Dlhodobo je pre štát podľa rezortu financií nevýhodné sa komerčne poisťovať, a preto chce doteraz vynakladané prostriedky radšej zaviazať na prípadné krytie škôd. Vyplýva to z návrhu na systémové riešenie poistenia majetku štátu v komerčných poisťovniach, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo financií SR navrhuje na krytie prípadných škôd na majetku štátu zaviazať výdavky kapitol vo výške 70 % zo skutočne vynaložených výdavkov príslušnej kapitoly štátneho rozpočtu na poistenie z roku 2010. Zvyšných 30 % sa v jednotlivých kapitolách ponechá. Zároveň sa kapitolám štátneho rozpočtu odporúča, aby počas roka 2011 vypovedali svoje zmluvy uzatvorené v komerčných poisťovniach za účelom dobrovoľného poistenia im zvereného majetku štátu. Odporúčanie vypovedať poistné zmluvy považuje asociácia poisťovní za morálny hazard, ktorý v prípade nepriaznivého vývoja bude mať negatívny dopad najmä na daňových poplatníkov.
Ministerstvo financií už pred časom uviedlo, že vidí obrovské rezervy v oblasti poistenia majetku štátu. Toto opatrenie by malo vytvoriť priestor na úspory, pričom verejné inštitúcie vynakladajú každoročne podľa rezortu financií obrovské prostriedky na poisťovanie svojho majetku. "Ak štát považuje za obrovskú sumu necelých 4 mil. eur a pritom neuvedie, aká výška majetku je za túto sumu krytá, potom treba túto obrovskú sumu brať so značným dešpektom," reagovala Slovenská asociácia poisťovní.
Konkrétna výška viazaných ako aj ponechaných výdavkov jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu bude predmetom rokovaní počas prípravy rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014. Ak vznikne škoda na štátnom nepoistenom majetku, ktorý bol v roku 2010 krytý komerčným poistením a škoda presiahne 30 % z ponechaných prostriedkov, rezort financií bude nárok na poskytnutie krytia škody analyzovať a posudzovať individuálne.
V materiáli rezortu financií sa uvádza, že za posledných päť rokov boli na poistenie majetku štátu vynaložené výdavky v celkovej sume 18,7 mil. eur. Príjmy z poistného plnenia dosiahli za uvedené obdobie 3,9 mil. eur, čo podľa ministerstva predstavuje 20,7-percentnú návratnosť zdrojov vo vzťahu k vynaloženým výdavkom na poistenie. "Takto vynakladané výdavky nie je možné označiť za hospodárne a efektívne použité verejné zdroje," uvádza sa v materiáli.
Avšak podľa Slovenskej asociácie poisťovní sa poistenie majetku nespráva ako investícia a vykazovať jeho návratnosť nie je možné. Poisťovne zároveň zarazilo konštatovanie rezortu financií, že v prípade veľkých živelných udalostí aj tak štát uhrádza svojim organizáciám vzniknuté škody na majetku, pretože komerčné poistenie majetku štátu takýto rozsah vzniknutých škôd nekryje. Komerčné poistenie kryje majetok podľa asociácie v takom rozsahu, v akom je dojednané.
S konštatovaním rezortu financií, že pre štát je dlhodobo nevýhodné sa komerčne poisťovať, a že by sa mali zmluvy vypovedať, viaceré dotknuté straty v pripomienkovom konaní nesúhlasili. Napríklad Úrad vlády SR nepovažuje uzavreté poistné zmluvy za zbytočné vzhľadom na vysokú hodnotu majetku štátu. Podľa rezortu kultúry je rozhodnutie ukončiť platný zmluvný vzťah príliš rizikové. Poistná zmluva totiž zabezpečuje rezortu podľa jeho vyjadrení istotu napríklad v prípade poškodenia predmetov kultúrneho dedičstva, ktorého hodnota je nevyčísliteľná. Minister financií Ivan Mikloš však na tlačovej konferencii pripustil, že niektorý majetok štátu by mal byť v individuálnych prípadoch poistený a tieto úvahy bude analyzovať.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |