Počas včerajšieho dňa sa ropa Brent dostala nad úroveň $100 dolárov. Znamená to, že čoskoro uvidíme opätovný nárast cien ropy tak, ako to bolo v rokoch 2007/2008, kedy atakovala úroveň $150?
Ceny potravín tento krát predbehli ropu v pohybe nahor a práve ony sú dôvodom, prečo dosahuje ropa svoje maximá. Zvyšovanie cien potravín v rozvíjajúcich sa ekonomikách spôsobuje protestné demonštrácie a zmeny dlhodobých politických režimov. Situácia sa nás nedotýkala, až pokým sa do problémov nedostal Egypt.
Egypt je najväčšia arabská krajina. Je síce 30. najväčším producentom ropy na svete, avšak takmer celý ho používa pre vlastnú spotrebu. No problémom Egypta je niečo celkom iné – Suezský prieplav a ropovod Sumed. Tie prepravujú viac ako 3 milióny barelov ropy denne, najmä do Európy. Európa je do veľkej miery závislá práve od transportu cez Egypt, najmä po tom, ako sa začali objavovať oprávnené obavy o uzavretie Suezského kanála.
Eskalujúca sa situácia v Egypte znamená obavy nielen pre zahraničných investorov, ale aj zahraničných pracovníkov. Najväčší lodný prepravca na svete Maersk evakuoval z Egypta svojich pracovníkov, čo naznačuje, že ani ponechanie prieplavu otvoreného, automaticky neznamená, že Európa bude zásobená do takej miery, ako by chcela.
Európa má problém s relatívne nízkymi zásobami ropy (v porovnaní s USA) a preto problémy v Egypte tlačia hore hlavne cenu európskej ropy Brent. Práve tá prekonala počas včerajšieho dňa psychologickú úroveň $100, aj keď cena WTI dosahuje iba $92. Problémy na africkom kontinente sa prejavujú najmä tam.
Dokáže sa ropa usadiť nad úrovňou $100? Je to možné, no všetko závisí od rozšírenia sa, či eskalácie problémov. Momentálne sú problémy Egypta v cene započítané a aj prípadné problémy s dodávkou cez Suezský prieplav, respektíve ropovod Sumed, by nemuseli cenu ropy až tak dramaticky zvýšiť. Objem transportu ropy cez tieto facility je niečo vyše 3 mil. barelov, pričom európska spotreba ropy je okolo 15 miliónov barelov denne. Znamená to, že Európa nie je kriticky závislá od dodávok cez Egypt, avšak problémy by sa mohli týkať asi 20% ponuky.
Avšak pokiaľ by sa civilné protesty rozšírili aj na producentov ropy, situácia by sa mohla zdramatizovať. Zatiaľ to nie je príliš pravdepodobný scenár, no pokračujúci rast cien potravín by mohol zdvihnúť vlnu nevôle aj v týchto krajinách. Preto treba pozorne sledovať vývoj a prípadné problémy v Líbyi a v krajinách Stredného východu by mohli cenu ropy dramaticky zvýšiť.
Ropa Brent včera atakovala úroveň $100 a dosiahla tak viac ako 2-ročné maximum. Stále vyzerá pozitívne, keďže sa obchoduje v rastovom trendovom kanáli. Kritickým suportom je úroveň $97. Upokojenie situácie by mohlo potlačiť ceny nižšie, keďže mnoho z toho, čo sa deje, je už v nej započítané. No na druhej strane pokračujúce zvyšovanie cien potravín je pozitívnym faktorom pre ďalší vývoj ropy. Jej cena v najbližších dňoch preto bude závisieť hlavne od geopolitických problémov v Afrike a na Blízkom východe.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7637 | 15.45 % |