Veľká Británia sa nezapojí do nového mechanizmu, ktorý má pomôcť ochrániť euro. Vo štvrtok to vyhlásil britský premiér David Cameron. Ministri štátov EÚ sa totiž snažia nájsť spôsoby, akými podporiť projekt spoločnej európskej meny. Začali sa šíriť špekulácie, že Španielsko a Portugalsko sa môžu pridať ku Grécku a Írsku a žiadať o pomoc medzinárodných veriteľov. "Chceme silnú eurozónu, chceme, aby vyriešila svoje problémy, nechceme jej stáť v ceste, avšak neprijmeme euro, ani sa nezapojíme do nového záchranného mechanizmu," povedal Cameron.
Cameron sa tak vyjadril po stretnutí s francúzskym premiérom Francoisom Fillonom, ktorý vyzval Britániu, aby pomohla ochrániť euro tým, že bude podporovať snahy o užšie prepojenie európskych ekonomík. Cameron povedal, že Británia bude "nápomocným partnerom" eurozóny, ale nič viac. Británia prispela na pomoc pre Írsko s argumentom, že krajina je jej kľúčovým obchodným partnerom. Cameron však bol pod tlakom z domácej scény, aby vylúčil ďalšiu prípadnú pomoc členským krajinám eurozóny.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vo štvrtok novinárom povedal, že krajiny eurozóny pripravujú "komplexný balíček" riešenia dlhovej krízy, ktorý by mohli schváliť do februára alebo marca. "Nemôžeme tento problém riešiť iba z krátkodobého hľadiska," povedal Schäuble. Denník Financial Times, ktorý citoval ľudí oboznámených so situáciou v Berlíne a Bruseli, pritom vo svojom štvrtkovom vydaní napísal, že Nemecko podporuje návrhy na to, aby sa európskemu záchrannému fondu dali nové právomoci a aby sa zvýšila jeho úverová kapacita, hoci by to znamenalo, že by muselo zväčšiť svoje finančné garancie.
Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle však vyhlásil, že navýšenie financií v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) čiže eurovale nie je nutné. "Tento fond v dnešnej podobe rozhodne má taký objem, aký zodpovedá situácii," povedal vo štvrtok pre agentúru Reuters.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |