US akciové trhy včera zaznamenali ďalší nárast a index SP500 sa pohybuje na nových 32-mesačných maximách, kedy obchodníkom pomohli ďalšie dobré korporátne výsledky ako aj silný nárast prieskumu výroby Philadelphského FEDu, ktorý vzrástol na 7-ročné maximá. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,75%, SP500 +0,31%, Nasdaq Composite +0,21%.
Po odstránení jednej nerovnováhy vznikne hneď druhá
Posledný deň najsilnejšieho týždňa od decembra ukončili ázijské trhy v slušných ziskoch a index MSCI Asia Pacific zaznamenal rast o 0,6%. Oporou pre dnešný trh bol včerajší rast na Wall Street, lepší výsledok HDP z Taiwanu ako aj očakávania, že G20 by mohlo tlačiť na pokles nerovnováhy v medzinárodnom obchode. Index Shanghai Composite naopak poklesol o 0,92% kvôli správam o možnom tlaku zo strany G20 na uvoľnenie juanu. Pripomínam, že ak juan uvoľní svoju menu a ostatné meny ostanú slabšie, bude to pre ich ekonomický rast pozitívne. Dôvodom na výpredaje podľa agentúry Bloomberg aj šum, že PBOC plánuje počas víkendu ďalšie zvyšovanie povinných minimálnych rezerv. Index Nikkei 225 vzrástol o 0,06%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 0,03%, taiwanský Taiex si polepšil o 1,84% a juhokórejský KOSPI si polepšil o 1,82%.
Maloobchodné tržby z UK bez reakcie
Európske akciové trhy zatiaľ nepoukazujú na ochotu nadviazať na rastovú sériu z posledných piatich dní a o 10:30 je väčšina akciových trhov v strate: FTSE 100 -0,16%, DAX 30 -0,08%, CAC 40 -0,01%. Ani lepší výsledok maloobchodných tržieb z UK nedokázal silnejšie potlačiť footsie-ho nahor, takže európske trhy asi skôr čakajú na US obchodníkov
V Paríži začína G-20
Dnes a zajtra prebehne v Paríži ďalšie kolo zasadnutia G-20, na ktorom budú ministri financií z 20 hlavných ekonomík sveta. Podľa aktuálnych správ zo zasadnutia bude témou inflácia a snaha o zabránenie rozšíreniu globálnej nerovnováhy... Vzhľadom na obrovský rast cien komodít, hlavne potravín, bude hlavnou témou inflácia. Určite budú padať vyjadrenia na potrebu zvyšovania úrokových sadzieb, no ministri financií majú jednu výhodu, nakoľko o menovej politike nerozhodujú. A centrálni bankári budú hrať mŕtvych chrobákov. Druhou témou bude snaha o zabránenie prílišnému nárastu globálnej nerovnováhy. Geithner naposledy navrhol, aby bol prebytok/deficit bežného účtu obchodnej bilancie krajiny obmedzený na 4% HDP. Nakoľko ale fórum G20 nebýva tým, na ktorom prichádza ku kľúčovým zmenám, nemalo by mať zasadnutie výraznejší dopad na trh.
Výhľad na dnes
Počas dnešného dňa je makroekonomický ako aj korporátny kalendár prázdny. Vývoj tak dnes ovplyvní hlavne situácia v Európe, hlavne vývoj spredov na dlhopisovom trhu rizikových krajín. Celkovo ale stále ostáva zachovaná stratégia buy the dip. V prospech rastu hovorí aj to, že z posledných 11 piatkov zaznamenali akcie stratu len počas troch dní. Na druhú stranu, volatilitu by mohla zvýšiť exspirácia februárových opcií na akcie ako aj to, že v pondelok je voľno (Deň prezidentov) a mohlo by dôjsť k výberu ziskov. Viac ale k vývoju budeme vedieť pred otvorením US trhov, nakoľko zmeny ratingu a vývoj v Európe by mohli zmeniť situáciu.
Technická situácia
Futures na SP500 ostávajú stále v rastovom naladení. Zaujímavé je, že od konca januára, kedy došlo k výpredaju akcií po slabšom HDP, nezaznamenali futures silnejšiu korekciu než o 1,1%. Sentiment "buy the dip" tak stále funguje a naďalej preferujeme nákupy pri poklesoch. Prvý support na 1330, následne 1325, kde by bol aj potenciál korekcie o 1,1%. Už pri hladine 1322 sa ale nachádza ďalší silný support, takže aj silnejší pokles by mohol tento support udržať.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |