Americké akcie sa včera vďaka absencii makroekonomických dát a impulzov obchodovali bez výraznejích zmien. Akciové indexy uzavreli takto: Dow Jones +0,19%, NASDAQ -0,01%, S&P 500 +0,03%. Ázijské trhy nadviazali zmiešaným obchodovaním, keď japonské indexy klesali kvôli obavám z ďalšieho úniku radiácie a možným odstávkam niektorých závodov v dôsledku chýbajúcich komponentov (napríklad výroba automobily Toyota). Ázijské indexy dnešok uzavreli zmiešane: Nikkei 225 -1,06%, TOPIX -1,46%, Kospi +0,69, Sensex -0,86%, MSCI Asia Pacific +0,11%. Čínske trhy boli dnes pre sviatok zatvorené.
Portugalský rating sa opäť trasie
Rating Portugalska bol dnes opätovne znížený agentúrou Moody’s, pričom aktuálne dosahuje Baa1. Je teda o 2 stupne vyšší než posledný rating v rámci investičného stupňa, pričom je stále „under review“. Agentúra sa vyjadrila, že hodnotenie počíta s tým, že nová vláda v Portugalsku požiada o pomoc z eurovalu a ďalší vývoj ratingu bude závisieť hlavne od toho, či dokáže zaistiť financovanie v strednodobom horizonte. Na zníženie ratingu reagujú portugalské dlhopisy poklesom ceny na celej výnosovej krivke.
Problémy s financovaním krajiny sa pritom môžu ešte zhoršiť, keďže najväčšie portugalské banky údajne prestanú nakupovať štátne dlhopisy a tlačia vládu, aby dohodla krátkodobú pôžičku ešte pred termínom volieb, ktoré sú na programe 15. júna. Portugalská vláda musí pritom už tento mesiac zaplatiť veriteľom 5 miliárd eur a ďalšie veľké splátky sú na programe v júni, kedy sa jedná až o 7 miliárd. Už posledná aukcia dlhopisov, ktorá sa konala minulý týždeň, mala dosť nízky bid/cover pomer a v prípade, že by sa domáce banky k ďalším emisiám postavili chrbtom, je pravdepodobné, že by sa vláde nepodarilo dlhopisy na trhu umiestniť. Takáto situácia by priniesla na trh „risk off“ prístup a tlačila ceny akcií bánk nadol. Prvým testom bude už zajtrajšia aukcia ročných pokladničných poukážok portugalskej vlády, ktorej výsledky by mali byť k dispozícii o 11:30.
So stress testami budú mať viaceré nemecké banky problém
Denník Financial Times Deutschland dnes priniesol správy o tom, že s druhým kolom stress testov by mohli mať problém viaceré nemecké landesbanky. Hovorí sa hlavne o Helaba a Nord/LB. Problémom by mal v tomto prípade byť fakt, že pravidlá nových stress testov neumožňujú zaradiť do vlastného kapitálu tzv. tiché vklady, t.j. vklady, s ktorými klienti dlhšie obdobie nemanipulovali. Podľa pravidiel Bundesbanky sa pritom takéto vklady považujú za kmeňový kapitál, a teda sú súčasťou vlastného imania pre potreby výpočtu kapitálovej primeranosti. Prvým kolom stress testov pritom všetky nemecké banky s výnimkou Hypo Real Estate prešli bez problémov. Ak sa správy potvrdia, budú banky nútené v lete prijať ďalší kapitál, ktorý by však vďaka stabilnej finančnej situácii zrejme išiel prostredníctvom emisie akcií na burze. V strednodobom horizonte pritom zrejme budeme svedkami väčšieho množstva emisií akcií, čo bude čiastočne súvisieť so zavádzaním pravidiel kapitálovej primeranosti Basel III. Podľa guvernéra rakúskej centrálnej banky Nowotneho budú pritom len rakúske banky potrebovať dodatočný kapitál vyše 18 miliárd eur. Implementácia týchto pravidiel však bude trvať niekoľko rokov.
Európa: Maloobchodné tržby negatívne prekvapili
Séria dát PMI služieb z Eurozóny dnes dopadla podľa očakávaní, avšak britské PMI skončilo výrazne lepšie. Na akcie však stále negatívne vplýva ranný downgrade Portugalska. . Výsledky maloobchodných tržieb Eurozóny boli sklamaním a budú tlačiť európske akcie nadol. O 11:30 obchodujú hlavné európske indexy takto: DAX 30 -0,42%, CAC 40 -0,68%, FTSE 100 -0,34%, IBEX 35 -0,81% a Eurostoxx 50 -0,54%.
Dnešný výhľad: ISM nevýrobného sektora
Dnes popoludní bude jediným dôležitým výsledkom ISM nevýrobného sektora za marec o 16:00. Očakáva sa výsledok 59,5, čo je oproti minulému výsledku 59,7 mierne zhoršenie. Dobrý výsledok ISM výrobného sektora z minulého týždňa ako aj lepšie dáta zamestnanosti vo forme NFP však naznačujú, že aj nevýrobný ISM by mohol pozitívne prekvapiť, mohlo poslať akcie nahor. O 20:00 budú zverejnené poznámky z rokovania FEDu z minulého týždňa, ktoré však zrejme neprinesú nič nové.
Technická situácia
Nemecký DAX stále nedokázal prelomiť dlhodobú rastovú líniu (od októbra), ktorá na dennom grafe tvorí rezistenciu na 7215 bodoch. Najbližšou silnou rezistenciou je však úroveň 76,4% Fibonacciho návratu z februárových maxím na 7200. Na hodinovom grafe dnes index prekonal support 7160, ktorý je teraz krátkodobou rezistenciou. Podľa RSI má pritom index priestor na ďalší pokles, ktorý podporujú aj horšie výsledky maloobchodných tržieb z Eurozóny. Najbližším supportom je pritom hladina 7120.
Americký spotový akciový index S&P 500 sa obchoduje v okolí kľúčovej úrovne 1332 bodov, ktorá tvorí aktuálny support. V prípade uzavretia pod touto úrovňou by sa indexu otvoril priestor pre ďalšiu korekciu. Aktuálnou rezistenciou sú februárové maximá na 1345. Ďalšími kľúčovými supportmi sú úrovne 1320 a 1309. Dnešný vývoj bude závisieť od výsledku nevýrobného ISM o 16:00, avšak pokiaľ neuvidíme výraznejšie pozitívne prekvapenie, bude pravdepodobnejší pokles.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |