Komoditné trhy utrpeli v uplynulom týždni ďalšie straty, následne najväčšie aj ropa. Globálne trhy sa stretávajú so spomalením produkcie a dáta z Číny aj Ameriky ukazujú na spomaľujúcu aktivitu. Poľnohospodársky sektor, ktorý sa teraz sústredí na vývoj počasia, pridal päť percent a indexu DJ-UBS dopomohol zostať na nule.
To bolo v ostrom kontraste k indexu S&P GSCI, ktorý je hlavným komoditným indexom a ktorý výrazne oslabil vďaka 70percentnému zastúpeniu energetického sektora. Vo štvrtok vstúpil do medvedieho trhu, pretože poklesol od svojho februárového maxima o viac ako 20 percent.
Všetky zisky s výnimkou zemného plynu priniesol poľnohospodársky sektor, zatiaľ čo ropa má za sebou najhoršiu týždennú stratu za uplynulý rok, pričom padá už šesť týždňov v rade. Investorom do zlata sa nepozdávajú výsledky FOMC, ktorý sa nijako zvlášť nevyjadril k ďalším stimulačným opatreniam a nakoniec prevážila averzia k riziku a zlato opäť hľadalo podporu.
Ceny ropy padajú, pretože dopyt je nižší ako ponuka
Ceny energií s výnimkou zemného plynu rozšírili minulý týždeň straty, pretože americký FED neposkytol žiadnu podporu, hoci si nechal otvorené zadné vrátka pre prípadné stimulačné opatrenia. Drahšia ropa Brent sa prepadla viac ako WTI a rozdiel medzi oboma cenami sa znížil na 11 dolárov, čo je najmenej od januára. Známky spomaľujúceho dopytu v prostredí dostatočnej produkcie posunuli forwardovú krivku prvýkrát od januára 2011 na pozíciu kontanga.
Kontango môže signalizovať návrat plávajúcich zásob
Výrazný posun v očakávaní súčasných i budúcich cien (pozri nižšie) zdôraznil skutočnosť, že väčšina predávajúcich sa objavila na prednom konci, čo je úplne prirodzené, pretože práve tu nájdete špekulatívne investície a práve tu bolo v cenách započítané predchádzajúce napätie na strane ponuky. Odklon od Backwardation, kde je spotová cena vyššia, smerom ku kontangu spôsobil, že pasívne dlhé investície sú na rope menej atraktívne, pretože sa objavuje negatívny výnos z rolovania kontraktov, tak ako sme boli na rope WTI svedkami po väčšinu uplynulých štyroch rokov a ako sa to deje takmer stále pri zemnom plyne.
Hoci sa takéto kontango na rope Brent môže rýchlo zvrátiť v ponukový šok alebo Saudská Arábia môže utiahnuť kohútiky, pokiaľ sa bude rozširovať, môže to znamenať návrat plávajúcich zásob. Tie boli populárne počas recesie v rokoch 2008 a 2009, kedy bol spot na rope tak nízko, že obchodné firmy nakupovali za spotovú cenu a okamžite boli uzamknuté zisky predajov za vyššiu forwardovú cenu, pričom ropa bola medzitým skladovaná v prenajatých tankeroch.
Pozor na geopolitické riziko
Geopolitické riziko, ktoré napomohlo počas prvého kvartálu rastu cien, stále nezmizlo, pretože stretnutie Iránu s piatimi mocnosťami bezpečnostného výboru Spojených národov spolu s Nemeckom, ktoré sa konalo v Moskve, neprinieslo výsledok. Plánované sankcie EÚ a USA vstúpia do platnosti 1.júla a to bude mať dopad na iránsky export. Nemenej dôležitou skutočnosťou je, že to bude znamenať pre EÚ poisťovne zákaz krytia iránskeho exportu a že to môže spôsobiť problémy kupujúcim z Ázie ako sú Japonsko, Južná Kórea, India a Čína. Nedostatok pokroku v rokovaniach ohľadom iránskych jadrových zbraní opäť zvýšil riziko izraelského vojenského útoku, čo naďalej udržuje zvýšené geopolitické riziko napriek pokračujúcemu ekonomickému spomaleniu a jeho dopadu na svetový dopyt.
Napriek slabému svetovému dopytu
Komoditné a najmä ropné trhy sa teraz sústredia na vývoj ekonomického výhľadu hlavných ekonomík. Americké zásoby ropy sú na 22ročnom maxime, zatiaľ čo výrobná aktivita v Číne, najväčšom svetovom konzumentovi priemyselných kovov a druhom najväčšom konzumentovi ropy po USA, v júni naďalej spomaľovala. Index nákupných manažérov HSBC klesol v júli na sedemmesačné minimum 48,1 bodu, pričom hodnota pod 50 bodov signalizuje kontrakciu. Čína, ktorá má v posledných rokoch na svedomí viac ako 50 percent svetového rastu spotreby ropy, má stále ešte v zásobe nástroje pre stimuláciu ekonomiky. Ďalšie zhoršenie aktivity preto zvýši šance na ich využitie, čo by mohlo vo výsledku komodity ako meď a ostatné priemyselné kovy, ktoré sa spoliehajú na čínsky dopyt, podporiť.
Technický a fundamentálny výhľad sa nezhodujú
Z čisto technického pohľadu to vyzerá na ďalší pokles ceny, pretože prelom obchodného pásma 100-126 USD znamená priestor pre pokles na 74 USD. Krátkodobú podporu môže poskytnúť indikátor RSI, ktorý teraz ukazuje na prepredaný trh, dokonca viac prepredaný ako počas poklesu ceny o 100 dolárov v roku 2008. To značí, že pokles v uplynulom týždni bol výsledkom zúfalého predaja dlhých pozícií.
Fundamentálny obrázok stále naznačuje síce pomalší, ale napriek tomu rast dopytu, čo môže znamenať, že aktuálna cenová úroveň je príliš nízka a je len výsledkom averzie k riziku a likvidácii dlhých pozícií. Rovnako tak, ako sa vysoké ceny ropy správajú ako daň uvalená na svetového spotrebiteľa, môže pokles ceny o tretinu spôsobiť nárast dopytu. Ale v súčasnom znepokojení môže cena ľahko klesnúť ešte nižšie, než trh začne brať fundamenty do úvahy.
Striebro dosiahlo minimum v roku 2012, zlatu sa vedie lepšie
Spomaľujúca výrobná aktivita spôsobila, že tento priemyselný kov poklesol na najnižšiu hodnotu v tomto roku a je dokonca najlacnejší v pomere ku zlatu od októbra 2010. Zlato medzitým nenašlo po zasadnutí amerického FOMC podporu, pretože tu nezazneli žiadne ďalšie stimulačné opatrenia a vďaka rizikovej averzii si zlato pripísalo najvyššiu týždennú stratu od decembra.
Zlatu sa momentálne nedarí prelomiť smerom nahor pásmo 1525 až 1640 dolárov a ďalšie obchodovanie v tomto rozmedzí sa javí ako najpravdepodobnejšie. Pokles pod 1500 dolárov by technicky znamenal riziko ďalšieho 100 dolárového poklesu, ale pretože si FED necháva otvorené zadné vrátka v podobe ďalších stimulačných opatrení, v Saxo Bank si myslíme, že podpora vydrží. Investície do burzovo obchodovateľných fondov naďalej rastú, pričom celkové investície v týchto fondoch sú teraz len o 149 tisíc uncí nižšie než na vrchole.
Počasie ovplyvňuje cenu americkej úrody
Ceny americkej úrody sa točia okolo daného pásma, pričom 90 percent všetkých cenových výkyvov a vplyvov na úrodu má na svedomí vývoj počasia. Počasie v roku 2012 zatiaľ bolo rekordne teplé a patrí medzi 10 najsuchších sezón. Rely bola vďaka suchému počasiu vyššia ako spôsobil fakt, že so súčasnými nízkymi zásobami kukurice a sójových bôbov rastú obavy, že sa nepodarí naplniť predpovede amerického ministerstva poľnohospodárstva.
Jedným z ukazovateľov, ktoré udávajú, ako sa vyvíja úroda, je týždenný report aktuálnych podmienok, ktorý sa v sezóne od mája do októbra zverejňuje každý pondelok. Správy za posledný týždeň potvrdzujú, nie prekvapivo, horúce a suché počasie v štátoch, kde sa kukurica a sójové bôby pestujú, čo ukazuje na zhoršujúce sa pestovateľské podmienky.
Cena kukurice pridala po reporte zo 17.júna, ktorý uvádza, že len 63 percent kukurice môže byť hodnotených ako výborných, takmer 12 percent. Ešte pred týždňom to pritom bolo 66 percent a pred rokom 70 percent (pozri graf vyššie). Sójové bôby na tom nie sú lepšie, ako výborná úroda je hodnotených 56 percent, pred týždňom to bolo 60 percent a vlani 68 percent.
Jednou nohou z okna
Na grafe je možné vidieť, že nová úroda sójových bôbov zostáva ocenená medzi 12,5 a 14,0 dolára za bušel, kukurica potom medzi 5,0 a 5,75 dolára za bušel. Ako bolo už spomenuté vyššie, v nasledujúcich týždňoch sa dá čakať vysoká volatilita a výrazné zmeny smeru vývoja ceny. Obchodníci na stredozápade USA budú celkom iste spať s jednou nohou vystrčenou z okna, aby mohli zaznamenávať každé zmeny počasia.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |