V gréckej "Pandorinej skrinke" ostala len nádej
Akciové trh v USA boli počas včerajšieho obchodného dňa zatvorené kvôli Memorial Day. Pondelok však priniesol nové kapitoly európskej dlhovej krízy. Grécko pravdepodobne nesplnilo ani jednu z podmienok MMF/EU, od ktorý čerpá úver (110 mld. Eur) a MMF pravdepodobne preruší ďalšie tranže z úveru pre Grécko. Grécka politická garnitúra nie je schopná nájsť ochotu k podstúpeniu potrebných krokov, aby krajina bola schopná splácať svoje záväzky. V prípade Grécka je skôr otázka, či krajina vôbec môže splatiť záväzky bez reštrukturalizácie alebo reprofilácie dlhu. Krajina bude musieť výmenou za ďalšie peniaze podstúpiť privatizáciu prakticky všetkých dôležitých odvetví a spraviť masívne škrty v rozpočte. Na trhu sa dokonca objavili špekulácie, že výber daní, privatizáciu a fiškálnu politiku, by riadil trojlístok MMF/EU/ECB. Na takýto bezprecedentný krok by však politici museli dostať súhlas nielen gréckych predstaviteľov. Suverenita Grécka nie je v žiadnom prípade ohrozená, pretože by tak právne vznikol veľmi nebezpeční precedens. Otázka však znie, či ho je grécke obyvateľstvo ochotné podstúpiť. Grécko potrebuje peniaze a svojho mecenáša. A ako sa zdá, môže ho nájsť v Nemecku. V krátkodobé riešenie problému veria práve predstavitelia Nemecka, avšak konkrétne ako má Grécko získať 30 mld. euro, ktoré krajina potrebuje, už neuviedli. Grécka dlhová kríza sa stala európskym problémom a akýkoľvek default by bol prehrou pre Eurozónu a súčasnú politickú špičku. Súčasná situácia už nie je výbušná len z ekonomické hľadiska, ale aj z politického. Demokracia počas každej krízy môže do vlád jednotlivých krajín priviesť politikov, ktorý prinesú populistickú politiku nie len slovami, ale aj činmi a práve posledné, čo teraz Európa potrebuje, je politická nestabilita a vlna nacionalizmu, ktorá rozloží aj posledné pokusy o ďalšiu integráciu. To ale neznamená, že Eurozóna má zatvárať oči a snažiť sa zaplatiť každý morálny hazard. Európa je v zložitej situácií nielen kvôli dlhovej kríze, ale aj kvôli rastu vplyvu krajín BRIC. Ako sa zdá, tento a budúci rok môže priniesť nepríjemné zobudenie do "nového" sveta, kde naše miesto bude na druhom konci rebríčku ekonomického rastu a prosperity.
Spotrebiteľská dôvera v USA
Posledný májový deň prinesie prvú dávku makroekonomických dát v tomto preplnenom týždni. O 15:00 očakávame S&P Case-Shiller index, ktorý porovnáva vývoj cien domov v 20 metropolách v USA. Index nákupných manažérov v dištrikte Chicago bude zverejnený o 15:45. O 16:00 bude zverejnená spotrebiteľská dôvera v USA za mesiac máj. Najväčšiu fundamentálnu váhu má práve spotrebiteľská dôvera, ktorá sa očakáva na úrovni 66,5 bodu, čiže len mierne zlepšenie oproti aprílovému výsledku. Vývoj spotrebiteľskej dôvery naznačuje pokračujúcu expanziu od leta minulého leta. Úroveň na 50 bodov znamená stagnáciu, pod 50 bodmi kontrakciu. Investori reagujú na horšie makroekonomické dáta len miernym výpredajom, dáta by tak mohli podporiť prerazenie klesajúceho kanála na index S&P 500. Spotrebiteľská dôvera je len jedno z dôležitých čísiel tento týždeň, práve preto jej dopad bude len v rámci dnešného dňa.
Prelomí S&P 500 klesajúci kanál?
Výsledky spotrebiteľskej dôvery a Chicagského PMI budú pre dnešné obchodovanie pravdepodobne jedinými silnejšími impulzmi. Index S&P 500 sa tak dnes môže pokúsiť o prelomenie pásma 1333 - 1337 bodov a nepokračovať tak v klesajúcom kanáli. Index tak potom môže testovať 20-kĺzavý priemer na úrovni 1337 bodov a otvoriť si priestor k úrovni 1359 bodov. Rast k úrovni 1359 bodov však bude vyžadovať lepší fundament, inak hrozí len falošný prielom a pokračovanie poklesu k pásmu 1303 - 1310 bodov. Leto prináša na akciové trhy stagnáciu, poprípade korekciu ako sme mohli vidieť minulý rok. Koniec QE 2 a prípadné uťahovanie monetárnej politiky FEDom by bolo pre akciový trh negatívny signál. Koniec QE bude pravdepodobne znamenať rast amerického dolára. Či bol rast akciového trhu podporovaní výhradne slabým dolárom, alebo bol rast skutočne spôsobený začiatkom ekonomickej konjunktúry, sa čoskoro dozvieme. Nízky objem však ukazuje opatrnosť na trhu.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |