Európe hrozí nová "železná opona"
Výnosy na talianskych dlhopisoch zaznamenali počas včerajšieho dňa prudký rast, dôvodom bolo zvýšenie maržových požiadaviek pre talianske dlhopisy a súčasná vládna kríza. Negatívny sentiment z európskej seansy pokračoval aj počas obchodovania v USA. Hlavné akciové indexy zatvorili v červených číslach: Dow Jones -3,20%, Nasdaq -3,88% a S&P500 -3,67%.
1. Talianske 10-ročné dlhopisy dosiahli výnos 7,5%. Súčasný výnos Taliansko nie je schopné zaplatiť pri súčasnom ekonomickom raste a na budúci rok musí prerolovať dlh vo výške €306,9 mld. Situácia v krajine je vážna a taliansky prezident vyzval k ešte výraznejším reformám a znižovaní výdavkov. Bude to ale stačiť? Taliansko nemôže zo dňa na deň znížiť svoj gigantický deficit, bez toho aby neohrozilo fungovanie ekonomiky. Súčasná vysoká volatilita na dlhopisovom trhu bude znamenať pravdepodobne ďalší rast maržových požiadaviek a aj prípadné zníženie talianskeho ratingu. Riziko defaultu Talianska rastie a európski politici nemajú plán na záchranu Talianska i keď o tom trh špekuluje. Ako náhle dôjde k zníženiu ratingu krajiny, Taliansko sa môže dostať do podobnej situácie ako iné krajiny PIIGS, pričom EFSF a ESM nemajú kapacity na bail-out Talianska. Súčasná výška EFSF už čelí politickej nevôli po celej Európe a jeho zvýšenie o 2 bil. € (taliansky dlh) je nemožný. ECB nástupom Draghiho zmenila rétoriku, avšak monetizácia talianskeho dlhu by znamenala možnú vzburu krajín ako Nemecko a Holandsko. Dlhová kríza postavila eurozónu pred Sofiinu voľbu. Buď sa schváli mechanizmus, ako budú môcť niektoré krajiny odísť z eurozóny, alebo dôjde k jej definitívnemu rozpadu. Existuje aj možnosť fiškálnej únie, ktorá je najmenej pravdepodobná.
2. Nemecko chce novú dohodu o ECB. V ktorej by mali mať jednotlivé krajiny vplyv na základe ekonomickej veľkosti a systém rozhodovania by mal byt väčšinový. O návrhu sa má rokovať 13.11.2011. Znamená to jediné, a to nemeckú a francúzsku hegemóniu nad ECB. Nemecko chce za každú cenu udržať nízku infláciu a nepáči sa mu ani, že ECB nakupuje dlhopisy Talianska a Španielska. Stark aj Weber odišli, pretože ECB sa nesnažila za každú cenu udržať infláciu pod 2% a nakupovala dlhopisy. Ak prejde nemecký návrh, južné krajiny zostanú v pasci Eura a ich "defenestrácia" z eurozóny bude len otázkou času, rovnako ako vznik novej euro-marky. Súčasná kríza mala doteraz nie len ekonomické, ale aj politické dôsledky. Doteraz padlo sedem vlád v eurozóne a ďalšie sú pod výrazným tlakom. Ak sa rozpadne eurozóna dôsledky nemusia byť malé. Odchod južných krajín s pokojným úsmevom do vysokej inflácie a ekonomickej depresie nebude bez masívnych demonštrácii a dokonca môže dôjsť k zmene režimov. Nemecko je vnímané v južných krajinách veľmi negatívne a pokiaľ presadí svoj návrh, jeho image sa ešte zhorší. Nezabúdajme na nedávnu históriu, ktorú si pamätá generácia baby-boombers. Európa je jednotná len veľmi krátko a súčasná situácia môže viesť k "novej železnej opone".
3. Včerajšie negatívne výsledky veľkoobchodných zásob a niektoré negatívne revízie makroekonomických dát budú mať dopad na druhý odhad amerického HDP za 3Q. Viaceré banky znížili odhad rastu US HDP za 3Q o 0,5% - 1,0%. HDP za 3Q dosiahlo 2,5% a podľa J.P. Morgan a Macroeconomic Advisers môže dôjsť poklesu o 0,70%. Barclays znížila odhad na 1,8% z 2,4%.
Fundamentálny výhľad
Dnes očakávame z US makroekonomického kalendára: obchodnú bilanciu, rozpočtový deficit, index importných cien a žiadosti o podporu nezamestnanosti. Výsledky obchodnej bilancie a žiadosti o podporu nezamestnanosti by mali mať najvýraznejší dopad na akciové trhy. Obchodná bilancia by mala dosiahnuť deficit na úrovni 46 mld. $ čo je mierny nárast oproti výsledku za mesiac august 45,6 mld. $. Veľmi pozorne bude sledovaný obchod z Čínou, s ktorou má USA jeden z najviac výrazných deficitov. Obchodná bilancia je súčasťou HDP a jej deficit sa negatívne odráža na raste ekonomiky. Na druhú stranu rast importu aj exportu znamená expanziu ekonomiky, preto aj rast deficitu v prípade rastu oboch položiek (import, export) nie je vnímaný veľmi negatívne. Dnešné čísla by mali aj spresniť odhady HDP za 3Q.
Technický pohľad
Americký akciový index S&P500 včera po negatívnom výhľade pre HDP a situácii v Taliansku prelomil 20 MA na 1240 bodoch a aj suport na 1230 bodoch (100-dňový kĺzavý priemer). Dnešné makroekonomické výsledky by mohli stabilizovať prepad na trhu, aj keď situácia s Talianskom je natoľko vážna, že sa akciový trh pravdepodobne vráti do medvedieho trendu. Index v prípade pokračovania výpredajov môže testovať pásmo 1215/1220 bodov a v prípade prelomenia je možný pokles k 1199 bodom, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Naopak lepšie výsledky a pozitívne správy z eurozóny by mohli znamenať test 20 MA na 1240 a prípadný rast k pásmu 1250/1253 bodom. Výhľad je mierne medvedí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |