Koncom minulého roka sa cena bavlny na svetových finančných trhoch zdvojnásobila v priebehu týždňov. Mnohí to považovali za manipuláciu špekulantov. Avšak už o pár mesiacov sa ukázalo, že za rastom ceny bavlny stoja fundamentálne faktory. Dnes dosiahla cena na burze svoj maximálny možný denný limit a uzatvára na 150-ročnom maxime. Za posledných 6 mesiacov sa jej cena zvýšila o 120%.
Bavlna je najväčším skokanom z koša komodít v roku 2010, keď jej cena vzrástla o 90%. Dopomohlo k tomu nepriaznivé počasie ako aj slabšia úroda, ktorá sa očakáva v Ázii. Čína, najväčší spotrebiteľ bavlny mal takisto veľký podiel na tomto raste, pretože sa snaží zabezpečiť dostatok bavlny pre svoju budúcu produkciu. Napätosť na trhu s bavlnou vyhrotil aj stav medzi ponukou a dopytom a prílev špekulačného kapitálu. Nadpriemerný rast nie je vylúčený ani v roku 2011. Takmer všetko bude záležať od Číny.
Za momentálnym rastom, ktorý je 25% od polovice januára, môžu predovšetkým čínske továrne. Podľa komoditných brokerov nastala medzi nimi panika pri tom, ako bojujú o dodávky pre svoje podniky. Už teraz bojujú o prežitie, pretože ich ziskové marže sú minimálne. Okrem toho sa hovorí o cyklóne Yasi, ktorý môže ohroziť plantáže bavlny.
Bavlna má využitie najmä v textilnom priemysle, v produktoch ako uteráky, rifle, menčester, v rôznych druhov tkanín, tričkách, posteľnom prestieradle a v mnohých ďalších textilných produktoch. Okrem textilného priemyslu sa bavlna využíva aj vo výrobe strelného prachu, kávových filtrov, pri výrobe papiera a viazaní kníh. Prvý čínsky papier bol vyrobený z vlákien bavlny a dokonca požiarne hadice sa niekedy vyrábali z bavlny. Bavlnové semiačka sa používajú aj na výrobu oleja, ktorý sa po rafinácii môže bežne konzumovať. Momentálne najpozorovanejšia krajina sveta - Egypt , je menom svojej krajiny takisto spojený s bavlnou. Pojem egyptská bavlna sa vzťahuje na extra dlhé bavlnové vlákno pôvodom z Egyptu, ktoré sa používa pri výrobe luxusných tovarov. Egyptská bavlna je trvácnejšia a jemnejšia ako americká, preto je aj drahšia.
Medzi najväčších producentov bavlny patrí Čína, India a USA. Top 10 producentov je vidieť na obrázku. Vidíme, že podiel troch najväčších producentov je absolútne kľúčový. Dvaja najväčší producenti pochádzajú z množiny krajín emerging markets - Čína a India. Ak budú tieto krajiny rásť aj naďalej súčasným tempom (čo je však z dlhodobého hľadiska neudržateľné), môžeme sa "tešiť" na rast ceny bavlny aj naďalej.
Zdroj: http://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=cotton&graph=production
Pri pohľade na najväčších exportérov bavlny vidíme zaujímavú situáciu, a síce, že najväčší producent a spotrebiteľ bavlny - Čína sa nachádza medzi exportujúcimi krajinami až na 20. mieste, ba čo viac, ani jej domáca produkcia jej nestačí na to, aby uspokojila dopyt po tejto komodite. Čína je takisto najväčším importérom bavlny. Môžeme teda bez zveličenia tvrdiť, že opäť raz Čína rozhoduje o cene jednej z významných komodít.
Zdroj: http://www.nationmaster.com/graph/agr_cot_exp-agriculture-cotton-exports
Zdroj: http://www.nationmaster.com/graph/agr_cot_imp-agriculture-cotton-imports
Zdroj: http://www.nationmaster.com/graph/agr_cot_sto-agriculture-cotton-stocks
Zásoby bavlny sú vo svete najnižšie od sezóny 1994/1995, kedy dosiahla bavlna svoj predchádzajúci cenový vrchol. Otázka nízkych zásob je v prípade bavlny veľmi dôležitá a je pravdepodobné, že tento stav bude mať dlhodobejší charakter, čo len bude zvyšovať napätie medzi ponukou a dopytom. V tomto momente je ponuka bavlny veľmi napätá a zdá sa, že tento stav bude pokračovať. Pakistan, ktorý je štvrtým najväčším producentom sa musí vyrovnať s nedostatkom 545 miliónov kilogramov bavlny (2,5 milióna bales -jednotka miery bavlny). Navyše, India uvalila reštrikcie na export bavlny. Čína v roku 2010 zvýšila import bavlny o 86%. Pri vyšších cenách by sa mala zvyšovať aj ponuka, ktorá je ale limitovaná "vrtochmi" počasia. Aj pri zvýšenej cene ostane dopyt príliš veľký na to, aby sa dostal do rovnováhy s ponukou. V najbližšom období teda zrejme nebudeme svedkami príliš veľkého prepadu.
Klesajúca produkcia v USA a narastajúca spotreba v krajinách emerging markets bude v dlhodobom horizonte pravdepodobne zvyšovať cenu bavlny. Pokles jej využitia v rozvinutých ekonomikách by mohol čiastočne vyrovnávať balans medzi ponukou a dopytom, avšak fundamentálny výhľad vyzerá pre bavlnu aj napriek tomu viac ako dobre.
Na cenu bavlny bude v nasledujúcich dvoch dňoch výrazne vplývať štvrtkový report z USA, kde ministerstvo poľnohospodárstva predstaví týždenné predaje a dopyt po americkej bavlne. V piatok zase predstaví Národné združenie pre bavlnu odhad plantáží pre tento rok. Uvidíme, či tieto dáta dokážu trh upokojiť.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7637 | 15.45 % |