Americké akcie včerajšie obchodovanie pri absencii dôležitejších makroekonomických výsledkov ukončili v slabo červených číslach: Dow Jones -0,14%, NASDAQ -0,13% a S&P 500 -0,15%, pričom pokles zaznamenal hlavne finančný sektor. Ázijské akcie dnes naopak rástli, čomu pomohli správy, podľa ktorých včerajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,1 nepoškodilo elektráreň vo Fukushime. Obchodníci tiež začínajú nakupovať spoločnosti, ktoré by mohli profitovať z obnovy zničených provincií. Ázijské akcie dnešné obchodovanie uzavreli takto: Nikkei 225 +1,85%, TOPIX +1,45%, Hang Seng +0,61% a MSCI Asia Pacific + 0,17%. Európske akciové indexy sa pridali k ázijskému rastu a o 10:30 obchodujú takto: DAX +0,22%, FTSE 100 +0,30%, CAC 40 +0,33%, IBEX 35 +0,43% a Eurostoxx 50 +0,26%.
Ministri financií rokujú o záchrane Portugalska
Hlavnou udalosťou dnešného dňa v Európe bude stretnutie ministrov financií EU (Ecofin) v Budapešti. Pôvodne malo byť hlavnou témou stretnutia prehodnotenie podmienok pôžičky Írsku a prípadná diskusia o haicute na držiteľoch dlhopisov írskych bánk. Nakoniec však hlavným bodom programu bude rokovanie o záchrane Portugalska, ktoré včera poslalo oficiálnu žiadosť o pomoc. Objem pomoci zatiaľ nie je známy, avšak hovorí sa o 75 až 90 miliardách eur, ktoré by mal poskytnúť euroval. Portugalci však budú musieť ako protihodnotu zrejme ponúknuť ďalšie reformy a rozpočtové škrty, ktoré požadujú viaceré krajiny únie (napr. Fínsko). Situácii v krajinách PIGS škodí aj včerajšie rozhodnutie ECB o zvýšení úrokových sadzieb o 0,25%, ktoré bude ďalej tlačiť na rast úrokov na rizikových dlhopisoch.
Americký rozpočet stále neschválený
Americkí kongresmani sa stále nedokázali dohodnúť na rozpočte pre zvyšok fiškálneho roka, ktorý končí v septembri. Na dohodu majú už len dnešný deň, pretože v prípade, že rozpočet neschvália, vstúpi americký verejný sektor od soboty do režimu rozpočtového provizória, ktoré by malo za následok uzavretie mnohých služieb, ktoré však nie sú pre chod štátu kriticky dôležité. Mnohí zamestnanci verejného sektora by tak museli zostať doma bez nároku na mzdu. Takýto stav nastal naposledy pred 15 rokmi. Provizórium by mohlo výrazne naštrbiť dôveru v americkej ekonomike a rovnako stlačiť spotrebu, ktorá je hlavným zdrojom HDP, nadol. Trhy tak budú dnes veľmi pozorne sledovať vývoj rokovaní a v prípade, že sa dohoda nakoniec dosiahne, budú akcie tlačené nahor. Prezident Obama sa pritom vyjadril, že sa s hlavnými vyjednávačmi republikánov Reidom a Boehnerom včera opäť priblížili bližšie k dohode a musia vyriešiť iba niekoľko úzkych vecí. Avšak podobné vyhlásenia politici poskytujú už od začiatku týždňa, takže schválenie rozpočtu je stále otázne.
Výhľad na dnes
Makroekonomický kalendár dnes neposkytuje výraznejšie impulzy. Pozornosť sa bude preto sústrediť hlavne na rokovania Ecofinu o Portugalsku a Írsku. V Amerike bude dominovať debata a schvaľovanie rozpočtu v kongrese. Jediným makroekonomickým zverejnením budú o 16:00 veľkoobchodné zásoby v Amerike, pričom sa očakáva ich mierny nárast. Štatistika pre piatky praje rastu akcií, avšak kľúčové dnes bude schválenie, resp. odmietnutie dohody o rozpočte.
Technická situácia
Júnový futures kontrakt na index S&P 500 dnes na 4-hodinovom grafe prelomil klesajúcu trendovú líniu na indikátore RSI a aktuálne testuje rezistenciu na hladine 1333. Index by v blízkom čase mohol túto rezistenciu prelomiť a vytvoriť tak formáciu rastového trojuholníka s potenciálom rastu až k 1343 bodom. Aktuálnym supportom je rastová trendová línia na 1329,3 a ďalej nasledujú úrovne 1324 a 1320. Ďalšou rezistenciou je hladina 1339.
Nemecký akciový index DAX 30 na dennom grafe stále nedokázal prelomiť nad úroveň rastovej línie, ktorá od októbra poskytovala indexu support a aktuálne tvorí rezistenciu na 7233. Support na tomto pásme leží na 7200 bodoch. Na hodinovom grafe je DAX stále v rastovom trende, pričom najbližší support tvorí rastová línia na 7200 bodoch a rezistencia leží na 7245.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |