Tempo rastu priemyselnej produkcie na Slovensku vo februári oproti januáru spomalilo. Kým v prvom mesiaci tohto roka produkcia v priemysle rástla o 17,3 %, vo februári dosiahlo tempo rastu 10,8 %, čo bol najpomalší rast od novembra krízového roku 2009.
Spomalenie rastu analytici avizovali najmä pre vysokú porovnávaciu bázu z minulého roka. Prvé dva mesiace vlaňajška totiž priemyselná produkcia na Slovensku rástla vyše 20-percentným tempom. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia vo februári oproti januáru znížila o 1,3 %.
Samotná priemyselná výroba spomalila tempo rastu z januárových 20,6 % na 10,6 %, pri dodávkach energií tempo rastu produkcie naopak stúplo z 3,4 % na 15,4 %. Ťažba a dobývanie sa vo februári dostali do medziročného prepadu o 14,6 %, kým v januári zaznamenal sektor ešte mierny rast o 2,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Nižší výkon slovenských automobiliek a v hutníctve
Februárový medzimesačný pokles priemyselnej produkcie spôsobil podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka najmä nižší výkon slovenských automobiliek a výroby v hutníctve. "Ide o dva najväčšie sektory priemyslu a aj malé výkyvy majú veľkú váhu na celkovom objeme výroby v priemysle," dodal.
Ďalší vývoj produkcie v slovenskom priemysle by mali ťahať automobilky a producenti spotrebnej elektroniky. V minulom roku podľa Dereníka išlo najmä o dobiehanie predkrízového výkonu, dnes už priemysel presiahol predkrízovú úroveň. Hutníctvo je v súčasnosti ešte 7 % pod predkrízovou úrovňou, no vyhliadky pre rýchlejší rast sú výrazne brzdené útlmom v stavebníctve. Priemysel by tak podľa Dereníka mohol v najbližších mesiacoch ďalej rásť, pravdepodobne však podstatne pomalšie ako na konci minulého roka. Tieto očakávania potvrdzuje aj analytik VÚB banky Andrej Arady.
"V nasledujúcich mesiacoch kvôli bázickému efektu pravdepodobne opäť nebudeme pozorovať vysoké medziročné tempo rastu, aké zaznamenal priemysel na prelome rokov," uviedol. Celkovú priemyselnú produkciu vo februári najvýraznejšie ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov. Na medziročnej báze dosiahol 16,3 %. Dvojciferný rast na úrovni 15,4 % zaznamenala aj výroba strojov a o 21,5 % stúpla produkcia koksu a ropných produktov. Medziročný pokles o 3,1 % naopak vykázal textilný priemysel a o 2,4 % výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov.
Oživenie z útlmu
Foto:
V priemere za dva mesiace vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 14 %, z toho v priemyselnej výrobe o 15,4 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 9,1 %.
Produkcia v ťažbe a dobývaní bola nižšia o 6,4 %. Výroba dopravných prostriedkov bola za prvé dva mesiace medziročne vyššia až o 31,2 % a výroba strojov o 28,4 %.
Produkcia najvýraznejšie klesla vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 3,6 %. Produkcia v slovenskom priemysle tak pokračuje vo vysokých rastoch z minulého roka, kedy sa oživila po útlme v roku 2009. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu kvôli hospodárskej kríze medziročne klesla o 13,7 %, vlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V priemere za celý rok 2010 dosiahol rast priemyselnej produkcie 18,9 %, keď rástli všetky odvetvia okrem výroby koksu a ropných produktov.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |