O zhruba 25 percent nižšiu závislosť od dodávok zemného plynu pri výrobe tepla má mestu Banská Bystrica priniesť nový zdroj tepla z biomasy, ktorého základný kameň v stredu poklepali predstavitelia mesta, výrobcu a distribútora tepla v areáli teplárne v banskobystrickej mestskej časti Radvaň. Zdroj s dvoma kotlami na drevoštiepku a celkovým výkonom osem megawattov vybuduje a bude prevádzkovať firma KA Contracting SK, ktorá je členom nemeckej spoločnosti RWE Innogy. Teplo bude predávať firme BBES, ktorá je dominantným distribútorom tepla v Banskej Bystrici a mesto je jej 34-percentným akcionárom.
Ako uviedol konateľ KA Contracting SK Miroslav Michalec, výstavba novej kotolne na biomasu sa má začať vo februári, do prevádzky ju chcú uviesť v decembri budúceho roka. Na jej vybudovanie plánuje KA Contrancting SK vynaložiť zhruba päť miliónov eur, ktoré sa jej podľa Michalca majú vrátiť o 15 rokov. Pri prevádzke kotolne má byť zamestnaných päť ľudí.
Nový zdroj má ročne vyrobiť 160-tisíc gigajoulov, čo je zhruba polovica súčasnej produkcie teplárne v Radvani, ktorú prevádzkuje BBES. Teplom z neho má byť zásobovaných takmer 8 400 domácností, škôl a nebytových priestorov v štvrtiach Radvaň, Fončorda a Podháj. Zvyšnú polovicu bude aj naďalej vyrábať BBES vo svojej radvanskej teplárni, a to v plynovej turbíne zároveň s výrobou elektrickej energie a v špičkách aj v plynových
Predseda predstavenstva BBES Ondrej Borguľa považuje za najväčší prínos nového zdroja hlavne stabilitu ceny tepla vyplývajúcu zo stability ceny drevoštiepky. Cena tepla od BBES je v meste jednotná, takže vplyv novej kotolne pocítia nielen priami odberatelia tepla z nej, ale všetci odberatelia BBES. Ďalším pozitívom je zvýšenie bezpečnosti dodávok tepla, keďže jeho výroba nebude závislá iba na dodávkach plynu a dôležitý je aj pozitívny vplyv na životné prostredie. Náhradou zhruba polovice výroby tepla v súčasnej teplárni v Radvani spaľovaním biomasy v novom zdroji dôjde k zníženiu spotreby zemného plynu o zhruba päť miliónov kubických metrov ročne. "To znamená zhruba 9-tisíc ton CO2, ktoré sa vypustia do ovzdušia menej, ako je tomu v súčasnosti," povedal Borguľa. Dodal, že ťažba a dovoz biomasy pre nový zdroj vytvorí aj niekoľko nových pracovných miest v regióne.
Výstavba nového zdroja tepla v Radvani je prvým krokom k napĺňaniu mestským zastupiteľstvom schválenej koncepcie tepelnej energetiky, podľa ktorej má mesto postupne dospieť k výrobe 60 percent tepla z biomasy. Ďalšími krokmi majú byť napojenie sídlisk Uhlisko a Sídlisko na kotolňu firmy Smrečina Hofatex, spaľujúcu iba biomasu, a vybudovanie novej kotolne v areáli bývalej cementárne na východnom okraji mesta. Má ísť o 30-megawattový zdroj, z toho 20 megawattov na báze plynu a 10 megawattov na báze biomasy, a zásobované z neho má byť sídlisko Sásová. Oba tieto projekty by mali byť podľa Burguľu ukončené do konca roka 2012. Zmluvu o vybudovaní zdroja na drevoštiepku podpísali KA-Contracting (česká materská firma vtedy ešte nejestvujúcej KA Contracting SK) a BBES ešte v septembri minulého roka s tým, že do prevádzky sa mal spustiť na konci tohto alebo začiatku budúceho roka. Zhruba ročné zdržanie spôsobil problematický výkup pozemkov pod kotolňu.
V súčasnosti je v Banskej Bystrici systém centrálneho zásobovania teplom dominantný, dotýka sa zhruba 62 percent obyvateľov. Vlastníkom a prevádzkovateľom tepelnotechnických zariadení systému centrálneho zásobovania teplom je akciová spoločnosť BBES, ktorá je dodávateľom tepla pre vyše 90 percent subjektov zapojených na centrálne zásobovanie. Cena tepla od BBES je podľa Borguľu v súčasnosti 28 eura za gigajoule, na budúci rok by mala byť rovnaká alebo vyššia o najviac päť percent.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7939 | 11.85 % |