ISM doplnilo katastrofálne HDP
Americké akciové trhy počas včerajšieho obchodovania zatvorili opäť v červených číslach: Dow Jones -0,09%, Nasdaq -0,43% a S&P500 -0,41%. Včerajšie makroekonomické výsledky skončili hrozivo a navodili atmosféru, že ekonomika sa prepadá čoraz prudšie a dokonca súčasný vývoj naznačuje pokles HDP k nule, alebo dokonca pod ňu. Výsledky PMI okolo sveta jasne ukázali pokles ekonomickej aktivity a americké ISM výrobného sektora (index nákupných manažérov) skončilo len 0,9 bodu (50,9) nad úrovňou 50 (50 = stagnácia, pod 50 značí kontrakciu). Analytici očakávali výsledok na úrovni 54,5 bodu a dopad na US akciové trhy bol okamžitý. Obchodníci začali unikať z rizikových aktív a uchyľujú sa do bezpečných prístavov ako je švajčiarsky frank, zlato a US dlhopisy. Predstavitelia snemovne reprezentantov síce schváli dlhový strop, ale udialo sa tak po zatvorení trhov a výsledok nemá žiaden významný dopad na dnešné obchodovanie na európskych akciových trhoch.
Recesia môže byť za dverami
Rast svetovej ekonomiky začína dostávať výrazné trhliny a prílišný optimizmus po QE 2 úplne vyprchal. Bežný ekonomický cyklus trvá 4 roky a tým pádom by sme mali byť v druhej polovici cyklu ktorý by mal vrcholiť v roku 2012. Aký je rozdiel medzi cyklom 2003 - 2007 a súčasným? Ekonomické podmienky počas predchádzajúceho cyklu boli výrazne lepšie, má na mysli predovšetkým ekonomické indikátory v USA. Z nového cyklu svetovej ekonomiky najviac získali krajiny EM, rozvinutý svet zaznamenal len mierny rast a na záver v minulom cykle bolo obnova pracovného trhu rýchlejšia. Posledná revízia US štatistického úradu poukázala, že sa US HDP nedostalo na úrovne z roku 2007 a súčasná revízia 1Q 2011 na 0,4% z 1,9% otvára otázku, prečo by mal byť 2Q lepší? Kvôli dopadom Fukušimi, naštartovaním ďalšieho kola dlhovej krízy v Európe, alebo vysokou infláciou v krajinách EM? Makroekonomická situácia hovorí jasne, recesia neskončila len zmenila tvár a bude nás stáť ešte ohromné množstvo prostriedkov.
Fed urobil čo mal, ale nestačilo to
Vývoj amerického trhu práce a realitného trhu naznačuje nie recesiu, ale depresiu. Domáca spotreba výrazne prepadá a domácnosti sa snažia čo najviac znížiť svoje zadĺženie. Reakciou americkej centrálnej banky Fedu po skúsenosti z obdobie veľkej depresie, bolo QE a uvoľnenie obrovského množstva likvidity. Ten krok nebol žiadnym prekvapením, pretože Ben Bernanke ktorý študoval veľkú depresiu už dávno predtým ako sa stal prezidentom Fedu uviedol, že najväčším problémom bol práve nedostatok likvidity. Jeho postoj mal logiku, avšak tieto ohromné prostriedky ktoré Fed v súčastnosti (2009 - 2011) nalial do bánk nešli do reálnej ekonomiky v podobe úverov (respektíve len minimálne), ale skončili v akciovom a derivátom trhu. Predovšetkým deriváty nemajú žiaden blahodarný ekonomický účinok na reálnu ekonomiku. Fed spravil to čo vedel, avšak efekt QE bol len ten, že derivátový trh a akcie začali rásť a ekonomike sa nedarilo tak dobre (úvery v USA nezaznamenali požadovaný rast). Bude QE 3? Čo spraví Fed? To sa dozvieme už 9. augusta a trh už dáva najavo, že správne riešenie nemusí byť to najjednoduchšie.
Fundamentálny výhľlad
Dnes očakávame výsledky osobného príjmu a výdajov. Oba makroekonomické ukazovatele by mali mať čiastočný dopad na akciové trhy a vzhľadom na situáciu môžeme očakávať len ťažko dobrý výsledok. V nočných hodinách by mal hlasovať senát o dlhovom pláne a všeobecne sa očakáva, že demokratický senát schváli dlhový strop. Z korporátnych výsledkov očakávame zverejnenia u týchto spoločností: Archer Daniels Midland (ADM), NYSE Euronext (NYX) a Duke Energy (DUK).
Technický pohľad
Akciový index S&P500 v priebehu včerajšieho obchodovania prelomil 200-dňový kĺzavý priemer na úrovni 1285 bodov. Je to negatívny signál pre ďalšie obchodovanie na indexe. S&P500 si vytvoril možnosť prepadu k úrovni 1272 bodov a dokonca k suportu na úrovni 1262 bodov. Zle makroekonomické výsledky a absencia dôležitých dát môže znamenať pokračovanie negatívneho sentimentu. Schválenie dlhového stropu senátom je už do trhu pravdepodobne započítané a súčasná reakcia je na horšie makroekonomické výsledky, výhľad je negatívny.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |