Európske akciové trhy v stredu klesli a ďalej ustúpili z 29-mesačných maxím, ktoré dosiahli začiatkom týždňa. Nadol ich ťahali najmä ťažobné spoločnosti, ktoré klesali pre obavy z oslabenie dopytu v Číne a na iných rozvíjajúcich sa trhoch. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,4 % na 1 171,43 bodu po tom, ako v utorok stratil 0,1 %. Od začiatku roka však index vzrástol o 4,4 %. Švajčiarska spoločnosť Syngenta AG, ktorá je najväčšou agrochemickou firmou na svete, posilnila o 4,4 %, akcie francúzskej energetickej spoločnosti Suez Environnement posilnili rovnako o 4,4 %. Darilo sa aj dánskemu výrobcovi veterných turbín Vestas, keď jeho akcie vzrástli o 3,1 %.
Obchodovanie na akciovom trhu v USA bolo v stredu zmiešané. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,06 % na 12 239,89 bodu, širší Standard & Poor's 500 klesol o 0,28 % na 1 320,88 bodu a technologický Nasdaq uzatvoril o 0,29 % vyššie na úrovni 2 789,07 bodu. Akcie Cisco Systems Inc klesli o 9,4 %, keď najväčší výrobca zariadení pre Internetové siete na svete zverejnil údaje o zisku a tržbách, ktoré prekonali očakávania, jeho marže však sklamali investorov. Akcie v energetickom a ťažobnom sektore klesali pre obavy zo spomalenia na rozvíjajúcich sa trhoch. Akcie Chevron Corp klesli o 1,5 %, najväčší svetový producent hliníka Alcoa klesol o 1,4 %. Darilo sa napríklad akciám spoločnosti Walt Disney, ktoré posilnili o 5,3 %, alebo Coca-Cola s rastom na úrovni 0,4 %.
Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok oslabil, keď investori po nedávnom raste pokračovali vo vyberaní ziskov. Aktivitu brzdili aj obavy z prehriatia trhu a blížiaci sa predlžený víkend, keďže japonská burza bude v piatok pre oslavy štátneho sviatku zatvorená. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,1 % na 10 605,65 bodu, širší Topix posilnil o 0,3 % na 946,63 bodu. Kľúčový ukazovateľ japonských priemyselných objednávok v decembri po štyroch mesiacoch posilnil, rast bol však hlboko pod očakávaniami trhu. Podľa analytikov a investorov to naznačuje, že zotavenie firemných výdavkov a celkovej ekonomiky bude pokračovať iba miernym tempom. Akcie Nissan Motor klesli o 2,8 %. Druhý najväčší výrobca automobilov v krajine síce zlepšil celoročný výhľad, tempo rastu v Číne a a iných rozvíjajúcich sa trhoch však v poslednom kvartáli nenaplnilo očakávania. Akcie konkurenčnej automobilky Toyota Motor Corp naopak poskočili o 2,9 %, keď spoločnosť zlepšila svoj celoročný výhľad a úrady v USA konštatovali, že za problémami s náhlym zrýchľovaním jej automobilov neboli chyby v elektronike.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |