Comeback na amerických indexoch
Americké akciové trhy zaznamenali počas včerajšieho obchodovania na konci seansy come-back: Dow Jones +1,44%, Nasdaq +2,95% a S&P500 +2,25%. Bernanke podľa očakávaní podporil trhy a rovnako aj európski ministri financií "stoja za európskymi bankami".
1. Americký Fed sa bude snažiť podporiť ekonomiku a chce spolupracovať s ministerstvom financií. Bernanke včera uviedol, že operácia twist nebude mať silný pozitívny dopad na trhy a krátkodobo nepodporí zamestnanosť. Prezident Fedu avšak pripomenul, že americká centrálna banka má mnoho nástrojov pre podporu ekonomiky. Fed komentoval situáciu aj v Európe, kde vidí veľmi výrazné problémy. Dlhová kríza sa dotýka aj USA. Fed podporil trhy a otočil sentiment.
2. Európa potrebuje viac integrácie a spoločné ministerstvo financií, uviedol to guvernér ECB Trichet. Postoj ECB je pochopiteľný, eurozóna má spoločnú monetárnu politiku, avšak rozdielnu fiškálnu politiku. Vďaka tomu vzniká výrazná nerovnováha medzi krajinami. Spoločná fiškálna politika by sa mohla pokúsiť o ich vyrovnanie, bol by to však dlhodobý proces. Integrácia Európy sa v posledných rokoch výrazne spomalila a predstava európskej federácie už nemá taký lesk ako pred rokom 2008. Práve preto je euro a európske pod značným tlakom a križovatka, kde si budeme musieť vybrať nedokonalým eurom, alebo novým rozdelením EU je, stále pred nami.
3. Agentúra Moody’s znížila rating Talianska o 3 stupne. Samotná reakcia trhu bola skôr vlažná, aj keď sa jedná o veľký problém. Dôvodom je, že pravdepodobne dôjde k poklesu ratingu aj talianskych bánk. To bude znamenať problém s refinancovaním z trhu a pravdepodobne odliv kapitálu z finančného trhu. Pár dní po poslednom znížení ratingu došlo k revízii ratingu viac ako 10 talianskych bánk. Preto sa dá očakávať podobný krok od Moodys aj teraz.
Malí investori za zvyknú mýliť
Situácia na akciovom trhu sa ani zďaleka nestabilizovala a malí investori už začínajú opäť navršovať váhu akcií vo svojom portfóliu. Ako ukazuje posledný prieskum AAII Asset Allocation za mesiac september, až 57,8% svojho portfólia mali investori v akciách, alebo akciových fondoch, čo je 2,5% rast oproti augustu. Naopak malí investori znížil svoj podiel v dlhopisoch na 19,3%, čo je pokles o 2,3%. Avšak treba dodať, že historický priemer váhy portfólia dlhopisov v portfóliu je 15%, čiže 19% je vysoko nad priemerom. Čo sa týka hotovosti, tá tvorí 22,8%, čo je medzimesačný pokles o 0,3%. Dlhodobý priemer podielu hotovosti v portfóliu je 25%. Zdá sa, že malí investori sa snažia získať na krátkodobých obchodoch na akciovom trhu, potom čo index S&P500 dosiahol kvartálny pokles o 14,3%.
Malí investori začínajú byť značne býčí a snažia sa zachytiť rast na indexe S&P500, ukazovatele ako RSI poukazujú, že trh je predpredaný. Obchodníci odchádzajú z US dlhopisov aj pre výnos, ktorý je minimálny. Väčšina sa preto snaží investovať do korporátnych dlhopisov, dlhopisov viac rizikových krajín a blue chips akcií.
Je zaujímavé, že opačný názor majú banky a fondy. Práve tie znižujú expozíciu v akciách a snažia sa zabezpečiť svoje peniaze v bezpečných prístavoch. AAII je veľmi dobrým ukazovateľom trhové sentimentu, pretože malí US investori sa vzniknú pravidelne mýliť.
Dnešný výhľad
Dnes očakávame výsledky ADP zmeny zamestnanosti a index nákupných manažérov nevýrobného sektora. Práve výsledky z trhu práce by mohli byť silným impulzom pre ďalší rast akciového trhu. Dôležitá bude aj revízia rastu európskej ekonomiky od MMF, ktorá vyjde v tom istom čase. Sentiment na trhu sa začína mierne zlepšovať a index S&P500 a v prípade lepších dát môže testovať 1130 bodov a prípadne rásť k 1140 bodom. Horšie dáta by mohli poslať trh k pásmu 1100/1110 bodov. Dnešný výhľad je mierne pozitívny, ale strednodobom horizonte medvedí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |