Ropa zaznamenáva v úvode týždňa odraz. Januárový futures kontrakt ropy WTI (CLF1) sa aktuálne obchoduje v okolí úrovne 88,40 USD za barel, teda o cca. 0,7% vyššie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku (87,79 USD/barel).
Správy z Číny upokojili býčí tábor
Býkom pri rope nahráva aktuálne do karát rast akciových trhov a oslabovanie amerického dolára. Takýto vývoj obchodovania na trhoch súvisí so zverejnením čínskych makrodát počas víkendu. Priemyselná produkcia mierne prekonala očakávania trhu (y/y 13,3% vs. konsenzus Bloomberg 13,0%) a maloobchodné tržby vyšli v súlade s očakávaniami (y/y 18,7% vs. konsenzus Bloomberg 18,7%). To čo chuť obchodníkov po rizikových dátach naštartovalo sú však predovšetkým inflačné dáta. PPI (index cien výrobcov) a CPI (index spotrebiteľských cien) preukázali výraznejší nárast (PPI y/y 6,1% vs. očakávania 5,1%, CPI y/y 5,1% vs. očakávania 4,7%). Keďže PBOC (čínska centrálna banka) sa rozhodla zvýšiť len výšku povinných minimálnych rezerv a k zvyšovaniu úrokových sadzieb neprišlo, obchodníci vnímajú tieto kroky pozitívne a sú tak ochotný akceptovať vyššiu mieru rizika. Navyše na trhu sa povráva o tom, že PBOC by v budúcom roku mala do ekonomiky pustiť až 7 biliónov juanov vo forme úverov, čo takisto nahráva v prospech býkov, keďže svedkami výraznejších reštriktívnych opatrení v krajine červeného draka zatiaľ nie sme...
158. summit OPEC-u zmeny nepriniesol
Počas víkendu sa v Ekvádore uskutočnil 158. summit členských krajín OPEC-u. Podľa očakávaní neprišlo k zmene produkčných kvót členských krajín, keďže súčasná situácia na trhu s ropou si to ešte nevyžaduje. Produkčné kvóty ostávajú na nezmenenej úrovni od decembra 2008, kedy sa OPEC rozhodol z dôvodu prepuknutia globálnej recesie znížiť produkciu ropy o 4,2 mil. barelov. Ponechanie produkčných kvót na nezmenenej úrovni už po dobu 2 rokov je novým rekordom od roku 1982, kedy produkčné kvóty boli po prvý krát uplatnené...
Členské krajiny OPEC-u vynímajúc Irak (OPEC-11) v tomto roku v priemere denne vyprodukovali podľa štatistík zatiaľ 26,78 mil. barelov ropy, čím produkčné kvóty prevýšili tieto krajiny v priemere denne o 1,934 mil. barelov ropy. Naposledy prekračovali stanovené produkčné kvóty členské krajiny OPECu tak výrazne v roku 2004, čo signalizuje blížiace sa zvýšenie produkčných kvót, resp. upustenie od rozhodnutia z decembra 2008, kedy OPEC oznámil zníženie produkčných kvót o 4,2 mil. barelov ropy denne z dôvodu prepuknutia globálnej recesie. Najbližší riadny summit OPEC-u je naplánovaný na 2.júna 2011.
Očakávané udalosti dňa
Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významnejšie makrodáta. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať preto na večerné hlasovanie o predĺžení daňových uľav v US Senáte (21:00 hod. stredoeurópskeho času). Podľa očakávaní by mali byť daňové úľavy predĺžené, no akékoľvek pochybnosti, resp. upustenie od úľav by mohlo byť pre býkov negatívnou správou.
Dôležité technické úrovne
V centre pozornosti obchodníkov s ropou leží aj naďalej predovšetkým silné rezistenčné pásmo 90-91 USD za barel a línia ťahaná cez augustové, septembrové, októbrové a novembrové minimá. Tá by mohla poslúžiť aj naďalej ako support. Aj naďalej platí, že prepad pod úroveň 87,50 USD za barel by mohla znamenať ukončenie obchodovania na úrovniach blízkych psychologickej hranici 90 USD za barel.
V prospech býkov by aj naďalej mohli nahrávať zimné mesiace, kedy sa ropa z dôvodu vykurovacej sezóny a vyššej spotreby ropných produktov zvykne obchodovať o niečo vyššie.
Výhľad na dnes
Ropa aj napriek výraznému odrazu ázijských akciových trhov (najmä čínske akcie výrazne posilnili) posilňuje zatiaľ len opatrne. Januárový futures kontrakt ropy WTI (CLF1) sa obchoduje o cca. 0,7% vyššie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku. Z intradenného aj krátkodobého hľadiska preferujeme skôr špekulačné krátke pozície, no výhľad zatiaľ volíme neutrálny. V prípade ak sa ropa bude obchodovať už v blízkosti úrovní 89,00-89,50 USD za barel (CLF1), tieto úrovne považujeme za veľmi zaujímavé pri stratégii špekulácie na pokles ceny ropy. Špekulačné dlhé pozície sa nám javia aktuálne ako príliš rizikové...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |