Vďaka globálnemu oživeniu ceny komodít opäť rastú

Vďaka globálnemu oživeniu ceny komodít opäť rastú
Foto: polnoinfo.skBRATISLAVA

Globálne ekonomické oživenie vďaka lepším makro údajom z USA vykazuje ďalšie známky zlepšenia a to minulý týždeň pomohlo k rastu predovšetkým cyklickým komoditám.

Európske dlhové problémy naďalej pretrvávajú, ale riziko nákazy sa znížilo, keď Európska centrálna banka začala minulý týždeň agresívne kupovať írske a portugalskej štátne dlhopisy. Vďaka tomu klesol spred v porovnaní s nemeckými dlhopismi o viac ako jedno percento a zlepšila sa taká nálada medzi investormi.

Euro bolo v novembri pod predajným tlakom a voči doláru oslabilo o deväť percent. Z tohto prepadu síce časť strát dokázalo urovnať, ale ako to bude ďalej, ukáže schopnosť Eurozóny vykorčuľovať z problémov.

Čo sa týka komodít, koniec roka je vždy obdobím, kedy rôzne analytické domy vydávajú prognózy pre rok 2011 a väčšina z nich vidí ďalší rok pre komodity ako silno rastový. Cyklické komodity ako energia alebo základné materiály by mali zvyšovať zisky s tým, ako bude pokračovať globálne oživenie, dôležitú podporu poskytne aj americký akciový trh.

Čína nepochybne šliapla na brzdu ekonomického rastu, aby zabránila ďalšiemu rastu inflácie, ktorá aktuálne činí na ročnej báze 8 percent. Tiež prijali opatrenia na zníženie špekulatívnej bubliny na komoditách. Či ale tieto opatrenia budú mať výrazný vplyv na dopyt po základných materiáloch, to sa ešte uvidí.

Index Reuters Jefferies CRB pridal za minulý týždeň 3,8 percent a zmazal tak takmer dve tretiny novembrového poklesu. Od začiatku roka je v pluse desať percent. Darilo sa energetickým komoditám a základným materiálom, najvyššie zisky si ale pripísala bavlna, striebro a pšenica. Zemný plyn si dal po silných rastoch z predchádzajúceho obdobia pauzu a celý minulý týždeň zakončil s miernou stratou.

Zlato urovnalo nedávnu 100-dolárovú korekciu a je späť na 1400 dolároch. A to je pomerne blízko maxima na 1425 dolároch, ktoré cena zlata dosiahla pred tromi týždňami. Zmena korelácie s vývojom dolára je zreteľná naprieč jednotlivými komoditami. Trhy dokázali rásť aj cez posilňovanie dolára. Vďaka tomu mohla cena zlata v eurách dosiahnuť nové maximum.

Povolenie čínskych fondov investovať do zlatých ETF fondov vyvolalo nadšenie. Toto opatrenie umožní investorom z veľkej Číny, ktorí čelia negatívnym úrokovým sadzbám a obavám z vyššej inflácie, investovať do zlata.

Meď taktiež plnila titulky novín, keď si pripísala od júla najvyšší zisk. Rast bol ťahaný obavami o zníženie dodávok medi na rok 2011 v prípade ekonomického oživenia USA, ktoré je po Číne druhým najväčším svetovým spotrebiteľom medi. Rast ťahali tiež správy, že jeden jediný trader drží na London Metal Exchange viac ako polovicu zásob.

Rope sa tiež darilo, chladné počasie zvýšilo dopyt. Investori dochádzali k záverom, že ceny energií v nasledujúcich mesiacoch porastú a tak zvyšujú dlhé pozície. Globálne ekonomické oživenie, najmä v Spojených štátoch, začína znižovať všeobecne neobvyklé vysoké stavy zásob.

Ropa WTI je späť v pomerne úzkom pásme, kde sa nachádza už viac ako rok. Realita totiž zaostáva za budúcimi očakávaniami. Ako sa blížime k roku 2011 a väčšina ekonomík sa, s výnimkou pár krajín v Európe, zlepšuje, vyzerá to, že očakávania sa začínajú stretávať s realitou. Krivka na future kontraktoch sa minulý týždeň sploštila a zdá sa, že toto by mohlo pomôcť súčasné obchodné pásmo prelomiť.

Prvýkrát za dva roky sa nad úrovňou 90 dolárov za barel obchoduje Severomorská ropa Brent. Mrazivé počasie a ekonomické oživenie podporilo dopyt. Práve pred mesiacom rozšíril OPEC prijateľnú cenu pre ropu až na 90 dolárov a dospel k záveru, že lepšie bude zvýšiť produkciu zavčas.

Cena pšenice pridala minulý týždeň 11 percent. Na vine je zníženie zásob pšenice najvyššej kvality. Kvalita a množstvo úrody v Austrálii, štvrtom svetovom producentovi, sa vďaka silným dažďom znížila a naopak sucho v USA môže negatívne poznamenať úrodu zimnej pšenice. Výsledkom zvýšenej vlhkosti môže byť zníženie kvality pšenice na kŕmnu úroveň z kvality určenej pre zomletie.

Informácie o vývoji cien komodít prináša portál WEBNOVINY.sk v spolupráci so Saxo Bank.

© WEBNOVINY

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7318 18.99 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

vyhody-dlhopisovInvestovanie do dlhopisov prináša množstvo výhod, ktoré ocení nejeden investor. Dlhopisy by nemali chýbať v žiadmon portfóliu najmä kvôli...
sedem-vyhod-cfd-obchodovaniaOn-line obchodovanie CFD je všestranná metóda obchodovania ako pre býčie, tak pre medvedie trhy, umožňuje zaistenie vašich aktuálnych ...
clenenie-dlhopisovDlhopisy môžeme členiť z viacerých hľadísk. Medzi najznámejšie patrí delenie podľa doby splatnosti a podľa emitenta. V článku spoznáte štátne,...