Francúzsky parlament v stredu definitívne schválil sporné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré v krajine vyvolali vlnu protestov. Konečný návrh zákona, ktorý v utorok odsúhlasili členovia Senátu, v Národnom zhromaždení získal podporu 336 poslancov, ďalších 233 hlasovalo proti. Parlament tak odignoroval výzvy odborárov napriek ich hrozbám, že krajinu ochromia ďalšou sériou štrajkov. Zákon teraz čaká už len na podpis prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý by si mal túto formálnu povinnosť splniť v polovici novembra. Úplne posledným krokom bude zverejnenie prijatého znenia v úradnom vestníku.
Hoci dôchodková reforma prešla parlamentom, francúzske odborové zväzy sa odmietajú vzdať a vo štvrtok chystajú ďalšie kolo celonárodných štrajkov. Sarkozyho priaznivci však poukazujú na to, že situácia v dôležitých sektoroch, akým je spracovanie ropy a distribúcia pohonných hmôt, sa postupne vracia do normálu, čo je podľa nich dôkazom, že protestné akcie neboli úspešné. Samotná Sarkozyho vláda však svoje víťazstvo navonok neoslavuje, keďže si je vedomá všeobecného nesúhlasu v radoch verejnosti.
Návrh zákona, ktorý zvyšuje minimálny vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov a odsúva nárok na plný dôchodok zo 65 na 67 rokov, vyvolal pobúrenie medzi bežnými občanmi vrátane pracovníkov kľúčových odvetví. Tí plánujú pokračovať v nátlakových akciách, aby zákon nevstúpil do platnosti bez potrebných úprav, ktoré majú zmierniť jeho dopad na zamestnancov v niektorých náročných povolaniach.
Francúzsky letecký úrad v stredu oznámil, že počas štvrtkových protestov očakáva zrušenie polovice letov na parížskom medzinárodnom letisku Orly a približne 30 percent letov na iných letiskách v krajine. Zopakuje sa tak situácia z predošlého "akčného dňa", ktorý sa uskutočnil 19. októbra.
SITA/AFP
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |