V prvom decembrovom týždni strácali komoditné trhy pozitívne momentum, ktoré sme mohli vidieť na konci novembra. Stáli za tým predovšetkým pretrvávajúce obavy z amerického fiškálneho útesu, pretože sa blíži konečný termín 1. januára. Ak sa celá situácia okolo amerického dlhu nevyrieši, nevyhnú sa Spojené štáty dramatickým škrtom a zvyšovaniu daní. To by mohlo nielen túto krajinu, ale aj celú svetovú ekonomiku opäť stiahnuť do recesie. Európa, ktorá sa do recesie už prepadla, sa zúfalo snaží nájsť aspoň malé svetlo na konci tunela. A to po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) znížila odhad vývoja ekonomiky eurozóny na rok 2013 na mínus 0,3 percenta. Toto zníženie zvýšilo pravdepodobnosť ďalšieho zníženia úrokových sadzieb zo strany ECB a poslalo menový pár EURUSD nadol. Tým pádom stratili komodity s cenou v dolároch svoju podporu.
Najhoršie sa darilo energiám
Oba hlavné komoditné indexy sa počas minulého týždňa prepadli do záporných hodnôt, a ich výkonnosť od začiatku roka je aj naďalej takmer nulová. Naopak silného oživenia sa v posledných týždňoch dočkali priemyselné kovy. Pomohli im k tomu predovšetkým lepšie ekonomické dáta z Číny, ktorá je ich najväčším svetovým odberateľom. Najhoršie sa naopak darilo energetickému sektoru, čo malo tiež vplyv na vývoj indexu S&P GSC. Energika totiž tvorí skoro 70 percent tohto indexu. Vzácne kovy sú na tom rovnako ako poľnohospodársky sektor, ktorý v poslednej dobe ťahajú hore len dobré výsledky u kľúčových plodín. Medzi tie patrí pšenica, kukurica a sójové bôby.
Sójové bôby sa spamätali z novembrového výpredaja
Ak sa pozrieme na výkonnosť jednotlivých komodít, tak sa len hŕstke podarilo dostať do plusových hodnôt. Patrili medzi ne aj sójové bôby, ktoré sa spamätali z novembrového výpredaja. Počas tohto obdobia pritom záujem o čisté dlhé pozície zo strany finančných správcov opadol o viac ako polovicu. V poslednej dobe však podporu priniesli aj fundamenty. Stál za tým predovšetkým nižší výhľad juhoamerickej úrody spôsobený nepriaznivým počasím. Súčasne potom export severoamerických sójových bôbov, ktorých cena v poslednom čase rástla, ohrozuje riziko nízkych hladín vody v Mississippi. Táto rieka pritom tvorí hlavnú tepnu pri preprave tovaru zo stredozápadu USA do Mexického zálivu.
Benzín - najmenej úspešná energetická komodita
Najhoršie sa darilo benzínu. Po upresnení zásob sa totiž ukázalo, že sa zdvihli najviac od 9. septembra 2001, teda od teroristických útokov v New Yorku. Pokles ceny benzínu naopak potešil amerických motoristov, pretože jeho maloobchodná cena klesla na najnižšiu hodnotu za posledných päť mesiacov. Opäť sa tak prejavuje zásadný obrat vo svetových energetických zásobách, spôsobený zvýšenou výrobou moderných amerických tovární. To má potom veľký vplyv na konkurencieschopnosť medzi jednotlivými regiónmi a štátmi. Víťazmi sú v tomto prípade najmä americkí spotrebitelia a priemysel, ktorým lacná ropa a benzín vyhovuje.
Vzácne kovy ťahalo dole striebro
Sektor drahých kovov opäť ovládli nízke objemy. O zlato i striebro bol celý týždeň oveľa menší záujem. Naopak paládium pokračuje vo svojej už mesiac trvajúci rally, za ktorú stále vďačí tiež obavám o jeho nedostatok. Striebru sa nedarilo. Jedna unca zlata teraz v prepočte stojí 51,8 uncí striebra. Pritom ešte v nedávnej dobe to bolo len 50,6 uncí striebra za jednu uncu zlata. Cena zlatej unce sa držala pod 1700 dolármi. Nakoniec ale našla podporu, pretože komentár prezidenta ECB Draghiho zvýšil pravdepodobnosť, že na začiatku budúceho roka dôjde v eurozóne k poklesu úrokových sadzieb. Avšak skôr to vyzerá tak, že veľa obchodníkov - s futures a hlavne s ETF - už nebude rozširovať svoje súčasné pozície. Naopak je možné, že s koncom roka ich začnú opúšťať. Táto hrozba prináša zlatu aj striebru protivietor, ktorý by mohol vanúť až do konca decembra.
Vzácne kovy by mohla podporiť aj komisia FOMC
Vzácne kovy po piatkovej novembrovej správe o stave americkej zamestnanosti opäť oslabili. Trh práce v Spojených štátoch sa totiž ukázal silnejší, než sa pôvodne čakalo, a nezamestnanosť aj naďalej klesala. Táto správa bola tento rok už posledná a išlo aj o posledný ukazovateľ pred záverečným stretnutím amerického Fedu v tomto roku, ktoré je naplánované na 12. decembra. Opäť sa tak zvýšili očakávania, že sa na rokovaní oznámi ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie. Trh teraz upiera svoje zraky na končiacu operáciu Twist, prostredníctvom ktorej Fed predával krátkodobé dlhopisy, aby mohol nakupovať tie s dlhšou splatnosťou. Twist možno bude úplne alebo čiastočne nahradený obvyklým programom k nákupu dlhopisov. Podobný krok by mohol mať za následok výraznejšie tlačenie peňazí, ktoré už sme mohli vidieť u tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania (QE3), oznámeného v septembri. Ak by predsa len došlo k ďalšiemu nakupovaniu dlhopisov, mohlo by to podporiť zlato a striebro a trhy by si mohli ďalej myslieť, že zlato má stále ešte dobrý rastový potenciál. Zvýšená neistota a nižšia likvidita budú pre obchodníkov v najbližších niekoľkých týždňoch veľmi zradné. Hlavná podpora by sa mohla vyskytovať medzi 1672 a 1661 dolármi, teda posledným minimom a 200denním kĺzavým priemerom. Hladina odporu potom na dvoch Fibonacciho úrovniach - 1711 a 1728 dolárov.
Spotová cena zlata, denný graf s 200denním kĺzavým priemerom - Zdroj: Saxo Bank
Ropa je nižšie vďaka vysokým zásobám a silnému doláru
V uplynulom týždni klesla cena oboch typov ropy (Brent aj WTI), pričom ich pád zmiernili lepšie čísla z amerického trhu práce. Podporu rope zobral silnejší dolár. Ďalšie predajný tlak potom prišiel po zverejnení týždenného stavu amerických energetických zásob, predovšetkým potom benzínu. Jeho zásoby rástli v týždennom rozmedzí najviac od teroristických útokov z 11. septembra. A za ďalšími predajmi stál aj zhoršený výhľad ECB pre rast európskej ekonomiky, ktorá predpokladá kladné čísla až v roku 2014.
Saudskoarabský minister pre ropný priemysel pred ďalším rokovaní organizácie OPEC, ktoré sa bude konať 12. decembra vo Viedni, opäť prejavil svoju spokojnosť so súčasnými cenami ropy. OPEC pritom bude nepochybne musieť výrazne znížiť produkciu ropy, pretože tá už je niekoľko mesiacov zvýšená. Svetová ponuka ropy pritom začína prekonávať dopyt, za čo môže hlavne prudký nárast v produkcii ropy v Spojených štátoch. Tá sa zdvihla najviac za posledných 20 rokov. A aj keď je nepravdepodobné, že svoj plán predstaví OPEC už na nadchádzajúcom rokovaní, zrejme k nemu dôjde na začiatku roka 2013. To má za následok zmenu v prístupe ropných trhov, pretože tradiční producenti ropy riskujú postupnú stratu svojho vplyvu. Väčšie množstvo voľnej kapacity bude pre všetkých dobrou správou, pretože sa zníži cenová volatilita ropy a zrejme sa zabráni aj tomu, aby v dohľadnej doby rástli jej ceny vyšším tempom.
Cena ropy Brent sa v minulom týždni vrátila späť pod 108,50 dolára a mohla by sa ustáliť v nižšom kanáli, ktorého stred by bol okolo 107 dolárov za barel. A to kvôli riziku, že na konci roka môže dôjsť k likvidácii dlhých pozícií zo strany špekulatívnych investorov.
Kontrakt na ropu Brent - Zdroj: Saxo Bank
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |