Investori si opäť pripomenuli, že úrokové sadzby nebudú nízke večne a niektoré dlhopisové trhy zažili minulý týždeň najväčší výpredaj v uplynulých dvoch rokoch.
Od tej doby, čo americký FED oznámil posledné kolo kvantitatívneho uvoľňovania, vzrástli výnosy amerických a nemeckých dlhopisov o viac ako štvrtinu. Tento výpredaj spustil prezident Obama oznámením o predĺžení daňových úľav, ktoré zaviedol prezident Bush. Opatrenie zvýši rozpočtový deficit o ďalších 700 miliárd dolárov.
Nedávne ekonomické dáta ukazujú, že globálne oživenie bude pokračovať aj v roku 2011. Otázka zvyšovania sadzieb tak príde na poriadok pravdepodobne skôr ako neskôr. Ako veľmi to ovplyvní investície napríklad do komodít, to ešte len uvidíme. Predpovede budúcej inflácie rastú a investori tak požadujú z fixných investícií vyššie výnosy.
Tiež Čína zverejnila sériu mesačných ekonomických štatistík. Trh čaká, že údaje o inflácii povedú k uťahovaniu menovej politiky. V roku 2011 porastie realitná bublina a nedávna správa naznačuje, že nové domy sú v niektorých mestách nadhodnotené až o 50 %. V tejto súvislosti je jasné, že sa vláda bude snažiť tento rast mierniť zvýšením úrokových sadzieb.
Komoditné trhy predviedli v prvom decembrovom týždni silný rast a tiež predpovede na rok 2011 naznačujú, že aj tento rok bude pre komoditný sektor pozitívny. Na zlate sme videli nové maximá a ropa WTI sa prvýkrát po 26 mesiacoch pozrela nad 90 USD za barel.
Najlepší výkon za uplynulé dva týždne predviedlo kakao, predovšetkým vďaka neistote prameniacej z nedávnych volieb na Pobreží Slonoviny, ďalej meď vďaka obavám z nedostatku ponuky v roku 2011 v kombinácii s uvedením medeného ETF a zemný plyn, ktorému pomohlo sezónne chladné počasie. Ropa WTI nasledovala minulý týždeň európsku ropu Brent nad 90 dolárov. Maximá dosiahla na cene 90,76 USD, potom investori vybrali zisky a ropa sa prepadla o tri percentá. Tento rast znamenal dosiahnutie 50-percentuálnej úrovne návratu z výpredaja, kedy ropa klesla zo 147,27 na 33,20. Zaujímavosťou je, že tento prepad sa udial počas 97 dní, pričom návrat na polovicu zatiaľ trval 663 dní.
Desaťdňové rally prišlo práve v čase, keď dolár posilňoval a obzvlášť silno tak postil spotrebiteľa v lokálnych menách. Za rastom teraz stojí hlavne očakávanie zmeny situácie na trhu, dopyt sa totiž zvýšil najviac za 30 rokov. Tento rast dopytu, ktorý bol zreteľný najmä v poslednom štvrťroku, spôsobil, že sa po prvýkrát za dva roky dostala spotová cena nad cenu forwardovú.
Menšia likvidita pred koncom roka by mohla vyústiť vo vyššiu volatilitu vďaka prehodnocovaniu pozícií. OPEC, ktorý ponúka 40 % svetovej ropy, na stretnutí 11. decembra podľa očakávania nezmenil limity ťažby. A to napriek tomu, že cena ropy atakovala hornú časť jeho komfortnej zóny. Negatívne môže na cenu ropy pôsobiť snaha Číny zmierniť infláciu a tiež stále nevyriešená situácia ohľadom dlhových problémov niektorých európskych krajín. Pozitívny vplyv môžu mať správy ohľadne Severnej Kórei a aj predpovede chladného počasia.
Zlato i striebro nasledovali ropu a dosiahli nové tohtoročné maximá, potom investori vybrali zisky a zlato pokleslo o štyri percentá a striebro o deväť. Zlato dosiahlo nové maximum a striebro bolo len 5 dolárov od 35-dolárovej hranice v roku 1980, kedy sa bratia Huntovci pokúsili zmanipulovať trh.
Striebro bolo minulý pondelok voči zlatu relatívne najsilnejšie za posledné tri roky. V auguste bola cena za uncu zlata na 68-násobku ceny striebra a aktuálne klesla na 48-násobok. Či táto nadvýkonnosť striebra bude pokračovať aj naďalej, je otázkou, pretože aktuálny vývoj favorizuje zlato. Je úplne bežné, že striebro v období rastu zlato prekonáva a naopak, v období korekcie stráca viac.
Meď je ďalší komoditou, ktorá zaznamenala nové maximum. Tentoraz to bolo vďaka obavám, že globálna ponuka nestačí v pokračujúcom oživení držať krok k dopytom. Americký dopyt po medi sa v treťom kvartáli 2010 dostal na dvojročné maximá, zhodou okolností vo chvíli, keď sa veľa fyzickej medi presunulo do novootvoreného ETF fondu.
Predminulý týždeň ukázala cena pšenice, ako dokáže reagovať na výkyvy počasia, vďaka ktorému v Austrálii hrozí zníženie kvality zrna. Minulý týždňa si pozornosť investorov zaslúžila kukurice vďaka rastúcemu očakávaniu ohľadom zníženia produkcie. Ceny sa od novembrovej korekcie výrazne zdvihli a na vine je silný dopyt od výrobcov etanolu a predpovede, že americké zásoby klesnú na 15- ročné minimá. Na trhu s kukuricou sú medzi ostatnými poľnohospodárskymi komoditami stále najväčšie špekulatívne dlhé pozície a tak možno s koncom roka očakávať korekciu.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |