Výnosy z predaja emisných kvót, ako aj ich držba, budú od budúceho roka zdaňované 80-percentnou sadzbou dane. Poslanci parlamentu v stredu schválili novelu zákona o dani z príjmov vrátane pozmeňujúceho návrhu skupiny koaličných poslancov, ktorý túto zmenu zavádza. Predmetom dane z emisných kvót budú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012. Poslanec Peter Pelegrini (Smer-SD) upozorňuje na to, že sa spôsobom, akým sa táto zmena uvádza do praxe, sa obchádza štandardné pripomienkové konanie, čo súčasní koaliční poslanci počas predchádzajúcej vlády kritizovali.
Dodatočným zdanením výnosov z predaja emisných kvót ako aj ich držby by mal štát podľa ministra financií Ivana Mikloša získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň z časti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa Mikloša nekonala pri predeľovaní emisných kvót v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predpokladaný výnos z dodatočného zdanenia kvót by mal predstavovať zhruba 150 mil. eur.
Medzi tri firmy s relatívne najvyššou nadalokáciou kvót v minulých rokoch patria podľa rezortu financií Tehelne Vranov, s.r.o., Petrochema, a.s. v konkurze a Siderit, s.r.o. Nižná Slaná. Spoločnosť U.S. Steel Košice, s.r.o. je podľa ministerstva firmou s absolútne najvyššou nadalokáciou kvót, ktorá za roky 2008 a 2009 dosahuje spolu hodnotu 83,5 mil. eur. Nasledujú Slovenské elektrárne, a.s. a rafinéria Slovnaft, a.s.
Poslanci odsúhlasili zmeny v zdaňovaní príjmov
Zamestnancov aj podnikateľov čakajú od nového roka viaceré zmeny v zdaňovaní ich príjmov. Poslanci parlamentu totiž v stredu odsúhlasili novelu zákona o dani z príjmov, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR. Rezort pripravil v rámci novely zrušenie viacerých výnimiek v zdaňovaní príjmov, čo by podľa ministra financií Ivana Mikloša malo pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie a zlepšiť daňový systém. Nové pravidlá by mali začať platiť od začiatku budúceho roka.
Ministerstvo v novele napríklad pripravilo obmedzenie niektorých výhod a výnimiek zo zdanenia. Zruší sa tak napríklad možnosť zníženia základu dane zdravotníckych pracovníkov o náklady na špecializačné vzdelávanie. Doterajšie oslobodenie od dane do výšky 5-násobku životného minima sa podľa nových pravidiel pri vymedzených príjmoch nahradí pevne stanovenou sumou vo výške 500 eur. Rovnako sa zjednocujú paušálne výdavky u fyzických osôb s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti na jednotnú výšku 40 %.
Podľa nových pravidiel sa zruší aj oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností, v ktorých mal predávajúci trvalý pobyt najmenej dva roky. Zachovaná však zostáva podmienka vlastnenia nehnuteľnosti počas piatich rokov vrátane nehnuteľností nadobudnutých dedením. Ministerstvo v novele pripravilo aj zrušenie oslobodenia príjmov plynúcich z prenájmu a predaja majetku obcí a vyšších územných celkov, ako aj ich rozpočtových organizácií.
Zmeny sa dotknú aj nezdaniteľných časti základu dane, ktoré si môžu daňovníci uplatniť. Ministerstvo totiž pripravilo obmedzenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku len na tzv. aktívne príjmy. To znamená, že táto nezdaniteľná časť základu dane sa bude uplatňovať len v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti, z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Zruší sa pritom aj nezdaniteľná časť základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie.
Poslanci pri schvaľovaní novely zákona podporili aj pozmeňujúci návrh, na základe ktorého sa spresňuje vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste. Vreckové sa od začiatku budúceho roka bude považovať u zamestnancov za zdaniteľný príjem, avšak aj naďalej zostáva u zamestnávateľov daňovým výdavkom v rozsahu, v ktorom môže byť poskytnuté.
Plánované zmeny v zdaňovaní príjmov predstavil minister financií Ivan Mikloš v polovici augusta. Niektorými z návrhov sa neskôr zaoberali vládne strany aj na rokovaniach koaličných rád. Rezort financií následne upustil napríklad od pôvodného zámeru zjednotiť a znížiť výšku paušálnych výdavkov na 30 %, či ponechal nezdanené príjmy z predaja nehnuteľností, ktoré predávajúci vlastnil počas piatich rokov, alebo nadobudol dedením.
Opozičný Smer-SD jednoznačne odmieta navrhované zmeny v zákone o dani z príjmov. Podľa poslanca najsilnejšej opozičnej strany a bývalého štátneho tajomníka rezortu financií Petra Kažimíra totiž vláda Ivety Radičovej často šetrí aj tam, kde z toho veľa nezíska, ale niektorým skupinám tým výraznejšie uškodí. Vzhľadom na rušenie výnimiek v daňovom systéme možno pritom podľa neho novelu zákona označiť za "čistiacu".
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |