Ropa si včera pripísala na svoje konto zisk. Februárový futures kontrakt ropy WTI (CLG11) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 89,37 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 0,87% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.
Včera exspiroval januárový futures kontrakt ropy WTI, a práve preto je februárový futures kontrakt (CLG11) aktuálne najsledovanejším. Rolovanie futures kontraktov sa prejavilo na vyššej likvidite pri CLG11, tá je však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi nízka. Aktivita obchodníkov v závere roka pred blížiacimi sa sviatkami je podstatne slabšia, čo by sa mohlo podpísať v najbližších dňoch pod výraznejšou volatilitou.
Očakávané udalosti dňa
V centre pozornosti obchodníkov sú blížiace sa dáta API (dnes o 22:30 hod.) a predovšetkým dáta DOE (zajtra o 16:30 hod.) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 17. decembra. Tieto výsledky sú kľúčovými krátkodobými fundamentmi pre obchodníkov s ropou, v čase ich zverejnenia možno teda očakávať výraznejšie pohyby pri cene ropy.
Okrem dát API sa dnes pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na dáta z Kanady. O 13:00 hod. to budú najskôr inflačné dáta v podobe CPI za november a nasledovať o 14:30 hod. budú maloobchodné tržby za október. Okrem týchto makrodát nás dnes v popoludňajších hodinách nečakajú žiadne dôležité makrodáta. Dnešné obchodovanie tak bude dá sa povedať bez významnejších makrofundamentov, vývoj ceny ropy by tak mal závisieť predovšetkým od sentimentu trhu.
Dôležité technické úrovne
Ropa sa aktuálne obchoduje v silnom rezistenčnom pásme (89-90 USD za barel). Priestor pre rast jej ceny by tak mal byť výraznejšie limitovaný. Pre medveďov pri rope by bolo negatívnym signálom zdolanie úrovne 90 USD za barel, ktorým by si ropa otvárala priestor pre výraznejšie posilnenie. Pokiaľ sa bude CLG1 obchodovať pod touto úrovňou, preferujeme špekulačné krátke pozície. V prípade poklesu ceny ropy by ako support mohlo slúžiť aj naďalej pásmo 87,50-88,00 USD za barel, pod ktoré sa rope v posledných dňoch výraznejšie prepadnúť nepodarilo. Silnejšiu oporu by býčí tábor mohol v prípade korekcie ceny ropy pocítiť už v okolí 88,50 USD za barel.
Výhľad na dnes
Z intradenného hľadiska preferujeme pri rope špekulačné krátke pozície. Aktuálne však platí, že tak na pokles ceny ropy ako aj na jej rast sa oplatí hrať s relatívne tesným stop-lossom. Pri špekulácii na pokles sa dá ako stop-loss využiť psychologická bariéra 90 USD za barel, resp. maximá zo začiatku decembra, kedy sa CLG11 obchodoval na chvíľu nad úrovňou 91 USD za barel. Táto stratégia sa nám javí aktuálne ako najvýhodnejšia, keďže očakávame, že priestor pre rast ceny ropy bude v najbližších dňoch výraznejšie limitovaný a skôr by sme mohli byť svedkami výraznejšej korekcie.
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |