Ropa zaznamenala v piatok rast. Februárový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 91,38 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 1,71% v porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtka.
Ropa medzi najmenej výkonnými komoditami roka 2010
V roku 2010 cena ropy zaznamenala rast cca. o 15%. Spomedzi všetkých komodít sa zaradila medzi tie s najnižšou výkonnosťou, pričom najslabšiu výkonnosť v roku 2010 (pokles o cca. 20%) zaznamenal zemný plyn Henry hub. O niečo nižšie v porovnaní s úrovňami spred roka sa obchodujú aktuálne aj kakaové bôby, a to aj napriek politickým tlakom a rizikám v Pobreží Slonoviny (najväčší producent a exportér tejto komodity na svete).
Aj napriek tomu, že sa ropa s 15% ziskom zaradila medzi najmenej výkonné komodity roka 2010, možno hovoriť o slušnom náraste ceny čierneho zlata. Výraznejšie posilnenie ceny ropy by znamenalo pre obnovu ekonomiky limitujúci faktor, a teda niet sa prečo čudovať, že komodity ako paládium, bavlna, striebro, kukurica, pšenica a iné zaznamenali podstatne výraznejšie posilnenie.
Rok 2011 a ropa
V novom roku sa mnoho obchodníkov pýta, kam by sa mohla cena ropy vyšplhať v tomto roku. Mnohí vidia jej cenu už nad úrovňou 100 USD za barel a dokonca sú niektorí až takí optimisti, že očakávajú priblíženie sa k historickým maximám z leta 2008, kedy sa ropa WTI obchodovala na úrovni 147,27 USD za barel (historické maximum pre spotový futures kontrakt ropy WTI). Tieto úrovne sú však podľa nášho názoru ešte v nedohľadne. Aj úroveň 100 USD za barel je ešte výrazne vzdialená a svedkami jej zdolania by sme tak skoro ešte byť nemuseli. Ako najpravdepodobnejšie na zdolanie tejto úrovne sa nám javia letné mesiace. V súvislosti s plánovaným zavedením pozičných limitov, o ktorých by sa malo rozhodovať už v januári v prípade energií, by rast ceny ropy mohol byť výraznejšie limitovaný. Úroveň 100 USD za barel pri rope WTI by tak pokojne mohla v tomto roku ostať aj nezdolaná. Náš výhľad pre ropu na rok 2011 je očakávané pokračovanie v rastovom trende. Podobne ako v roku 2010 by sme však mali byť svedkami len mierneho rastu ceny tejto komodity. V krátkodobom a strednodobom horizonte preferujeme skôr špekulačné krátke pozície, keďže očakávame korekciu.
Očakávané udalosti dňa
Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie makrodáta z USA. O 16:00 hod. budú zverejnené dáta ISM výrobného sektora za december, ktoré možno pokladať za kľúčové makrodáta dňa. Predovšetkým tie by sa mohli podpísať pod dnešným vývojom ceny ropy.
Dôležité technické úrovne
Aj naďalej úrovne v okolí 92 USD za barel pri WTI pokladáme za silné rezistenčné pásmo. Hoci v piatok bola táto hranica pri CLG1 (februárový futures kontrakt ropy WTI) o 6 USD centov na barel prekonaná, ropa sa dlho nad touto úrovňou neudržala. Aktuálne sa CLG1 opäť obchoduje tesne pod úrovňou 92 USD za barel, a teda býci by čoskoro mohli naraziť na silnejší odpor medveďov. Ako support by v prípade poklesu mohla slúžiť úroveň 90 USD za barel. Pevnosť tejto bariéry stužuje aj prítomnosť línie ťahanej cez augustové, septembrové, októbrové minimá a minimá zo začiatku novembra.
Výhľad na dnes
Pri rope preferujeme z intradenného hľadiska špekulačné krátke pozície. Počas ázijskej seansy ropa nedokázala nadviazať na prudkú býčiu rely zaznamenanú v piatok, pripísala si len mierny zisk. Aj naďalej očakávame silnú rezistenciu v okolí 92 USD za barel. Naopak silnejším supportom v prípade prepadu by mohla byť úroveň 90 USD za barel. Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie makrodáta z US ekonomiky (o 16:00 hod. ISM výrobného sektora), ktoré by pre vývoj ceny ropy mohli byť kľúčové...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7637 | 15.45 % |