Od piatkových čísiel nezamestnanosti z americkej ekonomiky sa toho na trhu so zlatom veľa neudialo. Avšak nedajme sa oklamať súčasnou nehybnosťou tohto drahého kovu. Situácia vyzerá veľmi zaujímavo. Po tom, ako zlato odolalo úrovni $1300, dokázalo sa vymaniť z klesajúceho kanála a prerazilo rezistenciu na $1345, vyzerá veľmi konštruktívne. No pohyb na úrovni $1350 ustal. Čo bude ďalej?
Zlato za január pokleslo o viac ako $100 a stalo sa tak jednou z mála komodít, ktoré počas prvého mesiaca v roku stratili na hodnote. Dôvod ukazuje priložený graf. V ňom vidíme veľkosť čistých špekulatívnych pozícií obchodníkov so zlatom (modrá línia) a červenú cenu zlata.
Z grafu je zrejmé, že zlato dokáže pomerne slušne reagovať na špekulatívne pozície na burze Comex. Od roku 2008 sa špekulatívne pozície pohybujú v kladnom pásme a to zhruba v rozmedzí 55,000-250,000 kontraktov. Silnú závislosť medzi poklesom špekulatívnych pozícií a následným výpredajom zlata môžeme vidieť napríklad v lete 2008, kedy sa čisté dlhé špekulatívne pozície znížili o 65% a cena zlata poklesla o 32%. Miernejší pokles ceny zlata spôsobilo zníženie dlhých špekulačných pozícií na konci roka 2010 o zhruba 20%.
Posledný report CFTC zverejnený v piatok ukázal, že v utorok minulý týždeň poklesla cena čistých dlhých špekulatívnych pozícií z úrovne 216,000 na konci roka 2010 na 151,000, čo je zmena o 30%. Naproti tomu cena zlata poklesla od začiatku roku iba o niečo vyše 3%. Toto číslo je vo veľkom rozpore s tým, čo by sa malo bežne udiať. Takáto veľká likvidácia dlhých pozícií by mala cenu podľa historických noriem stiahnuť minimálne o 10%. No nestalo sa tak. Čo je dôvod?
Najpravdepodobnejším dôvodom by mohli byť nákupy fyzického kovu. Počas minulého týždňa sme hovorili o tom, že sa hovorí o Číne ako silnom nákupcovi zlata pri jeho poklesoch. Zdá sa, že pokles špekulatívnych pozícií bez patričného poklesu ceny túto teóriu potvrdzuje. Dlhé špekulatívne pozície zlata sa tak dostali pod svoju priemernú úroveň za posledné 3 roky a to bez toho, aby stiahli cenu nižšie. Podobná situácia nastala v prvom a poslednom kvartáli roku 2010. Veľký pokles špekulatívnych pozícií bez náležitého stiahnutia ceny nižšie znamenal ďalší skorý rast ceny. Preto keď sa pokles špekulatívnych pozícií zastaví, resp. otočí, tak môžeme byť svedkami ďalšieho silného rastu zlata. Ten bude podporovaný novým nárastom dlhých špekulatívnych pozícií.
Na grafe síce zlato vyzerá konštruktívne, avšak nevyzerá úplne top. Obchoduje sa síce v rastovom modrom kanáli, no stále pred ním stojí kľúčová rezistencia na úrovni $1370. Až po jej prekonaní budeme môcť povedať, že zlato opäť obnovilo svoj rastový trend. Preto pre väčšie nákupy zlata je ešte čas. Až prelomenie spomínanej úrovne vyšle signál, že na zlate sa niečo deje. Potenciál toho pohybu však bude veľký a prvým cieľom bude úroveň $1450.
Treba sa však zamyslieť aj nad opačným scenárom. Ropa dnes klesá a je možné, že spolu s prípadnými negatívnymi správami z Číny dokáže stiahnuť zlato na nižšie úrovne. Tomuto scenáru momentálne neprikladáme príliš veľkú pravdepodobnosť, no rozhodne nie je vylúčený. Pokiaľ by zlato prekonalo suportnú úroveň $1305, tak prepad môže byť veľký. Tento scenár by bol napríklad v súlade s výhľadom Marca Fabera, ktorý očakáva korekciu až do pásma $1100-$1200.
Predpokladáme, že súčasné pásmo $1300-$1370 poskytuje zotavenie ceny pred ďalším väčším pohybom. Preferujeme smer do hora, no prelomenie úrovne $1305 by mohlo spôsobiť pokračovanie uzatvárania dlhých pozícií. Avšak stále je to menej pravdepodobný scenár, keďže čisté špekulatívne pozície na zlate dosahujú minimum za posledných takmer 18 mesiacov.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |