QE 3 Vs zníženie ratingu Grécka
Americké akciové trhy počas včerajšieho obchodného dňa zaznamenali mierny rast: Dow Jones +0,36%, S&P 500 +0,31% a Nasdaq +0,54%. Dve hlavné udalosti určili trend obchodovania na US akciovom trhu a boli to prejav Bernankeho pred snemovňou reprezentantov a zníženie ratingu Grécka od ratingovej agentúry Fitch. Makroekonomické dáta z USA nemali takmer žiaden vplyv na obchodovanie... Včerajšie vystúpenie Bernankeho bolo výrazne holubičie, prezident Fedu jasne povedal: "Fed si musí nechať všetky možnosti otvorené. Ekonomika je naďalej slabá a potrebuje stimuláciu". Bernanke tak slovne intervenoval, či však Fed naozaj začne QE 3 v prípade ďalšieho oslabenia US ekonomiky, je stále otázne, pretože inflácia je stále vysoko a odpor politikov je značný. QE 3 by malo samozrejme pozitívny vplyv na akciový trh a negatívny dopad pre dolár... Agentúra Fitch znížila rating Grécka z B+ na CCC. Grécko je insolventné a bez pomoci Trojky by skončilo v defaulte pri najbližšej splátke dlhopisov a práve Trojka odkladá svoje rozhodnutie z týždňa na týždeň. MMF rovnako nevidí rýchle obnovenie gréckej ekonomiky a neočakáva skorý návrat Grécka na dlhopisový trh. Ratingové agentúry tak zastavili rally na akciovom trhu a pripomenuli, že QE 3 možno pomôže Wall Streetu, ale nezníži riziko na trhu.
Moody’s stráca trpezlivosť, rovnako aj Wall Street
Moody’s včera po zatvorení trhov varovalo USA, že pokiaľ sa čoskoro nedohodne na navýšení dlhového stropu, dôjde k zníženiu ratingu. Toto varovanie nie je ojedinelé, aj ostatné ratingové agentúry uviedli, že pokiaľ sa politici nedohodnú, USA stratí svoj rating. Čo by to znamenalo? Po znížení ratingu by došlo k risk-off a pravdepodobne prepadu na amerických burzách, ale bankrot by bol počiatkom novej svetovej depresie a presné následky nevie nikto vyčísliť. Wall Street a ekonómovia si myslia, že nezvýšenie dlhového stropu je veľký problém. Čo si však myslia obyčajní Američania? Až 42% si myslí, že by dlhový strop nemal byť navýšený a iba 21% je za navýšenie. Obama politicky zlyhal, pretože Američania nechápu, čo by sa stalo, ak by došlo k defaultu a to dáva republikánom obrovskú politickú "palicu" na demokratov. Nepochybujem o tom, že "obyčajný" Američan chápe čo znamená 30% nezamestnanosti a depresia a ak nie, nech sa spýta starých rodičov.
Prečo sú technológie zaujímavé počas výsledkovej sezóny
Americká banka JP Morgan ukázala, že očakávania investor pre rast príjmov znamenajú aj dlhodobé očakávania pre rast EPS (zisk na akciu). Iba 9% spoločností v indexe S&P 500 má rast príjmov vyšší ako 15% a obchodujú sa v priemere so 60% prémiou oproti benchmarku. Otázkou je, ktoré spoločnosti dosahujú takýto rast príjmov? Hlavne technológie, preto technologický sektor zvykne po dobrých výsledkoch "explodovať", alebo naopak, po zlých rýchlo prepadnúť. Dnes po zatvorení trh očakávame výsledky spoločnosti Google (GOOG).
Fundamentálny výhľad dňa
Americká banka JP Morgan (JPM) dnes zverejní svoje výsledky za 2Q, tie budú kľúčové a poodhalia, ako je na tom US bankový sektor. Výsledky budú mať určite dopad aj na obchodovanie na akciovom trhu (či už pozitívny, alebo negatívny). Z dnešného makroekonomického kalendára dnes očakávame: Index výrobných cien a maloobchodný predaj. Práve maloobchodný predaj by mohol impulzom pre dnešné obchodovanie. Trhový konsenzus je na úrovni -0,1%, čo znamená pokračujúcu kontrakciu (minulý mesiac bol výsledok -0,2%).
Technický pohľad
Index S&P 500 včera otestoval pásmo 1329 - 1332 bodov, kde sa vytvorila krátkodobá rezistencia. Dnešné výsledky JPM a makroekonomické dáta by mohli pomôcť opäť retestovať toto pásmo. Naopak horšie výsledky by mohli poslať index k pásmu 1308 - 1310 bodov, kde je suport a prípadne k psychologickej hranici 1300 bodov. Výsledková sezóna bude mať dopad na akciový trh a môže zmierniť prípadne horšie ekonomické výsledky, alebo naopak situáciu ešte zhoršiť.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |