 9 dňový kĺzavý priemer vypočítaného indikátora MACD. Predajný signál je generovaný v okamihu, keď MACD klesne pod tretí kĺzavý priemer alebo MACD pretne nulovú os zhora nadol. Naopak nákupný signál je generovaný, ak MACD stúpne nad signálovú krivku alebo MACD pretne nulovú krivku zdola nahor. V praxi sa používa aj MACD histogram. Je to rozdiel medzi MACD a tretím kĺzavým priemerom:
Histogram=MACD - EMA(9)
Zdroj: www.stockcharts.com
Autor: Ing. Peter Sedláček | kaminvestovat.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |