Týždeň bol na burzách vďaka americkému sviatku Vďakyvzdania kratší a trhy boli ovplyvnené predovšetkým negatívnou náladou na eure, politickým napätím na Kórejskom polostrove a obavami z uťahovania čínskej menovej politiky.
Víťazom toho všetkého sa stal dolár a bezpečné štátne dlhopisy, zatiaľ čo sa investori zbavovali komodít a akcie sa vyvíjali zmiešane, keď sa investori zdráhali zvyšovať rizikové pozície.
Ochota riskovať sa výrazne znížila po tom, čo minulý pondelok Severná Kórea bombardovala juhokórejský ostrov. Hoci komentátori akciu opisovali ako ďalšie kolo vyhrážania, ktoré nebude mať dlhé trvanie, celá akcia len pridala už tak nervóznym trhom ďalšiu neistotu. Eurozóna zvádza ťažký boj s rastúcou dlhovú špirálou. Po Grécku a Írsku, ktoré požiadali o pomoc, hrozia problémy aj Portugalsku a veľké obavy vyvoláva Španielsko. Výnosy na írskych, portugalských a španielskych dlhopisoch vzrástli na najvyššiu úroveň od zavedenia eura a investori sa obávajú, čo bude ďalej.
Čína opäť zvýšila objem povinných bankových rezerv. Vzhľadom k vysokej inflácii možno v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov čakať ďalšie kroky ako napríklad zvýšenie oficiálnej úrokovej sadzby. V dôsledku toho stratil šanghajský akciový index v priebehu niekoľkých posledných týždňov desať percent.
Úplným víťazom sa stal dolár. Investori v pokračujúcej eufórii z QE2 pokračovali v uzatváraní krátkych pozícií a vrásky na čele im aktuálne robí skôr euro než dolár. Dolárový index za uplynulé tri týždne posilnil o 5,5 percent, zatiaľ čo euro za tú istú dobu stratilo 6,6 percent.
Komoditné trhy túto situáciu ustáli a napriek posilneniu dolára si pripísali len drobné straty. Najlepšie sa vďaka chladnému počasiu v USA darilo zemnému plynu. Naopak najhoršie dopadla bavlna, ktorá po raketovom raste, ktorý predviedla pred dvoma týždňami, pokračuje v poklese.
Cena ropy WTI sa minulý týždeň pohybovala do strany a úroveň 80 dolárov sa ukázala ako silná podpora, napriek posilňovaniu dolára. Fundamentálny výhľad sa naďalej zlepšuje. Prebytok svetového dopytu klesá, a to naznačuje pre ďalšie mesiace možný rast ceny. Hedgeové fondy aj správcovia naďalej museli zvýšiť dlhé špekulatívne pozície.
Ďalšiu podporu poskytuje cenám chladné počasie na severnej pologuli. Rast sa v túto chvíľu zdá ale obmedzený a to do tej doby, než sa objasní situácia týkajúca sa dlhových problémov v Eurozóne a ako pominie riziko ďalšieho oslabovania eura a posilňovanie dolára. Neistotu na trhoch tiež vyvolávajú správy o raste čínskej inflácie. Pre túto chvíľu je cena ropy uzavretá v pásme 80 až 85 dolárov.
Zemný plyn má za sebou prvý odraz od dna po tom, čo chladné počasie znížilo stavy zásob. Cena bola v posledných dvoch týždňoch podporovaná aj predpoveďami chladného počasia pre nadchádzajúce obdobie a januárový kontrakt na zemný plyn tak posilnil o 17 percent. Súčasné zásoby 3 837 kubických stôp sú stále nad päťročným priemerom, a tak by mohol ich akýkoľvek nárast súčasnú rally zaraziť.
Vzácne kovy sú aktuálne uväznené medzi snahou kupujúcich zabezpečiť sa proti napätiu na Kórejskom polostrove a proti neistote v súvislosti s európskymi dlhovými problémy, zatiaľ čo ostatní predávajú s tým, ako posilňuje dolár. Predchádzajúca korelácia medzi cenou zlata a cenou dolára už neplatí, a zlato a striebro sa ukázalo ako veľmi atraktívny bezpečný prístav.
Cena zlata v eurách výrazne vzrástla a dosiahla úroveň, ktorá bola naposledy k videniu počas gréckej krízy v máji. Európski investori sa obávajú o budúcnosť eura a v zlate vidia istotu. Celkové investície do zlatých ETF fondov v priebehu októbra a novembra mierne klesli, zatiaľ čo dlhé pozície vo futures na zlato za tú istú dobu poklesli o 15 percent a na striebro dokonca o 45 percent. To ukazuje, že investori zatvárajú časť pozícií, ktoré otvárali pred oznámením QE2.
Uzatváranie pozícií s blížiacim sa koncom roka už začalo a to naznačuje, že maximum roku 2010 sme už videli. V dlhšom horizonte je ale rastový trend stále v platnosti. Súčasné rozpätie je 1385 až 1340 USD, podpora je na cene 1315 USD a rezistencia na 1425 USD.
Obchodníci s meďou sa budú sústrediť na snahy čínskej vlády krotiť infláciu, pretože väčšina súčasného dopytu prichádza práve z tohto regiónu. Dvanásť percentuálny prepad na cene medi High Grade s dodaním v marci bol nasledovaný obdobím stabilizácie. Obchodníci ale pozorne sledujú dolár, s jeho ďalším posilňovaním je ohrozená cenová podpora na úrovni 360.
Obilniny a olejniny majú za sebou pokojný týždeň. Rastovo pôsobí na cenu suché počasie v Južnej Amerike, čo by mohlo znížiť výnosy úrody, opačným smerom potom pôsobí posilňujúci dolár, ktorý znižuje konkurencieschopnosť amerického vývozu.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |