Ropa WTI, konkrétne januárový futures kontrakt (CLF11) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 88,00 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení si ropa pripísala na svoje konto zisk 1,44%.
Ropa WTI na viac ako 2-ročných maximách
Včerajšia uzatváracia cena ropy WTI bola najvyššou uzatváracou cenou za viac ako posledné dva roky, keď vyššie uzatvárala ropa WTI obchodovanie na parkete burzy NYMEX naposledy v októbri 2008.
Pod rast ceny ropy sa podpísal predovšetkým pokles rizikovej averzie a s ním súvisiaci rast akciových trhov a rast cien komodít. Rizikové aktíva profitovali z prejavu prezidenta ECB Tricheta, ktorý prehlásil, že stimulačné opatrenia ponechá ECB v platnosti po dlhšiu dobu a po dlhšiu dobu ostane na nezmenenej úrovni kľúčová úroková sadzba. Okrem prejavu Tricheta sa pod rastom rizikových aktív a pod pozitívnou náladou na trhoch podpísali aj dáta z US realitného trhu. Síce dáta z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu) včera mierne za očakávaniami zaostali, nerealizované predaje domov, ktoré možno pokladať za predstihový indikátor realitného trhu, vyšli výrazne lepšie v porovnaní s očakávaniami. Nerealizované predaje domov na medzimesačnej báze za november zaznamenali rast o 10,4%, čo bolo najvýraznejšie medzimesačné posilnenie za posledných 9 rokov...
Dôležité technické úrovne
Rope sa počas ázijskej seansy ani včera po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX nepodarilo dostať výraznejšie nad úroveň 88 USD za barel. Túto hranicu, resp. jej blízke okolie pokladáme za silné rezistenčné pásmo (pri CLF1). Naopak so silnejším supportom by sa ropa v prípade poklesu mohla stretnúť dnes niekde na úrovniach okolo 86,50 USD za barel. Línia ťahaná cez augustové, septembrové, októbrové a novembrové minimá by mohla býkov v prípade výraznejšieho prepadu dnes zachrániť. Vzhľadom na to, že ropa je dá sa povedať aktuálne dosť prekúpená, výraznejšia korekcia by mohla pokojne stiahnuť cenu ropy nadol aj nižšie. So silnejším supportom však býci podľa nášho názoru v krátkodobom horizonte môžu rátať s úrovňou 85 USD za barel. V prípade ak by sme dnes boli svedkami pokračovania ropy v raste, na silnejšiu rezistenciu po zdolaní úzkeho rezistenčného pásma v okolí 88 USD za barel by ropa mohla naraziť pri hranici 89, resp. 90 USD za barel.
Výhľad na dnes
Pri rope preferujeme z intradenného hľadiska špekulačné krátke pozície. Aktuálne sa CLF1 obchoduje v blízkosti silného rezistenčného pásma. Navyše po tom, ako včera vytiahli obchodníci v závere obchodovania na parkete NYMEX ropu na úroveň 88 USD za barel a počas ázijskej seansy sa rope výraznejšie nad túto úroveň nepodarilo dostať, nahráva to zatiaľ skôr medvediemu scenáru. V popoludňajších hodinách nás však čakajú dáta Nonfarm Payrolls z US ekonomiky za november, predovšetkým tie by mohli rozhodnúť o dnešnom osude ropy. Pokiaľ by dáta Nonfarm Parolls dnes zaostali za očakávaniami (konsenzus Bloomberg +150 tis. pracovných miest), akciové trhy a rovnako aj ropa by dnes pravdepodobne mali zaznamenať korekciu. Medveďov pri rope môže tešiť pred dátami aj fakt, že v prípade silnejších dát by pokračovanie v raste ceny ropy mohol výraznejšie limitovať posilňujúci americký dolár. Ten by z lepších dát z US pracovného trhu mohol profitovať...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |