J&T, ani žiadna zo spoločností skupiny J&T, nemá záujem o Novácke chemické závody, nie je v procese predaja aktívna a nespolupracuje v tomto smere so žiadnou spoločnosťou. Skupina takto reagovala na medializované informácie, ktoré ju spájali s týmto predajom. "Indície, z ktorých médiá vychádzajú pri spájaní J&T so záujemcami o novácku chemičku na prvý pohľad naozaj môžu navodzovať dojem, že nejaké spojenie by mohlo existovať, nejde však o nič iné, než zhodu okolností," povedal spoluzakladateľ J&T Patrik Tkáč.
Skupina tvrdí, že o závody záujem nemá, a že sa nebude o túto spoločnosť uchádzať priamo ani sprostredkovane. "So žiadnou firmou o situácii v nováckej chemičke nekomunikuje, žiadnemu subjektu žiadne nadštandardné informácie o tejto spoločnosti neposkytuje, ani ľudia z J&T nemajú záujem o prácu pre žiadneho záujemcu o závody,“ dodal Tkáč.
Médiá spájali J&T so záujemcom o novácku chemičku na základe toho, že jej materská spoločnosť má sídlo na rovnakej adrese ako niektoré spoločnosti, ktoré pre klientov administruje J&T. "Ide však o administratívnu budovu, v ktorej sídlia desiatky spoločností, medzi ktorými nie je žiadne prepojenie," poukazuje skupina. Médiá sa tiež opierajú o to, že obchodný podiel záujemcu o novácku chemičku je založený v prospech J&T Banky. "To však práve dokazuje, že skupina J&T nemôže byť s touto spoločnosťou kapitálovo prepojená. Vo všeobecnosti platí, že založenie podielu je štandardným spôsobom ručenia pri poskytnutí úveru," dodala skupina.
Informáciu, že kúpu nováckej chemičky má na dosah firma blízka J&T, priniesol portál etrend.sk. Podľa neho pustil správca konkurznej podstaty do užšieho výberu zo šiestich záujemcov iba jedného, a to M Energo Bratislava. Tá podľa portálu úzko komunikuje s J&T a celý obchodný podiel spoločníkov M-Energo má byť založený v prospech J&T Banky. Rozhodujúci spoločník firmy má byť pritom firma sídliaca na cyperskej adrese, z ktorej operujú firmy blízke J&T.
Novácka chemička sa dostala do problémov potom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že ona, ako aj jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.
Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |