Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) navrhuje namiesto zvyšovania niektorých spotrebných daní radšej dočasne zvýšiť základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 % na 21 %. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol viceprezident (AZZZ) Rastislav Machunka. Vďaka razantnejšiemu zvýšeniu DPH by sa podľa neho mohlo ustúpiť od takých problematických opatrení, ako sú zrušenie daňového zvýhodnenia tzv. červenej nafty, zvýšenie spotrebnej dane na pivo, rast spotrebných daní na energie, či platenie odvodov z príspevkov do tretieho dôchodkového piliera. Ak by sa podľa neho DPH zvýšila na 21 %, prinieslo by to štátnemu rozpočtu dodatočných 180 mil. eur. "Je to takmer trojnásobok toho, čo by priniesli problémové veci," povedal Machunka.
Viceprezident AZZZ tiež nesúhlasí s rozhodnutím vlády zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka o 3 % na 317 eur. Podľa Machunku je tento krok v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Poukázal na to, že nárast minimálnej mzdy ovplyvňuje nielen najnižšie mzdy na Slovensku, ale cez tzv. minimálne mzdové nároky ustanovené v Zákonníku práce má vplyv na šesť tarifných mzdových stupňov. "Minimálna mzda rástla v predchádzajúcich rokoch rýchlejšie ako produktivita práce," upozornil. Nárast minimálnej mzdy podľa Machunku najviac postihne ťažko zamestnateľných ľudí a regióny a vysokou nezamestnanosťou. AZZZ pri rokovaniach žiadala, aby sa najnižšia mzda budúci rok zachovala na súčasnej úrovni 307,7 eura.
Prezident AZZZ Tomáš Malatinský uvítal návrh ministerstva financií, aby sa na Slovensku zaviedla regionálna minimálna mzda. Ako uviedol, AZZZ už v minulosti hovorilo o možnosti zavedenia odvetvovej alebo regionálnej mzdy. "Filozoficky s touto myšlienkou môžeme pracovať," uviedol k regionálnej minimálnej mzde. "Diferencovanie minimálnej mzdy podľa regionálnych podmienok na trhu práce zvýši flexibilitu zamestnávateľov pri určovaní mzdy a podporí tvorbu nových pracovných miezd v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou," uvádza sa v Národnom programe reforiem SR 2010, ktorý predložilo Ministerstvo financií SR do pripomienkového konania.
SITA
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7358 | 18.30 % |