Podľa oficiálnych odhadov japonskej vlády predstavujú škody zo zemetrasenia v Japonsku až 25 biliónov jenov a ide doteraz o najhoršiu katastrofu z hľadiska ekonomických škôd vôbec. Ide o štvornásobný objem škôd ako pri hurikáne Katrina. A predstabuje približne 4,7% HDP krajiny. Oficiality odhadujú, že vplyvom zemetrasenia a tsunami poklesne HDP krajiny o približne 0,5%. Tento odhad ale nepočíta s efektami výpadku elektrickej energie na krajinu.
Podľa ekonóma banky Nomura v prípade výpadku 12% ponuky energie klesne HDP až o 6%. Výpadky by ale mali byť nahradené do konca apríla a preto by celkový efekt na HDP mal byť menší. Stále však ide v podstate o recesný stav ekonomiky.
Čína opäť predbieha Japonsko
Vplyvom prudkého prepadu akciového trhu v Japonsku po zemetrasení klesla trhová kapitalizácia búrz v krajine o približne 10%. Tento pokles ale stačil na to, aby trhová kapitalizácia poklesla pod úroveň Číny. Tá tak má po US druhý najväčší kapitálový trh. Podiel na globálnej trhovej kapitalizácii je 30,43% pre USA, 7,38% pre Čínu a 7,05% pre Japonsko. UK trh je štvrtý s podielom 6,49%, nasleduje Hong Kong ma úrovni 4,77%, Kanada 4,38% a Francúzsko s podielom 3,59% na globálnej trhovej kapitalizácii. Po tom, čo Čína prekonala Japonsko v HDP, prekonáva krajina draka Japonsko aj v trhovej kapitalizácii búrz.
Portugalsko čoskoro v rukách Eurovalu
Včera hlasoval portugalský parlament o novom balíku škrtov vládnych výdavkov, no hlasovanie nebolo úspešné a premiér Socrates po ňom podal demisiu. Termín nových volieb nebol stanovený, no tento krok poriadne krajine skomplikoval situáciu. Bez škrtov výdavkov budú pokračovať úroky na portugalských dlhopisoch v raste a krajina môže byť veľmi rýchlo dotlačená k múru, teda k eurovalu. Kto ale podpíše zmluvy s eurovalom? Kto prisľúbi uťahovanie opaskov? Najbližšie mesiace asi nikto a situácia krajiny sa bude len a len zhoršovať. Krajina sa tak nachádza ešte v horšej situácii než bola. Portugalsku by teraz oveľa viac vyhovovalo byť mimo eurozóny, mať vlastnú (pekne podhodnotenú) menu a nie uťahovať opasky na príkaz Brusselu. Nakoľko je ale euro hlavne politický projekt, ktorý je „too big to fail,“ bude musieť pokračovať a vstupenku do Eurovalu získa každý, kto to z Eurozóny bude potrebovať. Európske banky totiž nemôžu a nechcú akceptovať prípadné straty z dlhopisov týchto krajín. Spojené štáty európske s jednotou menovou a fiškálnou politikou tak budú pravdepodobne o pár rokov realitou. Ani tento záver ale nie je istý. Prah bolesti pre európske krajiny nastane vtedy, ak začnú rásť výnosy na dlhopisoch najsilnejších krajín eurozóny. Vtedy sa možno ľady zlomia a tsunami haircutov a reštrukturalizácii sa preženie Európou...
Výhľad na dnes
Výsledky zo starého kontinentu dnes nemali na trh výraznejší dopad a obchodníci na akciovom trhu skôr čakajú na výsledky z US v podobe objednávok tovarov dlhodobej spotreby a týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Konsenzy pre výsledky nájdete v Makroekonomickom kalendári v Zóne obchodníka. Dôležitejší bude výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Bez lietadiel sa očakáva silný nárast, čo by malo akciovému trhu priať.
Technická situácia
Spotový akciový index SP500 sa včera podľa očakávaní od úrovne 1285 bodov a opäť sa pokúsil o atak rezistencie 1300/04 bodov. Tá totiž stále hostí 20 a 50-dňové kĺzavé priemery a zároveň sa v pásme nachádza aj psychologická hladina 1300 bodov. Indikátor MACD sa už blíži k vyslaniu býčieho signálu, čo bude pre trh pozitívne. Situácia naďalej naznačuje možnosť vzniku silnejšej bázy na tejto hladine po jej prelomení a trh by sa od tejto úrovne mal pokúsiť o ataky na vyššie levely, najskôr však o 1316 bodov, kde sa nachádza klesajúca línia ťahaná z posledných maxím.
Nasdaq očakáva výsledky RIMM a ORCL
Po zatvorení akciového trhu dnes očakávame výsledky dvoch kľúčových technologických spoločností Research in Motion (RIMM) a Oracle (ORCL). Konsenzy sú na úrovni 1,76 USD resp. 50 centov na akciu. Favoritom je v tomto prípade určite druhá spomínaná spoločnosť, nakoľko konkurencia pre RIMM zo strany iPhonov od Apple je obrovská a firma jej nedokáže vzdorovať v dostatočnej miere. Celkovo ale vyzerá setup pri indexe Nasdaq 100 zaujímavo a vzhľadom na prelomenie 38,2% levelu fibonacciho návartu z posledného prepadu očakávam rast až k hladine 2305bodov, teda k 61,8% levelu návratu. Prípadné korekcie k 2260/50 po slabších výsledkoch firiem by boli zaujímavou príležitosťou na nákup.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |