Americká centrálna banka (Fed) by mala zvážiť, či program kupovania dlhopisov, na ktorý vyčlenila 600 mld. USD, neukončí skôr, ako pôvodne plánovala. Vyhlásil to v sobotu prezident pobočky Federálneho rezervného systému v St. Louis James Bullard s tým, že v prospech skrátenia účinnosti neštandardných opatrení hovoria vynikajúce údaje z americkej ekonomiky. "Ak je ekonomika taká silná, ako si myslím, že je, tak by podľa mňa bolo rozumné, aby sme trhom vyslali signál, že začíname sťahovať stimulačné opatrenia. A začal by som tým, že mierne obmedzíme druhú fázu kvantitatívneho uvoľňovania," povedal Bullard podľa agentúry Bloomberg počas návštevy Francúzska.
Katastrofa v Japonsku, nepokoje na Blízkom východe, stav verejných financií v USA, ako aj dlhová kríza v Európe sú naďalej zdrojom neistoty, ceny ropy sa však zatiaľ nezvýšili tak, aby reálne ohrozili hospodárske zotavenie, povedal Bullard. Predstaviteľ Fedu dodal, že "významný a reálny efekt" na ekonomiku by mal iba oveľa výraznejší rast cien ropy. Pri rozhodovaní o prípadnom skoršom ukončení programu nákupov aktív by mal Fed zohľadniť podmienky v ekonomike, zdôraznil Bullard.
Bullard zároveň načrtol svoju predstavu únikovej stratégie od neštandardných opatrení. Centrálna banka by mala najskôr predať aktíva, ktorými disponuje, potom ustúpiť od záväzku držať úrokové sadzby blízko nuly a následne pristúpiť k zvýšeniu sadzieb.
Program kupovania dlhopisov má americká centrálna banka podľa pôvodného plánu ukončiť v júni.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |