Ropa síce včera už výraznejšie strácala, obchodovanie dokázala uzatvárať na parkete burzy NYMEX v zelených číslach. Januárový futures kontrakt ropy WTI (CLF11) uzatváral obchodovanie na úrovni 88,62 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny ropy o 0,39% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.
Čierne zlato korigovalo už od úvodných hodín včerajšieho obchodovania. Počas ázijskej seansy včera prepadla ropa výraznejšie do červených čísiel a straty ešte prehlbovala. CLF11 poklesol tesne po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX na intradenné minimá (86,83 USD za barel), no po zverejnení dát priemyselnej produkcie z US ekonomiky za november, ktoré vyšli mierne lepšie v porovnaní s očakávaniami, zaznamenala prudký odraz nahor. Na ten nadviazala aj po zverejnení dát DOE (EIA). Po týchto výsledkoch sa dostala už do zelených čísiel.
Mierny zisk, ktorý si včera ropa nakoniec pripísala počas dnešnej ázijskej seansy skorigovala a možno tak konštatovať, že čierne zlato ostáva aj naďalej pod tlakom medveďov. Býčí tábor zatiaľ veľmi dobre vzdoruje, no upozorňujeme na to, že čoskoro by sme mohli byť svedkami výraznejšej korekcie.
Dáta DOE v prospech býkov
Hoci výsledky API zverejnené v utorok vyšli skôr v prospech medveďov, včerajšie dáta DOE (EIA) vyšli naklonené na stranu býkov. Preukázali výrazný pokles zásob ropy (-9854 tis. barelov). Zásoby ropných produktov zaznamenali naopak prírastok (benzín +809 tis. barelov, destiláty +1094 tis. barelov). V konečnom sumári však výrazný pokles zásob ropy, a to najmä v súvislosti s výrazným nárastom miery využívania rafinérií, bol kľúčovým faktorom, ktorý sa včera podpísal pod rastom ceny ropy. Obchodníci prijali tieto správy pozitívne a cenu ropy potiahli o niečo vyššie.
Očakávané udalosti dňa
Pod dnešným obchodovaním by sa významne mohol podpísať začínajúci dvojdňový summit EU. Diskutovať by sa mohlo predovšetkým o prípadnom navýšení Eurovalu. Počas dnešného dňa by sa mohla opäť viac vyjasniť situácia ohľadom finančnej pomoci Írsku. Medzinárodný menový fond by mal o pomoci v objeme 22,5 mld. EUR pre Írsko hlasovať dnes.
Dnešné obchodovanie by mohli ovplyvniť aj makrodáta, predovšetkým tie z US ekonomiky. O 14:30 hod. budú zverejnené dáta z realitného trhu v podobe stavebných povolení a začatej výstavby. V rovnakom čase budú zverejnené aj dáta z pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu. O 16:00 hod. budú zverejnené výsledky prieskumu výroby podľa philadelphského FEDu.
Dôležité technické úrovne
Hoci ropa včera v popoludňajších hodinách zaznamenala prudký odraz, nedokázala sa dlhšie udržať nad úrovňou 89 USD za barel (CLF11), čo svedčí o neochote obchodníkov podstupovať vyššie riziko. Súčasné cenové úrovne pri rope považujeme za relatívne vysoké, a preto aj naďalej rátame so silnou rezistenciou v okolí včerajších maxím, teda pri úrovni 89 USD za barel (CLF11). Silnejším supportom by naopak mohli byť včerajšie minimá, a teda úrovne v okolí 87 USD za barel, resp. následne až úrovne v okolí 85 USD za barel. Z technického hľadiska ropa už niekoľko dní bojuje s dôležitými úrovňami, keď sa obchoduje na rozhraní línie ťahanej cez augustové, septembrové, októbrové a novembrové minimá. Výraznejší prepad pod ňu by rope otvoril priestor pre výraznejšiu korekciu.
Výhľad na dnes
Z intradenného hľadiska preferujeme pri rope špekulačné krátke pozície. Aktuálne sa nám javia úrovne v okolí 89 USD za barel ako zaujímavé pre vstup do nových krátkych pozícií. Špekuláciu na rast ceny ropy pri súčasných cenových úrovniach aj naďalej považujeme za výrazne rizikovú.
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |