Úniky na daniach a odvodoch počas pôsobenia bývalej vlády podľa súčasného ministra financií Ivana Mikloša rástli. Podľa jeho slov za to môžu zlé nastavené pravidlá a nečinnosť kabinetu, a to najmä v oblasti vymožiteľnosti práva. Nižšie príjmy chcela bývalá vláda podľa Mikloša kompenzovať vyššími výnosmi z pokút. "Bývalá vláda tlačila aj na daňové úrady aj na políciu, aby bol výnos z pokút čo najväčší," uviedol Ivan Mikloš na štvrtkovom stretnutí so zástupcami Slovensko-rakúskej obchodnej komory.
Bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer-SD) však takéto obvinenie odmieta. "Nie je pravda, že by ministerstvo financií tlačilo na daňové úrady," uviedol Počiatek pre agentúru SITA. Ako dodal, daňové úrady majú svoju autonómnu politiku kontrol, do ktorej rezort nezasahoval.
Počas pôsobenia bývalej vlády sa podľa Mikloša rozmohli napríklad podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH), či karuselové obchody, pri ktorých sa účelovo vytvárajú nové a nové firmy, ktoré žiadajú o nadmerné odpočty DPH. Vedenie súčasného ministerstva financií sa chce podľa ministra sústrediť najmä na zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov, či na reformu odvodov. Tie sú podľa Mikloša vysoké a aj administratívne náročné. Rovnako chce rezort zvyšovať právnu istotu v oblasti daňového práva, či urobiť "poriadok" v pokutách.
Výška daňových únikov odhalených daňovou správou v posledných dvoch rokoch rástla. Kým v roku 2007 odhalené daňové úniky predstavovali 278,8 mil. eur, v roku 2008 to bolo 380,9 mil. eur a vlani nálezy z daňových kontrol predstavovali 435,5 milióna eur. Efektivita daňových kontrol dosiahla v minulom roku podľa údajov Daňového riaditeľstva SR 59,5 %, pričom bolo vykonaných celkovo 19 820 kontrol. Ich počet tak poklesol z 24 711 v roku 2007 a 21 357 v roku 2008. Najväčší podiel na celkovej sume odhalených daňových únikov, a to 304,6 mil. eur, mali vlani úniky na DPH.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |