Rast akciových trhov sa minulý týždeň vďaka napätí v severnej Afrike zastavil, na komodity mal ale zmiešaný vplyv. Energetické komodity sa obchodujú nižšie vďaka vyberaniu ziskov po prudkom raste, na obilninách a soft komoditách sme zaznamenali hromadenie zásob. Došlo k narušeniu pozitívnej korelácie medzi akciovými trhmi a komoditami, niektoré sektory akciové trhy vývojom prekonali.
Trh sa minulý týždeň sústredil na report Svetovej poľnohospodárskej ponuky a dopytu po obilninách, ktorý bol z pohľadu trhu býčí. Výhľad na kukuricu je vďaka nižšej globálnej produkcii a vyšší dopyt po etanole býčí. V súlade s očakávaním znížilo Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhad pre zásoby kukurice o 5 percent, čo je 15-ročné minimum. Už dlho si stojíme za tým, že dopyt sa musí prispôsobiť ponuke a tak veríme, že cena kukurice by mala byť okolo 8 USD za bušel.
Stav pšenice sa tento mesiac nezmenil. Počasie malo negatívny vplyv na produkciu v Číne v dôsledku suchého počasia a navyšovania zásob v severnej Afrike nemalo zo súčtu na európsky dopyt žiadny vplyv.
Report o sójových bôboch bol tiež mierne býčí, keď celková svetová produkcia je mierne nižšia vďaka Južnej Amerike, pričom zásoby zostali nedotknuté. Stav svetových zásob momentálne podporuje ceny kukurice a sójových bôbov, neutrálna je situácia v prípade pšenice. Graf nižšie ukazuje rovnováhu medzi dopytom a ponukou pri kukurici za posledných 20 rokov.
Najväčší stratu má za sebou minulý týždeň zemný plyn
Napriek chladnému počasiu a predchádzajúcej rally z 3,90 na 4,90, ktorá bola spôsobená zatváraním krátkych pozícií, došlo k poklesu ceny o 8,1 percent. Za poklesom stojí obnovenie otvárania krátkych pozícií a zabezpečenie výrobcov. Navyše sa pridalo teplejšie európske počasie. Ponuka zemného plynu je dostatočná. Predpoveď počasia pre Spojené štáty naznačuje príchod jari a napätie v severnej Afrike nemá na plyn žiadny vplyv.
Najviac si pripísala bavlna
Po našom predchádzajúcom komentári, že futures na bavlnu rastú na maximá v rámci denného povoleného rozpätia vďaka rastúcemu dopytu, to nie je žiadne prekvapenie. Vlákno pridalo minulý týždeň 9,1 percent a pretože jeho substitútom je polyester, ktorý sa vyrába z ropy, ktorej ceny sú aktuálne vysoké, nie je žiadny dôvod na výmenu bavlny za polyester. Dopyt po bavlne aj cez 100 percentuálny rally neklesla a podporu poskytol aj report Amerického ministerstva poľnohospodárstva. Na trh nemalo negatívny vplyv ani zvýšenie povinných dozabezpečení záloh. Príležitosť na drahých kovoch? Počas januára dochádzalo k likvidácii ETF pozícií na zlate. Tento trend sa však do februárového obchodovania nepreniesol. Aj napriek negatívnym výkon boli odlivov prostriedkov z ETF fondov minimálne a to naznačuje, že tí, ktorí sa rozhodli opustiť trh, tak už urobili.
Striebro minulý týždeň pridalo 5,1 percent.
Minulý týždeň zverejnili Financial Times, že na trhu je na zabezpečenie viac 100 uncí striebra. To predstavuje 14% ročnej ponuky. Niet teda divu, že výrobcovia chcú zabezpečiť cenu na 30 USD. Striebro má za sebou jednak výrazný nárast ceny, za druhé - producenti striebra sa budú zabezpečovať s väčšou pravdepodobnosťou než producenti zlata, pretože striebro je často vedľajším produktom pri výrobe priemyselných kovov. Pôvodná produkcia striebra predstavuje menej než 30 percent ročnej ponuky. Navyše zabezpečovanie je medzi výrobcami priemyselných kovov bežnejšie.
Nižšie je graf, ktorý uvádza porovnanie ceny zlata a striebra. Tento pomer je aktuálne na úrovni 45 a počas druhej polovice roka 2010 výrazne klesol. Minulý týždeň došlo k miernemu rastu s tým, ako cena striebra rástla.
Zlatá príležitosť alebo len trend?
Cena ropy sa minulý týždňa príliš nezmenila. Niekoľkokrát sme ale upozorňovali na rozdiely medzi ropou WTI a Brent a tento príbeh ešte neskončil.
Aj keď napätie v Egypte je z pohľadu ropného trhu dôležité, v hre sú ešte ďalšie fakty, ktoré ovplyvňujú vnímanie rizika a nestability. Demonštrácie boli naplánované v hlavných krajinách vyvážajúcich ropu. Protesty pokračujú v Jemene a rýchle politické reformy pozorujeme v Jordánsku. Reuters ďalej priniesol správu, že v Saudskej Arábii opoziční aktivisti založili politickú stranu a žiadajú účasť vo vláde. Zvýšené riziko prichádza práve čase, keď klesajú zásoby a vankúš pre prípad prerušenia dodávok je nižší ako pred 18 mesiacmi. To dáva priestor pre výkyv cien a zvýšenú volatilitu. A zvyšuje dopyt po zásobách.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |