Americké akcie včerajšie obchodovanie uzavreli s miernym rastom. S&P 500 udržal kľúčový support 1332 a odrazil sa vyššie. Darilo sa hlavne finančnému sektoru a technológiám, ktoré boli ťahané očakávaniami vyšších ziskov za prvý kvartál, keďže výsledková sezóna začne už budúci týždeň. Americké indexy uzavreli obchodovanie takto: Dow Jones +0,27%, NASDAQ +0,31% a S&P 500 +0.22%. Ázijské obchodovanie skončilo v mierne kladných číslach potom, čo japonská centrálna banka ohlásila mimoriadne pôžičky pre firmy, ktoré boli postihnuté zemetrasením. Pozitívnym impulzom boli aj lepšie výsledky austrálskej nezamestnanosti. Naopak, mierne negatívnym signálom bolo zvýšenie cien palív v Číne. Väčšina indexov v Ázii dnes uzavrela obchodný deň rastom: Nikkei 225 +0,07%, TOPIX +0,18%, Hang Seng +0,13%, Shanghai composite +0,22% a MSCI Asia Pacific -0,48%.
Rozpočtové provizórium v USA už v sobotu?
Americkí kongresmani majú posledné dva dni na to, aby sa dohodli na rozpočte do konca tohto fiškálneho roka. Ak sa im dnes nepodarí rozpočet schváliť, začnú Spojené štáty od zajtra fungovať v rozpočtovom provizóriu. To by znamenalo, že sa služby vlády a verejného sektora obmedzia na minimum a pozastavia sa všetky investičné projekty. Podľa viacerých analytikov by pritom takýto krok mohol znamenať ohrozenie pre ekonomickú obnovu, pretože by znížil dôveru v ekonomiku. Posledné rozpočtové provizórium pritom nastalo v roku 1996, kedy bolo okrem iného pozastavené vyplácanie prebytkov z daní či priznávanie nových dôchodkov. Taktiež mnohí štátni zamestnanci (múzeá, národné parky, a pod.) budú musieť zostať doma bez nároku na honorár. Americké akciové trhy preto budú čakať na správy o dohode, ktoré by mohli poslať akcie nahor. Naopak, prípadná nedohoda by mohla spustiť ďalšiu korekciu na trhoch.
Portugalsko nakoniec predsa žiada o pomoc
Portugalský premiér Socrates včera vyhlásil, že krajina požiada Európsku úniu o pomoc, pretože sa nedokáže financovať na finančných trhoch. V hre sú zatiaľ 2 varianty – prvou je krátkodobý prekleňovací úver od EU a MMF, ktorý by krajine pomohol zvládnuť dočasné problémy s likviditou. Druhou alternatívou je pomoc prostredníctvom eurovalu. Hoci MMF dnes vyhlásil, že je pripravený poskytnúť Portugalsku pomoc, pravdepodobnejšou alternatívou je záchrana prostredníctvom eurovalu. Portugalsko má pritom zdroje na vykrytie vyše 5 miliárd splatných v apríli, avšak problémom bude 7 miliárd, ktoré krajina musí vyplatiť v júni. Nové voľby sú pritom naplánované na 15. jún, takže schvaľovanie pôžičky novým parlamentom bude musieť prebehnúť rýchlo, ak sa chce krajina vyhnúť defaultu. Pre akcie hlavne finančných spoločností je pritom správa o rozhodnutí krajiny pozitívna, pretože nespomína možnosť haircutu. O podrobnostiach pôžičky budú rokovať ministri financií EU zajtra v Budapešti.
Pozornosť trhov sa po vyriešení problémov Portugalska a vyriešení otázky amerického rozpočtu však zrejme začne sústrediť na Španielsko, ktoré je ďalším kandidátom na záchranu v reťazi krajín PIIGS. Španielski predstavitelia pritom dnes začali vydávať vyhlásenia nápadne pripomínajúce tie írske, grécke, či portugalské spred pár mesiacov, ktoré hovoria o tom, že ich ekonomika je zdravá a portugalské problémy pre nich nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo...
Výhľad na dnes: BOE, ECB, consumer credit
Najdôležitejšími správami dňa budú dnes rozhodnutia o úrokových sadzbách BOE (13:00) a ECB (13:45). Očakáva sa, že BOE úrokové sadzby ponechá nezmenené, avšak ECB by mala úroky zvýšiť o 25 bázických bodov. V prípade zvýšenia úrokových sadzieb je pravdepodobný pokles indexov, avšak ak by ECB ponechala sadzby nezmenené, bolo by to silným impulzom pre rast akciových trhov, hlavne v krajinách PIGS a tiež finančného sektora. Zasadanie centrálnych bánk a možné scenáre podrobne rozoberá včerajší webinár. Ešte predtým môže trhy rozhýbať nemecká priemyselná výroba za február o 12:00. V Amerike sú na programe o 14:30 pravidelné týždenné dáta zamestnanosti Initial Claims a Continuing claims, kde sa očakáva mierne zlepšenie. O 21:00 zakončia deň dáta spotrebiteľských úverov z USA.
Európske akciové indexy dnes začínajú deň opatrným obchodovaním v okolí nuly, pričom situácia pripomína „ticho pred búrkou“. O 11:15 obchodujú hlavné európske indexy takto: DAX -0,10%, FTSE 100 -0,18%, CAC 40 +0,08%, IBEX 35 +0,11% a Eurostoxx 50 +0,01%.
Technická situácia
Spotový akciový index S&P 500 včera udržal support 1332 bodov a obchodovanie uzavrel nad ním. Najbližšou rezistenciou sú februárové maximá na 1344. Ďalšími supportmi sú hladiny 1320 a 1310. Technicky má index otvorenú cestu nahor až k februárovým maximá, ktoré by v prípade schválenia rozpočtu mohli byť otestované.
Londýnsky footsie narazil na 4-hodinovom grafe na rezistenciu 6060 bodov, ktorá tvorí aktuálnu rezistenciu. Najbližším supportom je krátkodobá rastová línia na 6035 a následne úrovne 5990 a 5900. Ďalšia rezistencia leží na 6100 bodoch. Začínajúca medvedia divergencia pri RSI naznačuje možný krátkodobý pokles smerom k supportu 5990.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |