Najvýznamnejšie európske firmy znižujú investície v menšej miere ako ich americkí konkurenti, ale Európska únia stále zaostáva. Vyplýva to Hodnotiacej tabuľky investícií do priemyselného výskumu a vývoja v únii, ktorú vypracovala Európska komisia na rok 2010. Tá okrem iného poukazujú na pokles investícií najvýznamnejších európskych spoločností do výskumu a vývoja v roku 2009 o 2,6 %. V Spojených štátoch bolo zníženie vo výške 5,1 %, úroveň investícií sa nezmenila v prípade japonských firiem. V celosvetovom meradle prišlo k poklesu o 1,9 %.
Japonský výrobca automobilov značky Toyota je už druhý rok za sebou najväčším investorom (6,8 mld. eur) do výskumu a vývoja na svete. V prvej desiatke sa nachádzajú tri spoločnosti z Európskej únie, a to Volkswagen, najväčší investor so sídlom v Európe s 5,8 mld. eur, Nokia a Sanofi-Aventis. "Fakt, že významné firmy prevažne zachovali úroveň svojich investícií do výskumu a vývoja, je dôkazom toho, že túto oblasť považujú za kľúč k prekonaniu krízy. Veľký rozdiel, ktorý však existuje v porovnaní s najvýznamnejšími spoločnosťami so sídlom v USA v oblastiach ako softvér a biotechnológie, ako aj pokračujúci rýchly rast spoločností so sídlom v Ázii zdôrazňuje naliehavú potrebu inovácií v Európe," uviedla komisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová.
Z tohtoročnej hodnotiacej tabuľky taktiež vyplýva, že aj napriek výnimočne ťažkej hospodárskej situácii ostávajú investície do výskumu a vývoja naďalej dôležitou strategickou prioritou pre najvýznamnejšie firmy na celom svete. Počas roka 2009 znížili vedúce európske spoločnosti svoje investície do výskumu a vývoja v oveľa menšej miere ako ich americkí konkurenti, a to aj napriek porovnateľnému poklesu objemu predaja a väčšiemu zníženiu ziskov.
Výsledky výskumu a vývoja, ktoré dosiahli európske spoločnosti, sú v kľúčových sektoroch špičkových technológií slabé. Napríklad americké spoločnosti uvedené v hodnotiacej tabuľke investovali päťnásobne viac ako ich európski konkurenti do výskumu a vývoja polovodičov, štvornásobne viac do výskumu a vývoja softvéru a osemnásobne viac do biotechnológií. V prípade japonských spoločností ostala úroveň investícií do výskumu a vývoja nezmenená napriek výraznému poklesu objemu predaja a ziskov.
Napriek kríze sa zloženie investícií do výskumu a vývoja v jednotlivých odvetviach na celom svete veľmi nezmenilo. V prípade amerických spoločností sa odvetvia s vysokou intenzitou výskumu a vývoja, akými sú napríklad farmaceutický priemysel alebo služby informačných technológií, podieľajú na celkovom výskume a vývoji viac ako dvoma tretinami. V prípade európskych a japonských spoločností oproti tomu prevládajú odvetvia so stredne vysokou intenzitou výskumu a vývoja, zatiaľ čo odvetvia s vysokou intenzitou výskumu a vývoja
predstavujú asi len jednu tretinu celkového objemu investícií.
Hodnotiacu tabuľku investícií do priemyselného výskumu a vývoja v Európskej únii uverejňuje každý rok Európska komisia. Poskytuje informácie o 1 400 najvýznamnejších spoločnostiach na celom svete (400 z únie a 1 000 mimo nej), ktoré sa hodnotia podľa úrovne svojich investícií do výskumu a vývoja. V tabuľke sa meria celková hodnota ich investícií do výskumu a vývoja na celom svete bez ohľadu na to, kde sa uskutočňuje príslušný výskum a vývoj.
SITA
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |