Slovenská premiérka Iveta Radičová neľutuje augustové rozhodnutie krajiny nepodieľať sa na pôžičke eurozóny Grécku, píše denník Financial Times v článku zverejnenom na jeho internetovej stránke v utorok večer. "Je to založené na hodnotách. Nezmením svoj hodnotový systém. Problém je na strane tých krajín, ktoré sa správali nezodpovedne," uviedla Radičová pre britský denník.
Slovenská premiérka dodala, že by pre ňu bolo politicky nemožné vysvetľovať voličom, prečo Slovensko požičiava 816 mil. eur Grékom, keď predsedníčka slovenskej vlády začína realizovať program fiškálnych reforiem s cieľom zredukovať deficit štátneho rozpočtu o 1,7 mld. eur. "Nemôžem to urobiť," konštatovala s poukázaním na to, že pomoc Grécku by sa rovnala polovici redukcie slovenského deficitu. "Pre mňa to znamená, že by som musela zvýšiť daň z pridanej hodnoty na 23 %," konštatovala.
Denník Financial Times pripomína, že slovenská vláda už smeruje k dočasnému zvýšeniu dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 % a redukuje mzdy a počet zamestnancov vo verejnom sektore. Výdavky sa celkovo znížia o 970 mil. eur, čo je sedmina štátneho rozpočtu, a príjmy by sa mali zvýšiť o 730 mil. eur, konštatuje denník. Zároveň uvádza, že deficit rozpočtu SR za tento rok bude zhruba na úrovni 8 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Vlani slovenská ekonomika klesla o 4,7 %, pričom z veľkej časti bola dôvodom recesia v Nemecku, ktoré je najväčším obchodným partnerom krajiny. V tomto roku sa očakáva rast hospodárstva SR na úrovni 4 %, píše Financial Times a dodáva, že premiérka Radičová sľubuje zníženie rozpočtového deficitu na budúci rok na úroveň 4,9 % HDP a do roku 2013 pod úroveň 3 % HDP, ktorá je podľa pravidiel EÚ maximálnou prípustnou hranicou. "Škrty boli najťažšími rozhodnutiami v mojom živote," cituje britský denník slovenskú premiérku a poznamenáva, že 2 600 vysokopostavených štátnych predstaviteľov vrátane prezidenta bude mať v tomto roku znížený plat o 24 %.
SITA
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |