Aký bol starý rok a aký bude ten nový

Broker: TRIM BrokerToto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich budú jednotliví analytici spoločnosti TRIM Broker prezentovať svoje názory na potenciálny vývoj v roku 2011. Súhrnný výhľad bude k dispozícii 13. januára.

Rok 2010 a komodity

Spomedzi najviac obchodovaných komodít zaznamenala veľmi výrazné posilnenie v posledných mesiacoch bavlna. Od začiatku tohto roka (2010) jej cena narástla na burze ICE Futures US o viac ako 85%. Jej cena prakticky na všetkých svetových burzách dosiahla nové historické maximá, pričom tomu výrazne napomohlo nepriaznivé počasie a očakávaná slabšia úroda v Ázii. Predovšetkým fabriky v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom bavlny na svete v posledných týždňoch vyhnali cenu bavlny prudko nahor, keď sa snažili zabezpečiť si potrebnú komoditu na svoju produkciu a chod spoločností pre nasledujúce mesiace. Pochopiteľne, že prudkému rastu ceny bavlny napomohol aj špekulačný kapitál a stávky na rast ceny bavlny v súvislosti s vyhrotenou situáciou medzi dopytom a ponukou na trhu.

Paládium s najvyšším výnosom v tomto roku

Najvyšší percentuálny nárast ceny v roku 2010 zaznamenalo paládium (+ cca. 95%). Tento cenný kov profituje predovšetkým z pretrvávajúcej neistoty na trhu ohľadom vysokého zadlženia rozvinutých ekonomík. V cenných kovoch hľadajú ľudia miesto vhodné na uchovanie hodnôt. Nemalá časť finančných prostriedkov tak smeruje aj do cenných kovov, pričom paládium, pri ktorom je veľmi úzka ponuka na trhu, posilňuje výrazne. Jeho cena dosahuje už takmer úroveň 800 USD za troyskú uncu. Výrazne z cenných kovov posilňuje aj striebro, ktoré posilnilo už o viac ako 80%. Striebro sa aktuálne obchoduje okolo úrovne 30 USD za troyskú uncu. Naposledy sa tak vysoko obchodovalo v roku 1980, kedy nákupná horúčka bratov Huntovcov vyhnala cenu striebra na historické maximá. Pre striebro aj paládium platí, že profitujú predovšetkým zo silného investičného dopytu. Do ETF fondov aj v tomto roku pritieklo obrovské množstvo kapitálu, čo výrazne napomáha rastu cien cenných kovov, ktorých ponuka na trhu je výrazne limitovaná.

Investice do zlatych a striebornych ETF

Káva drahšia aj pre nepriaznivé počasie

Rast o cca. 75% v roku 2010 zaznamenáva aj káva. Tá profituje podobne ako bavlna predovšetkým z nepriaznivého počasia a podobne ako aj ostatné komodity, profituje aj z prebytočnej likvidity na trhoch. Hlavné autority menovej politiky kvantitatívnym uvoľňovaním dodávajú do ekonomiky dodatočnú likviditu, ktorá končí aj v komoditách, keďže tie pri súčasnej politike centrálnych bánk sú azda tou najatraktívnejšou investíciou. Mnohí investori a prakticky všetky subjekty na trhu siahajú po reálnych aktívach, ktorými sú komodity, resp. po produktoch naviazaných na výkonnosť cien komodít, keďže vysoká miera zadlženia rozvinutých ekonomík znižuje dôveru v investície do dlhopisov a vyvoláva obavy o fungovanie menového systému.

Ceny obilnín podstatne vyššie ako pred rokom

Výrazné posilnenie zaznamenali v tomto roku aj obilniny. Kukurica aj pšenica si pripísali na hlavných svetových burzách v roku 2010 nárast ceny o cca. 50%, pričom okrem kvantitatívneho uvoľňovania sa pod rastom cien týchto komodít podpísalo aj počasie. Suchá a požiare, ktoré sužovali Rusko a bývalé krajiny Sovietskeho zväzu sa podpísali pod nižšou úrodou v týchto krajinách. Rusko dokonca zakázalo v lete export na obilniny a isté reštriktívne opatrenia pri exporte urobila aj Ukrajina, ktorá zvýšila kontrolu obilnín určených na export, čím čiastočne export obmedzila. Okrem nepriaznivého počasia ženie ceny obilnín nahor aj silný dopyt, a to predovšetkým z Číny, ktorá je po komoditách doslova hladná.

Meď aj zlato zaznamenali slušné posilnenie

Za povšimnutie stojí aj nárast ceny zlata o cca. 29% a nárast ceny medi. Tá si pripísala v roku 2010 podobne ako zlato zatiaľ zisk cca. 30%, pričom sa jej cena vyšplhala v Londýne už na nové historické maximá. Nahor ženie ceny komodít predovšetkým veľmi vysoký dopyt a obmedzená ponuka. Na mieste preto stojí otázka, či by naozaj nebolo vhodné zaviesť pozičné limity, ktoré by zamedzovali nadmerným špekuláciám a istým spôsobom by tak limitovali rast cien komodít. V tomto roku najviac obletel svetom veľký obchod, ktorý uskutočnil Anthony Ward, keď skúpil s hedžovým fondom v lete takmer cele zásoby kakaových bôboch na európskych skladoch. Absencia pozičných limitov mu túto investíciu, ktorá ho vyšla na cca. 1 mld. USD, umožnila. A podobne absencia pozičných limitov umožnila nadobudnúť banke JPMorgan Chase & Company právo na obrovské zásoby medi.

Energie najmenej výkonnými komoditami v roku 2010

Za najmenej výkonné komodity v roku 2010 možno označiť energie. Ropa sa aktuálne obchoduje v porovnaní s úrovňami zo začiatku roka o cca. 15% vyššie a zemný plyn sa obchoduje dokonca nižšie. Zemný plyn Henry hub obchodovaný na burze v New Yorku stráca v porovnaní s úrovňami zo začiatku roka cca. 20%, pričom jeho cena je výrazne nižšia predovšetkým v súvislosti s fundamentmi. Vysoký stav zásob, narastajúca produkcia, znižovanie nákladov ťažobných spoločností najmä vďaka novým technológiám a mierne narastajúci dopyt po tejto komodite budú v strednodobom horizonte aj naďalej udržiavať cenu zemného plynu na nižších úrovniach v porovnaní s cenovými úrovňami spred prepuknutia krízy.

Pozičné limity ako hlavná výzva do roku 2011

Otázka zavedenia pozičných limitov a realizácia týchto predsavzatí, o ktorých regulátori hovoria už mesiace je pre rok 2011 pri komoditách azda najväčšou výzvou. Už do konca januára by mala CFTC (Commodity Futures Trading Commission) zverejniť definitívny návrh pozičných limitov pre kovy a energie. Návrh pozičných limitov pre poľnohospodárske plodiny by mal byť podľa legislatívy Dodd-Frank Act zverejnený do konca apríla 2011.

Podľa nových pravidiel by malo byť povolené držať jednému subjektu maximálne 25% z dodateľnej ponuky pri futures kontrakte s najbližším termínom exspirácie. Pre futures kontrakty s neskorším termínom exspirácie by malo platiť, že jeden subjekt nesmie prekročiť objem vo výške 10% z prvých 25 000 kontraktov a následne nesmie držať viac ako 2,5% z kontraktov presahujúcich 25 000 kontraktov. Podľa zákonu Dodd-Frank Act je potrebné predložiť definitívnu podobu návrhu na pozičné limity pre energie a kovy do konca januára a pre poľnohospodárske plodiny do konca apríla roku 2011, ako bolo už spomenuté. Predseda komisie Gary Gensler poznamenal, že CFTC by nemusela stihnúť tieto termíny z dôvodu nedostatočného množstva dát. Navrhovať pozičné limity bez dostatku transparentnosti trhov (OTC deriváty) je príliš komplikované, a teda ideálne by bolo pre CFTC, keby termín predloženia návrhu na pozičné limity bol predĺžený. Podľa CFTC by nové pozičné limity mohli obmedziť pri spotových futures kontraktoch (s najbližším termínom exspirácie) 70 obchodníkov s poľnohospodárskymi plodinami, 6 obchodníkov so základnými kovmi, 8 obchodníkov s cennými kovmi a 40 obchodníkov s energiami. Kombinované pravidlá pozičných limitov (týkajúce sa aj futures kontraktov s neskorším termínom exspirácie) by mohli postihnúť podľa CFTC 80 obchodníkov s poľnohospodárskymi plodinami, 25 obchodníkov so základnými materiálmi, 20 obchodníkov s cennými kovmi a 10 obchodníkov s energiami.

V prípade, pokiaľ by teda pozičné limity boli skutočne v dohľadnej dobe zavedené, na trhu by to mohlo spôsobiť výraznejšie cenové pohyby. To, aké pohyby by to znamenalo pre jednotlivé subjekty závisí predovšetkým od toho, na ktorej strane sú viac angažované subjekty s veľkou koncentráciou na danom trhu. Pri cenných kovoch by to podľa nášho názoru znamenalo skôr posilnenie, pri cene ropy naopak pokles. Skutočný dopad na trh však bude známy až po implementácii prijatých rozhodnutí. Možno však očakávať kompromisné riešenie, a teda dopad na trh bude podľa nášho názoru nie skokový, ale bude pozorovateľný postupne.

Očakávania do roku 2011

V budúcom roku neočakávame tak výrazný rast cien komodít, ako tomu bolo v tomto roku. Jednou z hlavných príčin našich slabších vyhliadok pre výkonnosť cien komodít pre rok 2011 je očakávané spomalenie tempa rastu čínskej ekonomiky. Utesňovanie menovej politiky, ktoré čaká Čínu v súvislosti s úverovou expanziou prejavujúcou sa na náraste inflácie, bude limitovať rast ekonomiky. Tempo rastu krajiny červeného draka (Číny) by tak mohlo poklesnúť, čo by sa mohlo podpísať aj pod spomalením tempa nárastu dopytu po komoditách.

Ďalším faktorom, ktorý by podľa nášho názoru mohol výraznejšie limitovať nárast cien komodít je menová politika hlavných svetových centrálnych bánk (FED, ECB, BoJ, BoE, aj spomínaná PBOC – čínska centrálna banka). Tie by postupne mohli začať so sprísňovaním menovej politiky, čo by v praxi malo znamenať pokles chuti po rizikových aktívach. Postupné sťahovanie prebytočnej likvidity na trhoch by mohlo byť ďalším významným faktorom, ktorý by pokračovaniu v raste cien komodít mohol brániť.

Špeciálne pri poľnohospodárskych plodinách bude významnú úlohu pre vývoj cien týchto komodít zohrávať počasie. V prípade pokiaľ by aj v roku 2011 bolo nepriaznivé a úroda by bola výraznejšie slabšia v porovnaní s očakávaniami, ceny poľnohospodárskych plodín by mohli zaznamenať v budúcom roku opäť výrazné zisky. Najviac náchylné na rast ceny sú podľa nášho na budúci rok náchylné obilniny a z mäkkých komodít cukor, káva a bavlna.

Vo všeobecnosti však možno povedať, že v budúcom roku očakávame schladenie býčej rely pri komoditách. Percentuálne zisky by podľa nášho názoru nemali byť v roku 2011 tak výrazné ako tomu bolo v roku 2010. Najvýraznejšie posilnenie by mohli zaznamenať podľa nášho názoru ceny energií. Tohtoročnú poslednú pozíciu by tak mohli vystriedať za prvú v nasledujúcom roku. Pri zemnom plyne však aj naďalej treba rátať len s limitovaným rastom ceny a pre ropu platí to isté.

Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8145 9.56 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-funguju-dlhopisySú to dlhové cenné papiere, ktoré väčšinou majú kupón, ktorý vypláca emitent dlhopisu jeho držiteľovi. V podstate sa dá povedať, že dlhopis je...
kupa-predaj-dlhopisovZaujali Vás dlhopisy? Bojíte sa prvého nákupu? Všetky potrebné informácie o nákupe a predaji dlhopisov nájdete v tomto článku. Obchodovanie s...
vynosy-dlhopisovDlhopisy, tak ako aj akcie prinášajú dva druhy výnosov a to kapitálový a úrokový.Investorov do dlhopisov zaujíma predovšetkým úrokový výnos....