Investori do komodít dúfajú, že sa v roku 2013 objavia lepšie príležitosti ako vlani. Vtedy totiž v prípade pasívnych dlhodobých investícií vytvárali zisky len obilniny a do istej miery aj drahé kovy. K tomu, aby sa komodity vydali nahor, je potrebné ozdravenie svetovej ekonomiky a dopytu. A hoci možné zlepšenie vidíme prekvapivo v Spojených štátoch a lepšie čísla hlási aj Čína, na trhu prevládnu starosti o stav eurozóny. Aj tak by však akékoľvek zlepšenie dopytu mali sprevádzať zvýšené dodávky. Najmä u cyklických komodít, ako sú energetické komodity a priemyselné kovy. Práve nové výrobné postupy a narastajúca kapacita ťažby by mali pomôcť zmierniť nervozitu okolo možných výpadkov dodávok.
Keďže vo svete neočakávame prevratný rast ekonomickej aktivity, zameriavame sa skôr na komodity s nízkou alebo obmedzenou ponukou. Práve im sa v prostredí vysokej likvidity darí a prosperovať by mali aj v roku 2013. Ide predovšetkým o vzácne kovy a kľúčové plodiny ako napríklad kukurica a sójové bôby. A k svojim pôvodným hodnotám by sa mala začať vracať aj káva, ktorá vlani zažila najväčší prepad od roku 1986.
Ropné trhy: Obnovenie ropných rezerv
Na začiatku roka 2013 sa bude na ropných trhoch pravdepodobne opakovať vývoj z druhej polovice minulého roka. Cena ropy Brent sa opäť zasekne a príliš sa nevzdiali od hodnoty 111 dolárov za barel, čo je jej priemerná úroveň za posledné dva roky. Najrôznejšie výpadky dodávok ropy v roku 2012 sprevádzala zvýšená ťažba v Saudskej Arábii. Keď k tomu pripočítame ďalšie zvyšovanie ropnej produkcie zo strany Spojených štátov, ktorá vystúpila až na najvyššiu hodnotu za 15 rokov, a to o 766 tisíc barelov za deň, potom by mal byť ropný trh relatívne stabilný. A situácia sa stabilizovala aj v Iraku, takže tamojšia produkcia môže narásť až o 650 tisíc na 3,3 milióna barelov za deň. V nasledujúcich rokoch sa následne očakávajú ešte vyššie hodnoty ťažby.
Aj v roku 2013 sa ale dočkáme výpadku dodávok a ak vezmeme do úvahy koncové riziko (tail risk) vyskytujúce sa na trhu, potom by cena ropy Brent nemala nijako výrazne oslabovať pod 100 dolárov za barel. Spotrebitelia a producenti pritom najviac zo všetkého túžia práve po stabilite. Preto bude mať v roku 2013 stále väčšiu úlohu schopnosť producentov ropy reagovať na menšie i väčšie výpadky dodávok zo strany Sýrie, Jemenu, Južného Sudánu, Nigéria a prípadne aj Venezuely. Stabilitu je možné dosiahnuť len obnovením ropných rezerv, ktoré v súčasnosti drží predovšetkým Saudská Arábia. V roku 2012 sa totiž rezervy ocitli pod tlakom spolu s tým, ako bolo treba vykompenzovať prerušenia dodávok ropy z Iránu, na ktorý bolo uvalené embargo.
Tohtoročný zvýšený dopyt, ktorý sa čaká iba z krajín mimo zoskupení OECD, by mohol viesť k zodpovedajúcemu nárastu produkcie u štátov mimo organizácie OPEC. A vzhľadom k celkovej neistote, čo sa svetového ekonomického rastu a lepšej dostupnosti ropy týka, si myslíme, že sa trh bude aj naďalej dostávať do normálu. To povedie k tomu, že sa Saudská Arábia opäť vráti do čela rebríčka najväčších producentov ropy. A potrebné navýšenie voľných kapacít potom svetové trhy lepšie ochráni pred budúcimi problémami. V prvom štvrťroku by sa mala cena ropy Brent držať rozmedzí 105 až 115 dolárov za barel. Aj tu však hrozí riziko poklesu. Tento scenár by mohla narušiť len eskalácia sporu okolo iránskeho jadrového programu.
Zlato aj striebro hľadajú svoj životabudič
Drahé kovy, najmä zlato a striebro, sa na konci roka dostali pod predajný tlak. Za ním stáli špekulatívni investori, ktorí si po dvanástich rokoch pozitívnych výnosov v rade zabezpečovali zisky. Výkonnosť týchto kovov z minuloročného decembra bola podobná ako v decembri 2011, aj keď mala miernejší priebeh. Za predajmi stála neistota okolo výhľadu pre vzácne kovy na rok 2013 – hlavne, keď vezmeme do úvahy, ako sa im nepodarilo nabrať silu zo slabnúceho dolára a posledného kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Spojených štátov.
Avšak my by sme sa na začiatku roka 2013 sústredili na navyšovanie súvah, ktoré vykonávajú centrálne banky v Spojených štátoch, Japonsku a eurozóne a ku ktorým sa počas tohto roka pravdepodobne pripoja aj ďalšie krajiny. Proces navyšovania by ale mohol v prípade USA narušiť silnejší než očakávaný výkon americkej ekonomiky. To by mohlo viesť aj k pôvodne neočakávanému poklesu nezamestnanosti a v konečnom dôsledku aj k zníženiu existujúceho kvantitatívneho uvoľňovania. Ale nejasnosti okolo dohody o americkom rozpočte prinesú v najbližších mesiacoch ďalšie spory, čo by mohlo Spojené štáty negatívne ovplyvniť a udržať úrokové sadzby nízko.
Investori obchodujúci so zlatom prostredníctvom burzovo obchodovaných produktov (ETP) počas posledného štvrťroka minulého roka aj naďalej hromadili svoje pozície, a to napriek nedostatočnej výkonnosti ceny zlata. Opačný postup zvolili špekulatívni investori, ktorí využívajú futures kontrakty. Tí svoje dlhé čisté pozície znížili takmer o desať miliónov uncí. To im poskytlo dostatok priestoru, aby sa ku zlatu vrátili, až sa jeho technický stav zlepší. V tomto roku by potom mala prísť ďalšia podpora od centrálnych bánk rozvojových ekonomík. Práve tie budú pravdepodobne ďalej figurovať ako čistí kupci zlata, najmä v časoch jeho poklesu.
Striebro si aj cez vyššiu volatilitu viedlo podobne ako zlato a tento vývoj by mal aj naďalej pokračovať. Pomer medzi oboma kovmi zostal v rozmedzí 51 až 55, vyššie pomery (kvôli nízkej výkonnosti striebra) sme potom mohli vidieť počas korekcií. Aby sa striebro zdvihlo a dostalo sa pod hranicu 51, musel by sa spamätať priemyselný dopyt. A čo sa zlata týka, to by muselo prekonať kritickú hranicu odporu na 1800 dolároch za uncu.
Oba kovy bude počas prvého kvartálu naďalej najviac podporovať prísun investícií. Podľa nás sa ale zlato dočká prelomenie 1800 dolárov za uncu až neskôr v tomto roku. V prvom štvrťroku sa potom bude jeho priemerná cena pohybovať okolo 1740 dolárov za uncu. Naším horným cieľom pre rok 2013 zostáva 2075 dolárov za uncu. Uvedomujeme si však aj riziko, že si zlato s investormi zahráva - čím ďalej, tým viac ide o emócie, podobne ako v prípade nekonečného kvantitatívneho uvoľňovania. Ďalší pokles ceny by tak znamenal bolestnú obchodnú skúsenosť, pretože dôvera v dlhé pozície začína dostávať trhliny.
Podpory sa dočkajú platina aj paládium. Majú totiž stále zaistenú rizikovú prémiu, ktorá je spojená so stavom ťažobného priemyslu v Juhoafrickej republike po štrajkoch a násiliu z minulého roka. Práve vplyvom týchto udalostí sa pozornosť presunula z relatívne slabého dopytu na starosti okolo výpadkov dodávok. A tento scenár bude pokračovať aj v roku 2013. Zvýhodnené potom bude hlavne paládium, pretože tu hrozí štrukturálny deficit. Za ním stojí stabilný výhľad u dopytu a naopak klesajúce zásoby tohto kovu v Juhoafrickej republike a Rusku.
Trhy s obilninami nervózne očakávajú jar
V najbližších mesiacoch si budú trhy robiť starosti o to, či sa budú opakovať rozsiahle suchá, ktoré vlani v lete zasiahli severnú pologuľu. Vtedy poľnohospodárska produkcia utrpela výrazné straty a jej už i tak nízke zásoby sa nepodarilo navýšiť. V zime sme tak mohli vidieť príklon k prídelovému systému ako u krmív, aj vývozu. To čiastočne pomohlo zmierniť cenový tlak, ktorý v treťom kvartáli nastal. Kontrakty na kukuricu a sójové bôby na obdobie 2013/2014 sa oproti súčasným cenám obchodujú o 14 respektíve osem percent nižšie, pretože sa očakáva návrat k obvyklému stavu počasia. Aj tak ale počasie zostáva rizikovou záležitosťou a hneď ako bude jasné, ako to dopadne s budúcou úrodou, nie je podľa nás ďalšie znižovanie cien príliš pravdepodobné. Pozitívne očakávania spojené s ďalšou produkciou sú totiž do cien zahrnuté už teraz. Ak vezmeme do úvahy súčasné zásoby kľúčových plodín, význam rizika pri raste ceny, potom by cena mohla stúpať najprv u sójových bôbov, potom u kukurice a nakoniec u pšenice.
Autor: Saxo Bank
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |