Dnešný deň sa nevyvíjal pre komodity príliš pozitívne. Až na ďalší veľký zisk bavlny a menší zisk striebra je väčšina komodít v červených číslach. Najväčší výpredaj zaznamenali energie, a to najmä zemný plyn, ktorý stráca takmer 5% a ropa WTI, ktorá stráca takmer 2%. Ropa Brent však oslabuje iba o percento, čo znamená, že spred medzi týmito dvomi druhmi ropy sa roztiahol na $11,5 dolára. Čo stojí za prepadom ropy?
Ropa Brent reaguje najmä na stabilizáciu situácie v Egypte. Tam sa aspoň zatiaľ zdá, že protesty neprerastú do ničoho vážnejšieho. Jedna dnešná štatistika uvádza, že až 70% všetkej zamestnanosti v krajine tvorí vláda. Je preto jasné, že ľudia radšej zvolia postupný návrat do svojich pracovných pozícií ako budú naďalej štrajkovať.
Oveľa zaujímavejšie však vyzerá situácia na rope WTI. Minulý týždeň dosiahli zásoby ropy v Cushingu svoje rekordné úrovne od roku 2004, čo je asi ten najdôležitejší faktor, ktorý tlačí cenu tejto komodity nižšie. Pre budúci vývoj ceny však nie je tento faktor najdôležitejší. Ten by sme mali hľadať inde. A preto sa opäť vrátime k čistým špekulatívnym pozíciám na rope WTI, ktoré zverejnila v piatok komisia CFTC.
Ešte v utorok minulého týždňa boli čisté dlhé špekulatívne pozície na rope na úrovni vyše 150,000 kontraktov. Toto číslo je omnoho vyššie ako na začiatku roka 2008, kedy ropa dosahovala svoje rekordné úrovne. Je to takmer trojnásobok priemerného stavu špekulatívnych pozícií na rope za posledné tri roky. Preto môžeme bez nadsázky povedať, že špekulatívne pozície na rope sú obrovské.
Z priloženého grafu vidíme, ako veľmi je cena ropy (červená línia) závislá od veľkosti špekulatívnych pozícií (modrá línia). Špekulantom však posledné udalosti neprajú. Upokojenie situácie v Egypte a stabilizácia napätia na celom Blízkom východe, či pokračujúci nárast zásob ropy v Cushingu naznačuje, že býci, ktorí veria ďalšiemu rastu cien ropy, majú ťažkú situáciu.
Budúcnosť je volatilná
Možnosti sú dve. Prvou je, že ďalší pokles ceny ropy spôsobí margin-calls a uzatváranie obrovských dlhých špekulatívnych pozícií. Ak by sa mala veľká časť dlhých pozícií zlikvidovať, cena by výrazne poklesla. V tomto prípade by prvým cieľom bola úroveň $82. Prepad by bol pravdepodobne veľmi rýchly a aj napriek súčasnému poklesu ceny o $5, by ďalších $5 bolo dosiahnutých v priebehu pár dní, ak nie hodín.
Druhou možnosťou je, že niekto veľmi dobre vie, čo robí. Znamená to, že nemieni svoje kontrakty uzatvárať a naopak, plánuje k nim pridať pri ďalšom možnom prepade ceny. Aj keď tento variant znie trocha konšpiratívne, v každom prípade nie je zanedbateľný. Znamenalo by to, že súčasné úrovne ropy v okolí hladiny $87 sú dobrou príležitosťou na nákup.
Technická analýza nám hovorí, že pokiaľ sa ropa obchoduje nad úrovňou $86,30 je všetko v poriadku. Po suporte $87,40 nasleduje suport $86,30, kde sa nachádza suportná línia červeného rastového kanála. V tomto kanáli sa ropa nachádza už vyše pol roka. Pokiaľ je v ňom, je smerovanie býčie a prepady, ako ten súčasný, by mali byť využité na vstup do dlhej pozície.
Ako náhle však bude úroveň $86,30 prelomená, tak hrozí masívne uzatváranie dlhých pozícií a pokles ropy môže byť skutočne výrazný. Úroveň 86,00-87,40 poskytuje zaujímavú príležitosť vstupu do dlhej pozície, no zdá sa, že ešte je na ňu čas. Preto je dôležité sledovať rastový kanál a v prípade jeho udržania využiť ponúknutý potenciál. Naopak, pokiaľ kanál nevydrží, treba byť veľmi rýchly, pretože existuje veľká pravdepodobnosť, že dlhé pozície sa budú likvidovať v panike.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7637 | 15.45 % |