Vznik permanentného stabilizačného finančného mechanizmu v eurozóne by sa mal stať postupne predmetom rokovaní slovenskej výkonnej a zákonodarnej moci. Ministerstvo zahraničných vecí totiž už predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa má upraviť zmluva o Európskej únii tak, aby umožňovala vznik stabilizačného mechanizmu. Po jeho odsúhlasení vládnym kabinetom by mala rozhodnúť Európska rada a ratifikácia tohto rozhodnutia by mala byť zase predmetom rokovania v Národnej rade SR.
Európska rada bude o návrhu zmeny zmluvy o fungovaní Európskej únie rokovať už na svojom tohtomesačnom summite 24. a 25. marca. "Prijatie rozhodnutia je vedené záujmom na zabezpečení stability eura, čo je jednou z priorít zahraničnej politiky SR. Rovnako je prijatie tohto rozhodnutia plne v súlade s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR,“ konštatuje sa v materiáli rezortu zahraničných vecí.
Po schválení rozhodnutia radou ho budú musieť schváliť členské štáty. V slovenskom prípade bude toto rozhodnutie predložené na rokovanie vlády a následne Národnej rade SR. V súlade s Ústavou SR bude na vyslovenie súhlasu s rozhodnutím Európskej rady potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. "Celý proces bude potrebné zavŕšiť do konca roka 2012, keďže účinnosť tohto rozhodnutia je stanovená od 1. januára 2013,“ dodáva sa v materiáli. Rozhodnutie sa bude v parlamente prerokúvať ako medzinárodná zmluva, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon.
Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda permanentný euroval, by mal súčasný dočasný stabilizačný systém nahradiť v roku 2013. Slovenská republika má však podľa ministra financií Ivana Mikloša k jeho vzniku v Bruseli zásadnú podmienku, ktorou je zmena kľúča, podľa ktorého majú jednotlivé krajiny do systému prispievať. Do súčasného eurovalu totiž aj Slovensko prispievalo na základe jeho podielu na základnom kapitále Európskej centrálnej banky, čo je podľa Mikloša nespravodlivé. V Bruseli chce presadiť, aby sa podiel krajiny stanovoval najmä s ohľadom na jej ekonomickú silu.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7267 | 19.31 % |