Minulý týždeň neprial akciovým trhom, keď začiatok výsledkovej sezónny amerických spoločností bol sklamaním. K zlému sentimentu sa pridali aj zmiešané makroekonomické dáta. Trhom zároveň rezonuje aj znížený výhľad rastu americkej ekonomiky pre rok 2011 od Medzinárodného Menového Fondu a zvýšenie stupňa ohrozenia v Fukušime na najvyšší siedmy stupeň. Tento nárast otvoril otázky o skutočnej úrovni radiácie a dopadu na životné prostredie v Japonsku, pričom nový plán počíta s odstránením úniku radiácie o 6 až 9 mesiacov. Napriek zlému týždňu, piatok skončil v zelených číslach: Dow Jones + 0,46%, Nasdaq + 0,16% a S&P 500 + 0,39%. Rovnako sa v piatok darilo aj európskym akciovým indexom, okrem španielskeho indexu IBEX 35, ktorý ako jediný poklesol: FTSE 100 + 0,54%, CAC 40 + 0,10%, DAX + 0,44% a IBEX 35 - 0,60%.
PBOC zvýšila povinné bankové rezervy
Nový týždeň začal zvýšením povinných bankových rezerv v Číne o 0,25%, dôvodom je vyššia miera inflácie a očakávanie rastu inflačných rizík. PBOC zvýšila svoj odhad inflácie a v lete odhaduje infláciu až na úrovni 5,8%, čo by mal byť vrchol pre tento rok. Rovnako upozornila na výhľad pre stavebný sektor v Číne, ktorý zmenila na negatívny. Index cien domov klesol o 7% a to prvýkrát po niekoľkých rokoch. Najvýznamnejší pokles zaznamenali nehnuteľnosti v Pekingu, ktoré klesli o 25%. Čínske banky avšak očakávajú spomalenie zvyšovania povinných bankových rezerv od PBOC a udržanie rastu HDP.
Saudská Arábia: Zásoby ropy sú príliš vysoké
Saudská Arábia oznámila zníženie dodávok ropy o 800 000 barelov denne, dôvodom je predzásobenie trhu ropou. Tieto kroky sú pred prezidentskými voľbami v Nigerii a pokračujúcej občianskej vojne v Líbyi vnímané trhom rozporuplne. Správa vytvára tlak na energetický sektor, ktorý bol už minulý týždeň pod silným výpredajom.
Tento týždeň čakáme výsledky 110 spoločností
Výsledková sezóna je v plnom prúde, tento týždeň bude mať výsledky 110 spoločností z indexu S&P 500 a to aj napriek sviatku v piatok. Počas dnešného dňa očakávame výsledky spoločností: Citigroup, Texas Instruments, Halliburton, Eli Lilly a Keycorp. Spoločnosti museli v prvom kvartáli čeliť či už zlému počasiu, vysokým cenám ropy alebo katastrofe vo Fukušime.
Temný tieň na Citigroup
Hospodárske výsledky finančného sektora doteraz boli pod očakávaním trhu. Americký gigant JP Morgan síce mal výrazne vyšší zisk, avšak príjem klesol. Zároveň banka neuvažuje o zvýšení dividendy najbližšie dva kvartály, čo prinieslo sklamanie investorov. Miesto dividendy uprednostňuje nákup vlastných akcií z trhu v rekordnom objeme. V piatok Bank of America opäť sklamala očakávania investorov a to už tretí kvartál za sebou, keď mala výrazne nižší zisk a menšie príjmy. Preto nad dnešnými výsledkami tretej najväčšej americkej banky Citigroup visí Damoklov meč. Spoločnosť očakáva zisk 9 centov na akciu oproti predchádzajúcim 15 centom z minulého roka. Rovnako analytici znižujú očakávania príjmov (aktuálny konsenzus 19 mld.) kvôli nižšiemu objemu obchodov a slabému dopytu po úveroch. Citigroup sa pomaly spamätáva z finančnej krízy a v marci oznámila reverzný split akcií spoločností, ktorý by mal zvýšiť záujem investorov. Banka však môže prekvapiť lepšími výsledkami v emerging markets, potom čo spoločnosť získala niekoľko významných klientov z juhovýchodnej Ázie. Výsledky spoločnosti očakávame pred otvorením amerického akciového trhu o 14:00 CET.
Prekvapí polovodičový sektor?
V pozornosti investorov sú aj dnešné výsledky spoločnosti Texas Instruments, ktoré môžu byť kľúčové pre ďalšie vyhliadky technologického sektora. Texas Instruments patrí k najväčším výrobcom a predajcom polovodičov na svete. Práve segment polovodičov bol minulý týždeň pod vlnou výpredajov, potom čo spoločnosť ASML, najväčší producent technológií pre výrobu čipov, oznámil rekordné zisky, avšak objednávky medziročne klesli o 25%. Dôvodom bolo aj zemetrasenie a následné cunami v Japonsku z 11. marca, po ktorom muselo byť odstavených viacero závodov. Polovodičový index SOX sa približuje hodnotám z pred Fukušimy, avšak stále patrí k najslabším sektorom akciového trhu. Texas Instruments očakáva zisk 58 centov na akciu a výsledky po zatvorení trhu.Tento týždeň očakávame aj výsledky spoločnosti Intel.
Housing Market index
Dnes o 10:00 očakávame z US, Housing Market Index (NAHB), ktorý skúma sentiment stavebného sektora a celkový výhľad pre realitný trh v USA. Tento index je tiež priemerom: súčasného predaja nových domov, očakávaného predaja domov v nasledujúcich šiestych mesiacoch a rast perspektívnych kupcov nových domov. Tento týždeň očakávame z realitného sektora aj začatie stavby nových domov v utorok a predaj existujúcich domov v stredu. Konsenzus Housing Market Index je na úrovni 17 bodov.
Grécka dlhová "Hydra"
Dlhová nočná mora pokračuje, potom čo prišli špekulácie o požiadaní Grécka o reštrukturalizáciu dlhu od MMF a krajín Eurozóny. Reštrukturalizácia by znamenala obrovský problém, rovnaký postoj by mohli zaujať a Íri, čo by zabránilo pomoci Portugalsku. Víkendové voľby vo Fínsku ukázali, že v parlamente je prevaha politického spektra, ktoré je proti prípadnej pomoci Portugalcom a nechce viac požičiavať Grécku. Práve prípadnú pomoc z EFSF bude musieť schváliť aj fínsky parlament, v ktorom majú odporcovia po voľbách väčšinu. Dopad na akciový trh by mohol byť veľmi podobný máju minulého roku, keď po problémoch v Eurozóne a skončení QE nasledovala prudká korekcia akciových trhov.
Dnešný výhľad na index S&P 500 je neutrálny, index je pod rezistenciou 1320 bodov, pričom na úrovni 1315 bodov je 50-dňový kĺzavý priemer, ktorý je suportom. Dnes ale skôr očakávam volatilné obchodovanie kvôli výsledkom spomínaných spoločností a pokračujúcej antickej tragédií v hlavnej roli s Gréckom. Prípadný pokles by mal byť limitovaný úrovňou 1302 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |