V prvom týždni nového roka boli obavy o pád Spojených štátov z fiškálneho útesu, ktoré počas decembra držali ceny na uzde, nahradené inou témou. Tú niektorí nazývajú ako zahmlievanie okolo amerického rozpočtu, ktorý bol schválený o päť minút dvanásť. Zostalo však nevyriešených mnoho sporných otázok, ako napríklad zabezpečenie potrebného financovania. Trhy pritom schválenie rozpočtu ohromilo len na chvíľu, a rely tak trvala menej ako 48 hodín. V najbližších týždňoch čakajú amerického prezidenta kvôli rozpočtu ďalšie hádky s kongresom, pretože dlhový strop bude musieť byť v dôsledku pokračujúceho zadlžovania znovu navýšený.
V tesnom závese je potom americká centrálna banka Fed, ktorá prekvapila trhy jastrabým výhľadom na zasadnutí Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC). Niektorí členovia na ňom zdôraznili narastajúcu nervozitu z vedľajších účinkov schválenia rozpočtu, ktoré by mohli ohroziť finančnú stabilitu a zvýšiť účtovnú bilanciu centrálnej banky. Podľa niektorých členov by bolo vhodné spomaliť alebo dokonca zastaviť ďalšie nakupovanie aktív, a to najlepšie ešte pred koncom tohto roka. Išlo pritom o prvý náznak nervozity, ktorá už mesiace narastala mimo Fed a teraz sa dostala dokonca aj do jej útrob. Rok 2013 by tak mohol byť oveľa zaujímavejší, pretože trhy sa budú musieť vyrovnať s odlevom lacných peňazí.
Strata podpory
Na pozadí týchto udalostí začal rásť dolár a naopak komodity stratili podporu. Najmä potom drahé kovy ako je zlato alebo striebro, ktoré v prostredí nízkych sadzieb nedosiahli na kladné reálne výnosy. Kovy ale našli oporu v dohode o americkom rozpočte, ktorá ich v prvých štvrťrokoch podrží hore. Aj tak ale až ďalšie týždne ukážu, ako veľmi vážne to investori s drahými kovmi myslia. V Saxo Bank nevylučujeme ani to, že budeme nútení znížiť naše odhady cien zlata a striebra pre rok 2013, ktoré sú teraz nastavené na 1840, respektíve 34 dolároch za uncu.
Dôležitejšie než obvykle sú v súčasnosti čísla opisujúce vývoj americkej nezamestnanosti. Ich každé zlepšenie totiž pomôže posilniť očakávania trhov, že dôjde k ukončeniu kvantitatívneho uvoľňovania. Napríklad čísla za december, ktoré boli oznámené 4. januára, nemali žiadny významný vplyv. Počet novovytvorených miest mimo poľnohospodárstva sa totiž zhodoval s odhadmi, zatiaľ čo miera nezamestnanosti vzrástla len mierne na 7,8 percenta.
Zhrnutie roka 2012
Než sa presunieme k ďalším témam, pozrime sa chvíľu na to, ako sa darilo jednotlivým sektorom v minulom roku (pozri tabuľku). Dva hlavné komoditné indexy sa počas roka príliš nemenili, čo je hlavne pre dlhodobých investorov nemilá správa. Najmä pri porovnávaní výkonnosti iných tried aktív - hlavne akcií. Veľké decembrové korekcie u obilnín, najmä kukurice, pšenice a sójových bôbov, stáli za výrazne nižšími výnosmi u tohto poľnohospodárskeho sektora. Ten mal však aj tak nižšie straty ako mäkké komodity, a to hlavne pri pohľade na tretinový prepad u cien kávy. Čo sa ale týka celkovej návratnosti, obsadil poľnohospodársky sektor druhú pozíciu.
Aj napriek slušnej rely na priemyselných kovoch, za ktorou v poslednom štvrťroku stál zlepšený výhľad čínskeho dopytu, skončil tento sektor ako tretí. Predstihol však energetický sektor, ktorý utrpel straty hlavne kvôli zlej výkonnosti ropy WTI a zemného plynu. Ten stratil až 30 percent. Prvé miesto v rebríčku tak patrí vzácnym kovom. Avšak nie vďaka vynikajúcim výkonom jednotlivých kovov, ale skôr vďaka tomu, že aspoň čiastočne dokázali posilniť všetky štyri komponenty. Najmä striebro a platina.
Prvý týždeň obchodovania sa niesol v znamení zmiešaných výsledkov
Prvý týždeň obchodovania roka 2013 sa dá najlepšie opísať ako nervózny. A nepomohol ani dolár, ktorý išiel hore o viac ako jedno percento. Obchodníci s menami sa až príliš zamerali na svoje dlhé expozície k euru, čo spôsobilo prudký obrat, z ktorého vzišiel dolár silnejší. A to pre komodity znamenalo ľahší protivietor. Index DJ-UBS potom strácal takmer jedno percento.
A práve prostredníctvom týchto dvoch hlavných indexov sme mohli vidieť, že jediným sektorom, ktorému sa darilo vytvárať kladné výnosy, boli priemyselné kovy. Napríklad medi sa viedlo dobre vďaka stále sa zlepšujúcim ekonomickým dátam z Číny. Naopak najhoršiu výkonnosť malo poľnohospodárstvo, kde zisky zo sektoru hospodárskych zvierat vyvážili straty z obilnín a mäkkých komodít. Čo sa drahých kovov týka, tam sa nedarilo zlatu, striebru a Palladiu. Do oblasti strát sa dostal aj energetický sektor, pretože zisky vytvorené ropou a jej derivátmi zmazali ďalšie ťažké straty zo strany zemného plynu.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |